logo

13 Mart 2023

Yalvaç OSB’nin günahı da vebali de Yalvaç Belediyesi’nindir

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yalçın Kurucu, 2001’de kurulan ve halen daha tahsis noktasına gelemeyen Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’nin durumu için “Yalvaç OSB’nin günahı da vebali de Yalvaç Belediyesi’nindir” değerlendirmesinde bulundu.

Yalvaç OSB ile ilgili altyapı çalışmalarının gerçekleştirilmesiyle ilerleme ümidi artmışken, aylardır bir adım ilerleme sağlanamaması; üstüne üstlük Isparta Valiliği’nde yapılan ve detaylarıyla ilgili halen daha açıklama yapılmayan toplantıda Yalvaç OSB’de meyve paketleme dışında yatırım yapılamayacağı yolundaki söylentilerle ilgili yaptığımız haberlerle ilgili yetkililerden ses çıkmaması üzerine Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yalçın  Kurucu’nun görüşlerini almaya karar verdik.

 

ÇÖZÜM İÇİN ANKARA’YA GİDECEKSİNİZ, ANKARA SİZİN AYAĞINIZA GELMEZ

Yalvaç OSB’nin %6 hisse oranıyla en küçük ortağı olan Yalvaç TSO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Kurucu, yaşanan olumsuz gelişmelerden ilgili sektörün sivil toplum kuruluşu yöneticisi ve bir tüccar olarak kendisinin de büyük rahatsızlık duyduğunu ifade ederek, “Gelinen noktada, OSB tahsise açılamamışsa ilçenin şehrül emini olan ve OSB’nin ikinci büyük ortağı olan Yalvaç Belediye Başkanı’nın konuya ilgisizliği ve hep mazeretlere sığınması ana sebeptir. Sorunlar varsa çözülebilir, çözmek istenirse çözülür. Siz Ankara’ya gidersiniz çözüm için, Ankara sizin ayağınıza gelmez.” dedi.

 

%6 HİSSEMİZ VAR, ÖDENECEK BEDEL VARSA O ORANDAKİ KISMINI KABUL EDİYORUZ

Yalvaç OSB’de yaşanan gelişmelere değinen Kurucu, şu detaylı açıklamayı yaptı:

“Bizim göreve geldiğimiz 2018 Nisan’ında, Yalvaç Belediyesi’nin ortaklığı bakanlık tarafından tescil bile edilmemişti.

Yalvaç TSO olarak Kuruluş Protokolü’nün bakanlıkça onaylanmasını sağlayacak çalışmaları yaptık ve Yalvaç Belediyesi’nin %34 hissesini onaylattık.

Yalvaç OSB’nin hayata geçmesi için verdiğimiz mücadelede, %15 olan hissemizin %9’unu

Yalvaç Belediyesi’ne devrettik. Son durumda OSB’de %51 hisse Isparta İl Özel İdaresi’ne ait, %43’ü Yalvaç Belediyesi’ne ait, %6’sı Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası’na aittir.

Bu işte bir günah, ödenecek bir bedel varsa biz hisse oranımız olan %6’lık kısmının bedelini kabul ediyoruz.

Yalvaç Belediyesi böyle bir oluşumda ikinci büyük ortak olması ve Yalvaç’ın önünü açacak istihdam sağlanması, şehre değer katacak olmasına karşın; OSB için bünyesinde bir birim bile oluşturmamış, konuya her zaman yabancı kalmıştır. Sorunu çözme iradesi olsa, her şey çözülür.

 

OSB KONUSUNDAKİ GELİŞMELERİ BİZ DE BASINDAN ÖĞRENİYORUZ

Ortağı olduğumuz OSB konusunda son dönemde bazı sorunların olduğunu, biz de sayenizde basından duyduk, öğrendik; ne yazık ki biz de ilgililer tarafından bilgilendirilmedik.

Yalvaç OSB’deki parselleri tahsise açamayışımızın nedenlerinden biri, Eğirdir Gölü’nü Koruma Kararları nedeniyle, OSB’de sadece meyve paketleme tesislerine yatırım tahsisi yapılabileceği, diğer yatırımlara izin verilemeyeceği hususudur.

Bu sorunun Ankara’da bakanlıklar nezdinde çözülebileceği, buna karşın çözüm noktasında hiçbir girişim olmadığını üzülerek gördük ne yazık ki.

Günümüz Türkiye’sinde her zamankinden fazla ihtiyaç duyulan üretim noktasında, depremde fabrikaları, üretim hanelerini kaybetmiş birçok firmaya, hazır olsa idi, OSB’den tahsis yapılabilir, bölgemiz için istihdam, ülkemiz için katma değer sağlayabilirdik.

Biz ticaret yapıyoruz, Ticaret ve Sanayi Odası olarak işimiz belli, bizim siyasetle işimiz yok. Bine yakın ticaretle uğraşan üyemiz, insanımız var. İlçemizin yaşadığı ekonomik kayıplar, nüfus kaybı nedeniyle herkesin işi azalıyor, cirolar düşüyor. İlçemizin kalkınmasında herhangi bir çabasını görmediğimiz belediyemizin OSB noktasında da duyarsız kalması bizi derinden üzmektedir.

 

DOKUZ YILLIK TEMBELLİĞİN MALİYETİ İLÇEMİZE ve  OSB’YE KAT BE KAT ARTTI

Yalvaç OSB için göreve başladığı 2014’ten bu yana geçen 9 yıllık sürede ne yazık ki belediye başkanı üzerine düşen görevi yerine getirmemiştir. Halbuki hem o seçimde hem de 2019 seçiminde vaatleri arasında ilk sıralarda OSB’nin hayata geçmesi yer almıştı.

Maalesef her seçim zamanı öncesinde OSB’ye değinip, seçimden sonra OSB’ye gereken önem ve değer verilmemiştir.

Yalvaç Belediyesi bugün gerek işgücü gerekse ekipmanları ile OSB’yi kendi imkanlarıyla bitirme gücüne sahiptir. Ama bunu yapmak yerine nedense hep topu taca atmayı tercih etmişlerdir. Geldiğimiz noktada, dokuz yıllık tembelliğin maliyeti ilçemize ve OSB’ye kat be kat artmıştır. 2014’ten bu yana OSB için yapılacak yatırımların maliyetleri neredeyse on kat artmıştır. Bunun faturasını ne yazık ki Yalvaç olarak hep birlikte ödemekteyiz, ödeyeceğiz. Ödeyeceğimiz bu bedelden daha da maliyetli olanı; yıllar içerisindeki istihdam, üretim ve ekonomik kaybımızdır. Bunları geri döndürmek daha da zordur. Tüm bunların birinci sorumlusu belediye yönetimindeki arkadaşımızdır.

Yalvaç OSB ile ilgili yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Yalvaç TSO yönetimi olarak kamuoyunun bilgilenmesi için bu açıklamayı sizlerin vasıtasıyla yapıyorum.

Derdimiz siyaset değil, hizmetin ve üretimin ilçemizle buluşmasıdır. En azından Yalvaç halkımızın bilgilenmesi adına bu açıklamanın yararlı olduğuna inanıyorum.”

Konuya ilişkin olarak Yalvaç Belediye Başkanı H.Hilmi Tütüncü’den bir açıklama gelip gelmeyeceği merakla bekleniyor.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.