• MODA YAPI
  • osman-köse-ak-parti-aday-adayı
  • osman-köse

logo

12 Kasım 2023

Yalvaç İlçe Sağlık Müdürlüğü, Okul Çağı İşitme Tarama Programı’yla 1. sınıf öğrencilerimizi taradı

Yalvaç İlçe Sağlık Müdürlüğü’nce her yıl ilk öğretim döneminde olduğu gibi, bu yıl da ilkokul 1. sınıf öğrencilerine yönelik olarak işitme taramasının, mobil odyometri cihazı ile yapıldığı kaydedildi.

Taramalar sonucunda işitme problemi olan öğrencilerimizin erken tanı sayesinde 2. basamak sağlık kuruluşuna sevki yapılarak tedaviye başlamasının sağlandığı açıklandı.

İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden konuyla ilgili şu bilgiler paylaşıldı:

“İşitme sadece bebeklik döneminde değil çocukluk döneminin her evresinde büyük bir öneme sahiptir.

İşitme kayıpları enfeksiyonlar, travmalar ve progresif işitme kaybı yapan genetik hastalıklara bağlı olarak doğum sonrası dönemde de ortaya çıkabilmektedir.

İşitme eğitim ve iletişim için en önemli bileşendir. Okul döneminde daha da önemli hale gelmektedir. Kalıcı işitme kaybı yaygınlığının okul yaşı nüfusta binde dokuza yükseldiği bildirilmektedir.

Bir ya da her iki kulakta kalıcı ya da geçici işitme kaybı okul-yaşı çocukların %14’ten fazlasını (yedide bir) etkilemektedir. Tek taraflı işitme kayıplarında bile sınıf tekrar oranı %37 olarak bildirilmektedir.

İşitme kaybı dikkat, öğrenme ve sosyal işlevlerdeki sıkıntıları artırmaktadır. Çocuklardaki işitme kaybı yaygınlığı eğer gerekli tıbbi ve eğitim desteği sağlanamazsa okul başarısını olumsuz yönde etkileyerek önemli ekonomik kayıplara sebep olmaktadır.

Dünyanın pek çok ülkesinde okul taramaları içerisinde; ulusal işitme taraması programları da yer almaktadır. Bu nedenle ülkemizde 2015 yılında 81 ilde Okul Çağı İşitme Tarama Programı da başlatılmıştır.

Okul çağı işitme tarama programında amaç; okul çağı çocuklarda sonradan oluşan işitme kaybını erken dönemde saptamak, tanılamak ve rehabilite etmektir.

Okul Çağı İşitme Tarama Programında ilkokul 1.sınıf öğrencileri belirlenen protokoller çerçevesinde okul ortamında, işitme taraması konusunda eğitimli Toplum Sağlığı Merkezi/ İlçe Sağlık Müdürlüğü/ Sağlıklı Hayat Merkezinde görevli sağlık personeli tarafından tarama odyometre cihazı ile taranmaktadır.

Taramadan kalan çocuklar ve risk faktörlü çocuklar ayrıntılı değerlendirme için 2./3. Basamak sağlık kuruluşuna yönlendirilmektedir.  2022 yılında 1.108.323 çocuk taranmıştır.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.