• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

10 Şubat 2020

Yalvaç Çalışma Grubu İstişare Kurulu toplandı

İlk toplantısını 6 Kasım 2019 tarihinde yaparak Yalvaç’ın temel sorunlarına ortak çözüm arayışıyla hareket eden Yalvaç Çalışma Grubu’nun İstişare Kurulu, 7 Şubat 2020 Cuma akşamı ikinci toplantısını yaptı.

Yalvaç Kaymakamı Aytekin Yılmaz’ın katılım gösterdiği toplantı 7 Şubat 2020 Cuma akşamı saat 20.00’de Yalvaç Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kurul üyelerinin tamamına yakınının katılım gösterdiği toplantıda ilk olarak grup koordinatörü Dr.Öğr.Üyesi Bülent Özgül tarafından bir konuşma yapıldı.

Özgül’ün sunumunun ardından Yalvaç Kaymakamı Aytekin Yılmaz kısa bir konuşma yaparak, oluşturulan Yalvaç Çalışma Grubu’nun sorunların tespiti ve çözümünde bütün toplum kesimlerinin görüşlerinin alınması ve birlikte hareket edilmesi bakımından önemli bir işleve sahip olduğunu belirterek, katkı veren herkese teşekkür etti.

İstişare Kurulu toplantısında Yalvaç Çalışma Grubu bünyesinde oluşturulan Danışmanlık Grupları’nda yapılan çalışmalarla ilgili raporlar, talep ve öneriler sırasıyla grup koordinatörleri tarafından kurula sunuldu.

İlk olarak Kadın-Engelli Grup Koordinatörü Şerife Hanım Ekici, kadın alt grubu olarak yaptıkları toplantı ve talepleriyle ilgili kurula bilgi verdi. Kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımı için daha çok destek ve katkı isteyen Ekici, bu amaçla oluşturdukları kadın kooperatifinin çalışmalarıyla ilgili olarak da bilgi verdi.

Ekici’nin ardından Engelli Alt Grubu’nun taleplerini Anadolu Engelliler Derneği yöneticisi Ahmet Poyraz sundu. Engellilerle ilgili yapılacak çalışmalar ilgili geniş kapsamlı bir envanter çalışması yapılmasını isteyen Poyraz, fizik tedavi hizmetlerinin arttırılması, engellilerin ulaşım sorunlarının çözümü, engellilere ve ailelerine psikolojik destek, istihdam konusunda destek taleplerini kurula sundu. Kaymakam Yılmaz, engellilere yönelik kaymakamlıkça hazırladıkları ve BAKA tarafından desteklenen projeleriyle ilgili bilgi verdi.

 

HAL ve LİSANSLI DEPO İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK

Tarım Danışmanlık Grubu adına Dr.Öğr. Üyesi Mustafa Özyücel de tarım kesiminin sorunları ve talepleriyle ilgili bilgi verdi. İlçemizdeki üreticilerin ürünlerinin daha iyi şartlarda pazarlanabilmesi bakımından acil olarak Sebze ve Meyve Hali talebi bulunduğunu ifade eden Özyücel, bunun yanı sıra Yalvaç ve Şarkikarağaç’taki üreticilere hizmet verecek bir Lisanslı Hububat Deposu için Isparta Ticaret Borsası’yla görüşmeler yapılması gerektiğini ifade etti.

Özellikle süt ve sera üreticilerine yönelik projeler üretilmesinin istendiğini ifade eden Özyücel, bir çatı kooperatif oluşturulmasıyla ilgili çalışma yapılması düşüncesinin oluştuğunu kaydetti.

Başkan Tütüncü, hal ile ilgili olarak çalışmalarının sürdüğünü belirterek mümkün olan en kısa sürede halin yapılacağını kaydetti.

Yalvaç TSO Başkanı Yalçın Kurucu da yapılacak halin niteliği, yeri ve organizasyonuyla ilgili olarak bir toplantı düzenlemeyi teklif ederek bu konuda yetkin hallerin yöneticilerini de davet edebileceklerini ifade etti. Lisanlı depo için de Isparta Ticaret Borsası yönetimiyle görüşme yapılması kararlaştırıldı.

 

TABAKHANE-YENİ SANAYİ SİTESİ, ESNAF İÇİN PROJE TALEBİ

Sanayi-Esnaf Danışmanlık Grubu Koordinatörü Mücahit Özdemir de esnaf kesiminin sorun ve talepleriyle ilgili bilgilendirme yaptı.

Tabakhane esnafının sorunlarını gündeme getiren Özdemir, dericilik sektörünün yaşadığı belirsizliğin giderilmesi için son bir çalışma yapılmasını isteyerek bu konu üzerine bir toplantı düzenlemek istediklerini belirtti. Yeni Sanayi Sitesi’ndeki esnafın en az 500 metrekarelik işyerlerinin olduğu yeni bir sanayi alanı istediğini belirten Özdemir, toptancılık yapan esnafında depo konusunda yardım istediğini ifade etti.

Şehir içi ulaşım, trafik ve park sorunlarını gündeme getiren Özdemir, bu konuda belediye ve ilçe trafik komisyonunun kararlı adımlar atmasını beklediklerini ve desteklediklerini söyledi. Kurul olarak indirimli alışveriş günleri düzenlenmeyi istediklerini belirten Özdemir, bu konuyla ilgili çalışma yapacaklarını ifade etti.

Başkan Tütüncü de, deri esnafının 6 yıldır çözüme yanaşmadıklarını ifade ederek, sorunun çözümü için deri esnafının üzerine düşen yükü kabullenmesi gerektiğini ifade etti. Paralı park, kaldırım işgallerinin bitirilmesi konusunda kamuoyu desteği olması halinde gerekli adımları atacaklarını ifade eden Başkan Tütüncü, şehir için ulaşım için belediye olarak 4 minibüs alarak hizmeti kendilerinin vereceğini kaydetti.

 

BELEDİYENİN EĞİTİM KURUMU (DERSHANE) KURMASI İSTENDİ

Daha sonra söz alan Eğitim Danışmanlık Grubu Koordinatörü Ahmet Sektioğlu, kurul olarak yaptıkları görüşme ve incelemeler sonucunda kısa vadede 4 hususun ivedilikle gerçekleştirilmesi taleplerini iletti. Yalvaç’ta büyük ölçüde eksikliği hissedilen dershane hizmetinin verilmesi için Isparta Belediyesi’nin Oğuz Ata Eğitim Kurumları’nda gerekli incelemeleri yaptıklarını ifade eden Ahmet Sektioğlu, önümüzdeki eğitim-öğretim yılına yetiştirilmek üzere Yalvaç Belediyesi tarafından lise ve üniversite sınavlarına hazırlık için bir eğitim kurumu (dershane) oluşturulması talebini dile getirdi.

İkinci olarak, Yalvaç Teknik Bilimler MYO bünyesinde atıl halde çürümeye terk edilen Deri Fabrikası’nın Yalvaç Belediyesi ya da Isparta İl Özel İdaresi tarafından ekonomiye kazandırılması için çalışma yapılmasını teklif eden Sektioğlu, ilçemizdeki kurum ve kuruluşlara hizmet verecek bir Proje Ofisi’nin de kurumlar arası işbirliğiyle hayata geçirilmesini önerdi.

Acil olarak, Yalvaç Emniyet Müdürlüğü, Yalvaç Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yalvaç Belediyesi işbirliğiyle ilçe merkezinde belli noktalarda oluşmuş izbe alanların ortadan kaldırılması ve çocuklarımızın bu ve benzeri ortamlara gitmesi için gerekli önlemlerin alınmasını isteyen Sektioğlu, orta ve uzun vadede de, ilçemizde yatırımcı ya da hayırsever kuruluş eliyle Yalvaç OSB alanında bir özel meslek lisesi açılması hususunda gerekli girişimlerin yapılmasını önerdi. Kurumlar arası işbirliğiyle ilçemize mutlaka bir istihdam ve mesleki eğitim merkezi kazandırılması gerektiğini ifade eden Sektioğlu, yetenekli çocuklarımızın eğitim alabilecekleri bir bilim ve sanat merkezinin ilçemize kazandırılması ve ÖSYM sınavlarının ilçemizde yapılabilmesi için çalışma yapılmasını da önerdi. Başkan Tütüncü, dershane konusundaki teklife olumlu yaklaşarak gerekli incelemeleri yaptıracağını ifade etti.

 

YALVAÇ’IN EN ÖNEMLİ MARKASI PİSİDİA ANTİOKHEİA VE MEN

Son olarak Turizm-Kültür Danışmanlık Grubu Koordinatörü Prof.Dr. Mehmet Özhanlı da kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek özellikle tanıtım konusunda destek talebinde bulundu. Yalvaç’ın en önemli marka gücünün Pisidia Antiokheia ve Men olduğunu ifade eden Özhanlı, başka kazıları da örnek vererek gerekli desteğin verilmesi halinde Yalvaç’ın bundan büyük kazanç elde edeceğini belirtti. Kazıya yeterli ödenek gelmediğini belirten Özhanlı, Men tapınağı yolunun da bir an önce yapılması gerektiğini ifade etti. Tur operatörleriyle görüşmeler yapılması gerektiğini belirten Özhanlı, şehrin Yalvaç ve çevresinden başlayarak ulusal ve uluslararası anlamda tanıtımının önem taşıdığını belirtti.

 

OSB İÇİN SEKTİOĞLU’DAN FEDAKAR TEKLİF

Danışmanlık Grupları sunumlarının ardından toplantı gündeminde Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’yle ilgili madde görüşüldü.

Yalvaç Kaymakamı Aytekin Yılmaz, yapılan son çalışmalarla ilgili bilgi verirken, oluşturulması gereken Yalvaç OSB Müdürlüğü konusu masaya yatırıldı.

Yalvaç Belediye Başkanı Tütüncü, atanacak müdürle ilgili olarak istişarelerin sürdüğünü belirterek, kısa sürede bir sonuç ortaya çıkmasını umduğunu ifade etti. Söz alan kurul üyesi ve Isparta İl Genel Meclisi Üyesi Ahmet Sektioğlu, profesyonel ve teknik anlamda bir isim bulunamaması halinde, çalışmaların daha da gecikerek Yalvaç’ın kayba uğramaması için Yalvaç OSB Müdürlüğü’nü ücret almadan üstlenebileceğini ifade etti. Kurul üyelerinin de sıcak baktığı bu önerilerin önümüzdeki hafta Yürütme Kurulu toplanarak değerlendirilmesi kararlaştırıldı.

Kurul üyeleri de sunumlar sırasında tartışmalara dahil olarak görüş ve önerilerini sıraladılar.

Toplantı sonunda Dr.Öğr.Üyesi Bülent Özgül, kurul çalışmalarının daha aktif hale getirilmesi için, Biga’da örneği bulunan Sivil Toplum Platformu’nun benzeri bir Çalışma Esasları oluşturulmasını önerdi. Yürütme Kurulu ve Danışmanlık Gruplarının çalışma periyodlarının sıklaştırılmasını öneren Özgül, YALVAÇ markası için bir tanıtım projesi oluşturulduğunu belirterek, bu konuda kurumların desteğini istedi.

Yaklaşık 4 saat süren toplantı, birlik ve beraberlik içinde çalışmaların devam ettirilmesi gerektiği kararlılığıyla sona ererken, İstişare Kurulu’nun bir sonraki toplantısının Nisan ayında, Yürütme Kurulu’nun ise önümüzdeki hafta yapılması kararlaştırıldı.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.