• İYİ Parti Yalvaç Mustafa Kodal
  • MHP Hüyüklü Belediye Başkan Adayı Kadir MİNNET

logo

02 Mayıs 2021

Yalvaç SYDV ihtiyaç sahiplerinin yanında olmayı sürdürüyor

Yalvaç Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, pandemi öncesinde olduğu gibi pandemi döneminde de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyor.

Alınan bilgiye göre, Yalvaç Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 3294 sayılı Kanun kapsamında, fakir ve muhtaç vatandaşlarımıza muhtelif ihtiyaçlarına binaen yardımlar yapmakta olup,  Genel Sağlık Sigortası kapsamında vatandaşlara ilişkin gelir testleri, eşi vefat etmiş kadınlara düzenli merkezi yardımlar ile engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza 2022 sayılı kanun kapsamında yardımlar devam ediyor. Vakıfça bunların yanında muhtaç asker ailelerine ve öksüz yetim olanlara yardımlar da sürdürülüyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde etkisini gösteren Covid-19 salgınına bağlı pandemi sürecinde dönemsel olarak ekonomik zorluk yaşayan ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından ön elemeden Vakfa düşen başvuru sahiplerinden kriterleri sağlayan vatandaşlarımıza 1000’er TL yardım yapılması sağlandığı da öğrenildi.

Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına istinaden başvuruları Vakıf Mütevelli Heyeti’nce değerlendirilirken, muhtelif ayni ve nakdi yardımlar Vakıf tarafından gerçekleştirildiği kaydedildi. Bu kapsamda, 2021 yılı Ramazan ayı münasebetiyle toplam 308 aileye 600’er TL nakdi yardım yapıldığı, yine 2020-2021 kış dönemi içerisinde yakacak yardımı kapsamında ilçemizde ikamet eden 1288 aileye hane başı 1.250 kg ayni kömür yardımı dağıtıldığı belirtildi.

Alınan bilgiye göre, ilçemizde 514 engelli vatandaşımızın engelli aylığından faydalandığı, 65 yaş üzeri 855 vatandaşımızın yaşlılık maaşı almakta, 120 vatandaşımızın eşi vefat etmiş kadın maaşından yararlandığı öğrenildi.

Son olarak, Toprak Mahsulleri Ofisi’nden gönderilen 80 ton patates ile 16 ton soğan ilçemizdeki 1610 aileye dağıtıldı.

 

Her Engeli Birlikte Aşalım Projesi

Öte yandan Vakıf tarafından hazırlanarak Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından hibe destek almaya hak kazanan “Her Engeli Birlikte Aşalım” Projesi kapsamında ilçemizde yaşayan engellilere yönelik Engelli Dostu Zindelik Parkı kurularak engellilerin hizmetine sunuldu. Proje faaliyetleri olarak kamu kuruluşlarında çalışan personellere Türk İşaret Dili Kursu verilirken, görme engelliler için İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü bünyesinde seslendirme ünitesi kurularak engellilere yönelik kitaplar alındı.  Proje kapsamında engelliler için voleybol malzemeleri ve bocce sporu malzemeleri ile tandem (iki kişilik) bisiklet alınarak engellilerin kullanımına sunuldu. Ayrıca ülkemizdeki yerli bir firma tarafından geliştirilerek dünyada ödül alan akıllı baston cihazı da ilçemizde yaşayan görme engelli bir vatandaşın kullanımına sunulduğu da öğrenildi.

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın elinden tutarak destek olan vakfımıza teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.