• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

22 Ağustos 2017

Yalvaç TSO e-ticaret sitesi sahiplerini uyardı

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası, internet üzerinden ticaret yapan e-ticaret sitesi sahiplerine yönelik bir uyarı açıklaması yaptı.

11 Ağustos 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan bir tebliğle e-ticaret yapanların, bakanlık tarafından oluşturulan kısa adı ETBİS olan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’ne kayıt yaptırmalarının yılbaşı itibariyle zorunlu olacağı hatırlatılarak şu açıklama yapıldı:

“E-ticaret siteleri, aracı hizmet sağlayıcılar, aracı hizmet sağlayıcı üzerinden sözleşme yapan veya sipariş alan hizmet sağlayıcılar Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’ne (ETBİS) kayıt olacak.

11 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve bildirim yükümlülükleri hakkında tebliğ uyarınca, kendilerine ait elektronik ticaret ortamında faaliyet gösteren hizmet sağlayıcılar, aracı hizmet sağlayıcılar ile yurt içinde yerleşik olup yurt içinde elektronik ticaret faaliyetinde bulunmamakla birlikte yurt dışında yerleşik bir aracı hizmet sağlayıcı üzerinden sözleşme yapan veya sipariş alan hizmet sağlayıcılar ETBİS’e kayıt yaptıracaklar.

Resmi Gazete’ de yayımlanan tebliğe göre:

“ETBİS’e kayıt edilen hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılar kendilerine ilişkin olarak aşağıda belirtilen hususlarda bildirimde bulunur:

  1. a) Tebligata elverişli KEP adresi.
  2. b) Elektronik ticaretin türü.
  3. c) Elektronik ticaret dışındaki ticari faaliyetleri.

ç) Elektronik ticaret ortamında sunulan mal ve hizmetlerin türü.

  1. d) Elektronik ticaret ortamında sunulan ödeme yöntemleri.
  2. e) Elektronik ticaret ortamında ikinci el malların satışa sunulup sunulmadığı ve satışa sunulan ikinci el malların türü”

1-31 ARALIK ARASI BİLDİRİMLER GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Bu bildirim, ETBİS’e kayıt tarihinden itibaren 30 gün içinde, elektronik ticaret ortamında sınır ötesi elektronik ticaret gerçekleştirilmesi halinde ülke ve ödeme yöntemi bazında bu ticaretin yıllık hacmine ilişkin bildirim ise her yıl Mart ayı sonuna kadar yapılacak.

Ödeme ve elektronik para kuruluşları, bankalar, Bankalararası Kart Merkezi AŞ, kargo ve lojistik işletmecileri, elektronik ticaret altyapı sağlayıcıları ve aracı hizmet sağlayıcılar internet üzerinden yapılan sözleşme ve verilen siparişlere ilişkin Bakanlıkça detayları belirlenen ve anonim hale getirilmiş istatistiki bilgileri aylık dönemler halinde bildirecek.

Bu kuruluşların bildirim yükümlülüğü 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren başlayacak.

Aralık ayı itibarıyla faaliyette olan hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılar bildirim yükümlülüklerini 1 Aralık’tan itibaren 30 gün içinde yerine getirecekler. İlgili üyelerimize önemle duyurulur.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.