• İYİ Parti Yalvaç Mustafa Kodal
  • MHP Hüyüklü Belediye Başkan Adayı Kadir MİNNET

logo

YALVAÇ Kent Araştırmaları kitabı belediye desteğiyle yayımlandı

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Yalvaç Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları öncülüğünde akademisyenler ve eğitimciler tarafından hazırlanan YALVAÇ KENT ARAŞTIRMALARI kitabı yayımlanarak piyasaya sunuldu.

Çizgi Yayınevi’nce yayımlanan kitapta, her biri Yalvaç’ı farklı yönleriyle ele alan 19 bölüm bulunuyor. Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Yalvaç MYO öğretim elemanlarının öncülük ettiği ve aynı okuldan Öğr.Gör.Dr. Ahmet Akgül’ün editörlüğünü üstlendiği kitabın yayımlanmasında Yalvaç Belediyesi de sponsorluk desteği verdi.

Yalvaç Kent Araştırmaları isimli kitabın içeriğiyle ilgili şu bilgi paylaşıldı: “Sahip olduğu değerleri, öz kaynakları, gelişmiş sosyal sermayesi, coğrafî konumu ve özellikle köklü kültürel mirasıyla Yalvaç, farklı potansiyelleriyle benzer diğer yerleşim yerlerinden ayrışan bir kenttir. Bu kitap, tarih öncesi çağlardan bu yana çeşitli medeniyetlere de ev sahipliği yapmış kadim bir yerleşim yeri olan Yalvaç hakkındaki bilimsel araştırmaları kayıt altına almak amacıyla hazırlanmıştır. Eser, kentin birçok alandaki değişim ve gelişiminin izlerini sürmeye çalışmakla beraber potansiyeli hakkında da önerilerde bulunmaktadır.”

 

KİTABI OLUŞTURAN 19 BÖLÜM ve YAZARLARI

Çeşitli disiplinlerden araştırmacıların değerli birikim ve katkılarıyla meydana gelen kitaptaki çalışmaların künyeleri de şöyle:

– Hatice Özcan, “Şehir Markalaşması Bağlamında Yalvaç’ın Değerleri”,

– Elif Cemre Çolak, “Sürdürülebilir Kentleşme Kapsamında Sakin Şehir Yalvaç”,

– Arda Atmaca, “Dünden Bugüne Yalvaç Müzesi ve Bazı Çağdaş Öneriler”,

– Erhan Özkan, “Kent Müzeciliği Üzerine Bir Değerlendirme: Geleneksel Yalvaç Evleri”,

– Bülent Özgül, “Yerleşim Yeri ve Siyasi Kültür Özellikleri Bakımından Yalvaç’ta Genel ve Yerel Seçimlerde Siyasi Tercihler ve Seçmen Davranışı (1982-2019)”,

– Durmuş Karaman, “Millî Mücadele Dönemi’nde Yalvaç”,

– Adnan Selman, “Yalvaç’ta Boş Zaman Etkinliklerine Çınaraltı Üzerinden Sosyolojik Bir Yaklaşım”,

– Derya Balcı ve Fatma Handân Giray, “Yalvaç Ekmeği Kalkınma Modelinin Teorik Çerçevesi”,

– Zehra Albay ve Bedia Şimşek, “Yalvaç’ta Süt ve Süt Ürünleri”,

– Seda Tözüm Akgül, “Yalvaç’ın Su Kaynakları Üzerine Bazı Tespit ve Öneriler”,

– Damla Yılmaz Usta ve Serdar Mayda, “Isparta Karasal Neojeni Yüzey Araştırması 2019 Yılı Çalışmaları: Yalvaç Omurgalı Fosil Yatakları ve Yeni Bulgulara İlişkin Ön Bilgiler”,

– Meriç Pehlivan, “Ahlâk Felsefesi Penceresinden Yalvaç’ın Yaşam Pratikleri Üzerine Bir Değerlendirme”,

– Ahmet Akgül, “Yalvaç Hakkındaki Lisansüstü Tezler Üzerine Bir Bibliyografya Denemesi”,

– Ömer Kürşad Tüfekci ve Leyla Akbaş, “Yalvaç’ın E-Ticaret, E-İşletme ve E-Pazarlama Bakış Açısını Geliştirmeye Yönelik Bir Değerlendirme”,

– Leyla Akbaş ve Ömer Kürşad Tüfekci, “Yalvaç’ın Ticari Potansiyeli ve Elektronik Ticaret Avantajının Değerlendirilmesi Üzerine Öneriler”,

– Bülent Okumuş, “Yalvaç’ta Yaşayan Süreksiz Tarım İşçilerinin Türk Sosyal Güvenlik Sistemi Kapsamında Değerlendirilmesi”,

– Zübeyde Şahin, “Yalvaç Derisinin Ebru Sanatı ile Buluşması”,

– İsmail Güneş, “Arşivlerde Kalmış Bir Girişimcilik Hikâyesi: Yalvaç Osmanlı Elektrik ve Emtia Anonim Şirketi”,

– Murat Kodaloğlu, “Yalvaç Oto Tamir Esnafının Sorunları ve İş Güvenliği Açısından Bazı Öneriler”.

Kitabın editörü ISUBÜ Yalvaç MYO öğretim elemanı Öğr.Gör.Dr. Ahmet Akgül, kitabın önsüzünde şu bilgileri verdi: “Bu kitap, Yalvaç hakkındaki bilimsel araştırmaları kayıt altına almak amacıyla hazırlandı. Kitabın hazırlanması fikrini ortaya atarak bir bakıma fikir babası olan sevgili çalışma arkadaşım Dr. Bülent Özgül’e ve fikri sahiplenerek desteklerini esirgemeyen Yalvaç Meslek Yüksekokulu yönetimine hassaten teşekkür ederim. Yılların birikimine dayanan değerli çalışmalarıyla bu kitabı meydana getiren araştırmacılara: Adnan Selman, Arda Atmaca, Bedia Şimşek, Bülent Okumuş, Bülent Özgül, Derya Balcı, Durmuş Karaman, Elif Cemre Çolak, Erhan Özkan, Fatma Handan Giray, Hatice Özcan, İsmail Güneş, Leyla Akbaş, Meriç Pehlı̇van, Murat Kodaloğlu, Nalan Damla Yılmaz Usta, Ömer Kürşad Tüfekcı̇, Seda Tözüm Akgül, Serdar Mayda, Zehra Albay ve Zübeyde Şahin’e gönülden teşekkür ederim. Kitabın baskı giderlerine katkıları için Kıymetli Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü Beyefendi’nin şahsında Yalvaç Belediyesine şükranlarımı sunarım.”

Kitabın basımına destek olan Yalvaç Belediyesi adına Başkan Halil Hilmi Tütüncü de, kitabın önsözünde şu bilgiyi paylaştı:

“Medeniyetler, kültür, sanat, ilim, irfan ve milli ruhla var olurlar. Milletlerin devamı da bu dinamikleri taşıyan köklerin korunması ve aktarılmasıyla mümkündür. Yalvaç; ülkemizin tarihî, kültürel ve doğal değerlerinin her üçüne de sahip olan ender Anadolu kentleri arasındadır. İlçemiz, ülkemizin gelişen yapısı göz önünde bulundurulduğunda, geçmiş ile gelecek, gelenek ile modernizm arasında adeta bir köprü vazifesi gören nadide Anadolu şehirlerinden bir tanesidir. Bunu hiç şüphesiz binlerce yıllık tarihine borçludur. Yalvaç, binlerce yıllık mazisi ve birçok medeniyete yaptığı ev sahipliği ile adeta bir medeniyetler birikimidir.

Anadolu’nun bu kadim kenti gerek üzerinde yaşamış medeniyetlerin mirası gerekse diğer birçok yönüyle hâlâ araştırmaya muhtaç çok zengin bir hazinedir. Bu zenginlikler ilmek ilmek işlenmeli tarihî, kültürel ve diğer tüm doğal zenginlikleri çeşitli araştırmalarla gün yüzüne çıkarılmalıdır. Elinizdeki bu kitap böyle bir gayretin güzel bir neticesidir. Yalvaç’ın tarihsel serüveni, Osmanlı ve Birinci Dünya Savaşı dönemlerindeki konumu, kadim medeniyetleri barındıran yönü, kentteki modern dönem yansımaları, kentin ticari hayatı, arkeolojik, coğrafi, sosyal, siyasal ve mimarî zemini, dinî, felsefi ve kültürel mirası, çevresel ve sosyolojik boyutu gibi konuları ihtiva eden bu eser, değerli metinlerden üretilmiştir. Bu faaliyetleri kayıt altına almanın bizi yarınlara taşıyacağı fikrinden hareketle bilim insanlarımızın, yazarlarımızın görüş ve birikimleriyle imkânlarımızı buluşturduk. Capcanlı bir kültür şehri olan Yalvaç’ı bütün renkleri, sesleri, inanç ve değerleriyle geleceğe taşıyabilme idealindeyiz. Bunun adımlarından biri olan Yalvaç Kent Araştırmaları kitabının kentimiz ve ülkemizin kültür hafızasına katkı sağlamasını umuyoruz. Bu vesileyle çalışmanın hazırlanmasına katkı sunan kıymetli araştırmacılar başta olmak üzere herkese şükranlarımı sunarım.”

Kitabın yayımlanmasında emeği geçen Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Yalvaç Meslek Yüksekokulu öğretim elemanlarına, destek veren Yalvaç Belediyesi’ne, başta editör Öğr.Gör.Dr. Ahmet Akgül olmak üzere tüm hocalarımıza teşekkür ediyor, yayının ilçemize hayırlı olmasını diliyoruz.

 

YALVAÇ KENT ARAŞTIRMALARI KİTABI, KİTAP SATIŞ SİTELERİNDE SATIŞA SUNULDU

Çizgi Kitabevi Yayınları’ndan yayımlanan Yalvaç (Kent Araştırmaları) kitabının bugün itibariyle pek çok kitap satış sitesinde satışa sunulduğu kaydedildi.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.