• MODA YAPI

logo

18 Haziran 2017

Yalvaç tarımı için büyük proje ihaleye çıkıyor

Yalvaç’ın 11 köyünün de dahil olduğu Arazi Toplulaştırma ve TİGH Projesi ihaleye çıkıyor

Yalvaç tarımı ve ekonomisi için büyük önem taşıyan Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projesi’nin ihalesi 13 Temmuz 2017’de Ankara’da yapılacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Arazi Toplulaştırma ve TİGH Daire Başkanlığı’nca ihale ilanı yayımlanan proje, ilçemize bağlı 11 köy ile toplamda ilimize bağlı 19 çeşitli ilçe ve köyü kapsayacak.

Sözkonusu proje, ilçemize bağlı Akçaşar, Celeptaş, Eğirler, Eyuplar, Hüyüklü, İleği, Kurusarı, Tokmacık, Yağcılar, Kozluçay, Sücüllü; Gelendost ilçesine bağlı Çaltı; Keçiborlu ilçesine bağlı Aydoğmuş, Kaplanlı,Kozluca, İncesu; Yenişarbademli Merkez ile Gölkonak Köyü ve Atabey Merkezinde gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında toplam 45000 hektar alanda arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmeti gerçekleştirilmesi öngörülüyor. 13 Temmuz’da Ankara’da bakanlıkta yapılacak ihalenin kesinleşmesinin ardından projenin 1000 (bin) gün içinde tamamlanması gerekiyor.

Projenin uygulanacağı 45.000 hektarlık 19 yerleşim yerinde 6 metre genişliğinde toplam 700 kilometre tarla içi yol yapımı yapılacağı, bunun için 882.000 metreküp stabilize malzeme kullanılacağı, 450 adet de yol geçidi yapılacağı öğrenildi.

1.411.200 ton stabilize malzeme naklinin öngörüldüğü projede, 300.000 metre arazi toplulaştırma projelerinde sınır düzeltme işlemi yapılacağı kaydedildi.

Projede 52.000 parselin tapu karşılaştırma ve değer sayısının hesaplanması gerçekleştirilirken, en sonunda 23.100 adet tapuya tescil çalışması ve tapu senetlerinin düzenlenmesi de öngörülüyor. Yani, kabaca parsel sayısı yarıya indirilmiş olacak.

Proje kapsamında, 19 yerleşim yerinin her biri için Sosyal Yapı Etüt Raporu da hazırlanacağı kaydediliyor. Yine projede, 35 adet Köy İmar Planı ve Köy Gelişme Alanı Planı hazırlanacağı da belirtiliyor.

Sözkonusu projenin ilçemiz için sağlayacağı faydalar konusunda vatandaşların doğru bilgilendirilmesi ve üreticilerin bilinçlendirilmesi büyük önem taşıyor.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.