• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

02 Mayıs 2018

Yalvaç Fen Lisesi Ekibi Litvanya’dan döndü

Yalvaç Fen Lisesi, koordinatörü olduğu Erasmus+ “Matematik Oyunları” projesi kapsamında geçtiğimiz hafta içerisinde Litvanya’nın Siauliai kentindeki Siauliai Logopedic Okulu’nu ziyaret ederek projenin ikinci öğrenci hareketliliğini tamamladı.

Üç öğretmen ve üç öğrenciden oluşan ekip 23-27 Nisan tarihleri arasında 5 gün boyunca Litvanya, İtalya, Bulgaristan ve Romanya ülkelerinden birçok öğrenci ile birlikte matematikle alakalı bir çok etkinliklere katıldı.

Litvanya’ya giden Proje Koordinatörü Tunçay Dolmacı, Edebiyat Öğretmeni Hakan Tunçsan ve Coğrafya öğretmeni Meryem Başar, kendilerini en iyi şekilde karşılayan ve misafir eden Litvanya’daki meslektaşlarına çok teşekkür ederken; bu tür etkinliklerin aslında yanlış bir algı olarak sadece gezip eğlenceli vakit geçirilen bir etkinlik olarak düşünülmemesi gerektiğini, farklı kültürlerden coğrafyalardan ve eğitim sisteminden gelen öğrenci ve öğretmenlerin bir araya gelip kaynaştıkları birbirleriyle fikir alışverişinde bulundukları, proje içeriği ile bağlantılı olarak oyunlarla matematik vb. yeni öğretim yöntemleri geliştirmek uygulamak maksatlı etkinlikler yapmak uygulamak olarak görmek gerektiğini söylediler. Ekip ayrıca milletler ve kültürlerarası etkileşim ve işbirliği ile milletlerin ve insanların özellikle birbirleri ile olan olumsuz ön yargılarını yok etmek, güzel ve sıcak ilişkiler geliştirmek amaçlı faaliyetler olarak da görmek gerektiğini söylediler.

Şu ana kadar yapılan üç hareketlilikte söz konusu etkiyi çok bariz olarak gördüklerini, diğer ülkelerden gelen öğrenci ve öğretmenlerin özellikle Türkiye ile ilgili olumsuz düşüncelerinde çok olumlu değişmeler olduğunu belirttiklerini ifade ettiler.

Öğrenciler Ekin Kadıoğlu, Azime Sena Çelikli ve Kemal Barış Yiğit, yapılan etkinlik ve pratik derslerin çok faydalı olduğunu; diğer ülkelerden gelen öğrenci ve öğretmenlerle çok sıcak ve güzel ilişkiler geliştirdiklerini, rüya gibi bir hafta geçirdiklerini ve bu tür projelerin yaygınlaştırılarak kültürlerarası iletişimin artırılması gerektiğini ifade ettiler.

Bu proje kapsamında yapılması planlanan beş hareketliliğin dördüncüsü olan bir sonraki ziyaretin Bulgaristan’a yapılacağı belirtilirken, etkinliklerin hem okulumuza hem de ilçe eğitimine büyük katkı yapmasının beklendiği ifade edildi.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.