logo

03 Haziran 2024

YALVAÇ ÇİFTÇİLERİNE HUBUBAT EĞİTİMİ VERİLDİ

Yalvaç İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Yalvaç Ziraat Odası’nın da katkılarıyla düzenlenen bir etkinlikle ilçemizdeki buğday, arpa ve nohut yetiştiricilerine yönelik bir eğitim gerçekleştirildi.

Yalvaç ve köylerinde çiftçinin en çok yetiştirdiği ürünlerin başında gelen buğday, arpa ve nohut yetiştiriciliği ile bunların hastalık ve zararlılarıyla mücadele konularında Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Ramiz Dayıoğlu,  Yüksek Ziraat Mühendisi Abdullah Taner Kılınç,  Yüksek Ziraat Mühendisi Mesut Topal ve Dr. Evren Atmaca tarafından Yalvaç Ziraat Odasında geçtiğimiz hafta çiftçilere eğitim verildi.

Ziraat Odası toplantı salonunda çiftçilerin katılımıyla düzenlenen eğitim toplantısında Ziraat Mahendislerince yetiştiricilik, hastalık ve zararlılar ile ilgili sunum yapıldıktan sonra toplantısı karşılıklı soru-cevap şeklinde gerçekleştirildi ve yetiştiriciler için oldukça faydalı geçen eğitimin ilk bölümü tamamlandı.

Eğitim çalışması kapsamında daha sonra ilçemizdeki hububat alanları gezildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Yalvaç Ziraat Odası Başkanı Ali Sarıpınar, ilçemizin en büyük gelir kaynağı olan tarımın iyileştirilmesi için yapılan çalışmaların önemini vurguladı ve şunları söyledi: “İlçemizde tarımın daha iyi şartlarda yapılması ve geliştirilmesi adına hububat ve baklagillerin yetiştiriciliğinde verimli ve kaliteli ürün elde edilmesi hem ülke ekonomisi hem de çiftçilerimizin kazancına büyük katkı sağlayacaktır. Bu amaçla doğru üretim için hocalarımızın bilgilerinden faydalandık. Yalvaç Ziraat Odası olarak Yalvaçlı çiftçilerimiz için her zaman İlçe Tarım Müdürlüğü ile koordineli çalışarak çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

İlçe Tarım Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise Eskişehir’den gelen değerli hocalarımız tarafından çiftçilerimize yönelik oldukça önemli ve güzel bir eğitim faaliyeti gerçekleştirildiği ifade edildi. Açıklamanın devamında şu bilgiler yer aldı: “Eskişehir’den gelerek ilçemiz çiftçilerine yeni tescillenen tohumların özelliklerini anlatan değerli hocalarımız saha çalışmalarında hastalık ve zararlı tespitini gerçekleştirerek birim alandan en iyi ve en çok verimi almak için yapılması gerekenler ile ilgili oldukça faydalı bilgiler verdiler. Bu anlamda her gün yeni bilgiler öğrenmek ve bu bilgileri çiftçilerimize aktarmak için elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız. Bu organizasyonda her zaman olduğu gibi yanımızda olan Ziraat Odası Başkanımız Ali Sarıpınar’a çok teşekkür ediyoruz”.

 

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.