• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

07 Ağustos 2019

Yalvaç Belediye Meclisi Toplandı

Yalvaç Belediye Meclisi Ağustos ayı olağan toplantısı dün akşam yapıldı ve birçok önemli karar alındı.

Üyelerin tamamının katıldığı toplantıda ikisi gündem dışı olmak üzere toplam 11 madde görüşüldü ve kararların tamamı oy birliği ile alınması dikkat çekti.

Belediye Meclisi Toplantı Salonunda Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü başkanlığında saat 21.00’de başlayan Ağustos ayı olağan toplantısına meclis üyelerinin tamamı katıldı. Toplantıya izleyici olarak MHP Yalvaç İlçe Başkanı A.Osman Sönmez ve bazı yöneticiler ile tabakhane esnafından bir grup vatandaş da katıldı.

Yoklama ve açılışın ardından gündeme geçildi. Yalvaç Belediye Meclisinin 04 Temmuz 2019 günlü toplantı tutanakları ile kararları okundu: Gündemin ilk maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Daha sonra, geçtiğimiz Haziran ayında Hakkari’de nöbet sırasında şehit olan Piyade Onbaşı Mustafa Önlemeç’in isminin Saray yolu caddesine verilmesi teklifi meclisin tamamının oyu ile kabul edildi.

Sofular Mahallesi, M.N.Akel YİBO yakınında yapılacak Hububat Pazarı Alanının kamulaştırılması ile ilgili ödeneğin, 2019 yılı yatırım programının 18. maddesinden karşılanması konusu da meclisin oy birliğiyle kabul edildi.

Ağustos ayı toplantısının merakla beklenen gündem maddelerinden biri de belediyeye ait işyerlerinin kiralarının görüşülmesiydi. Geçtiğimiz meclis toplantısında alınan karara göre, konuyla ilgili komisyon kurulduğu ancak ilgili komisyonun çalışmalarını tamamlayamadığı bildirildi ve bu nedenle de konunun önümüzdeki meclis toplantısında görüşülmesine karar verildi.

TAŞEVİ PLAJI

Gündemin beşinci maddesinde yer alan “726 Ticaret Sicil Nolu Yalvaç Belediyesi Essom iktisadi işletmesi ile 1599 Ticaret Sicil Nolu Yalvaç Belediyesi Essom iktisadi işletmesi birinci şubesinin temsil yetkilerinin İşletme ve İştirakler Müdürlüğüne verilmesi, 726 Ticaret Sicil Nolu Yalvaç Belediyesi Essom İktisadi İşletmesi faaliyet konularına “plaj ve piknik alanı işletmeciliğinin” eklenmesi ve yeni şube açılması” konusu görüşüldü ve bu madde de oybirliği ile benimsendi. Madde görüşülürken Yalvaç Kaymakamlığı’na ait Taşevi Plajı’nın işletmesini üstlenen Yalvaç Belediyesi’nin plaj ve çevresinde yaptığı bakım onarım ve çeşitli düzenlemelerin sonuna gelindiğini belirten Başkan Tütüncü plajın çok yakında tam kapasite ile hizmet vereceğini bildirdi.

İtfaiye Müdürlüğü’nce yürütülen cenaze nakil hizmetleri ile ilgili olarak şehir dışı taşıma ücret tarifesinin belirlenmesi konusu yapılan görüşmelerin ardından karara bağlandı. Oy birliği ile alınan karara göre şehir dışından Yalvaç’a yapılacak cenaze nakil hizmetleri için km. başına 2 Tl. alınacak. İl içerisinden yapılacak cenaze nakil hizmetinden ise önceden olduğu gibi ücret alınmayacak.

PSİDİA ANTİOKHEİA OTELİ YENİDEN AÇILACAK…

Psidia Antiokheia Oteli’nin yeniden açılması konusu gündemin bir diğer maddesiydi. Yaklaşık on yıldır atıl durumda bulunan, zaman zaman kira için ihaleye çıkarılan ancak talipli bulunamayan Psidia Antiokheia Oteli’nin yeniden hizmete açılması amacıyla bakım, onarım ve tadilatının yapılması konusu görüşülerek kabul edildi. Ayrıca Psidia Antiokheia Oteli’nin hizmete açılması ile ilgili Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)’ya proje sunulması ve bu konuda Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’ye yetki verilmesi de oy birliği ile kabul edildi.

Ağustos ayı meclis toplantısında iki de gündem dışı madde görüşüldü. Bunlardan ilki Devlet Hastanesi’ne yapılacak ek bina yerinin belirlenmesi konusu görüşüldü. Buna göre Müderris Mahallesi 262 Ada, 1,2 ve 3 parsellerin bulunduğu taşınmazların kamulaştırma ödeneğinin 2019 yılı yatırım programının 18. maddesindeki “İlçe genelinde İmar Planına göre belediye projelerinde Kamulaştırma ve Takas çalışmaları’’ kaleminden karşılanması konusunda görüş birliğine varıldı ve madde oy birliği ile kabul edildi.

TÜTÜNCÜ: CENAZE YEMEĞİNİ KALDIRALIM…

Gündem dışı görüşülen diğer madde ise cenaze yemeklerinin kaldırılması konusu oldu. Cenaze günü verilen yemek adetinin tamamen kaldırılması gerektiği yönünde görüş bildiren Başkan Tütüncü “İlçemizde cenaze yemeği uygulamasının kaldırılması konusunda görüş birliği içerisinde olduğumuza inanıyorum. İnsanlarımız kaybettiği yakınının acısını mı yaşayacak, gelen gidene yemek ikramı mı yapacak. Bakın inancımız gereği cenazenin yedisiydi, kırkıydı elli ikisiydi bunlara sözümüz yok. Ancak cenaze günü herkese yemek vermenin bir dayanağı yok. İlçemizde öteden beri devam eden geleneklerimize göre konu komşu, yakın akrabaları tarafından cenaze sahibi ve ailesinin acıları dinene kadar yemek ihtiyaçları giderilirdi. Ancak özellikle son yıllarda nereden geldiği belli olmayan bir uygulama ortaya çıktı ve cenaze yemeği gelenekmiş gibi algılanmaya başlandı” dedi.

Göreve gelişi ile birlikte belediye olarak tüm cenaze masraflarının belediye tarafından karşılanmaya başladığını ve aile fertlerinin yemek ihtiyacını da karşıladıklarını hatırlatan Tütüncü “Ancak bu yemek uygulamamız zaman içinde istismar edilmeye başlandı. Örneğin belediye tarafından aile için verilen beş sofralık yemeğe bazı cenaze sahipleri ‘beş-on sofra da benden’ diyerek yemek firması ile anlaşıp uygulamamızı istismar ettikleri gibi eski ve güzel geleneğimizi ortadan kaldırılmasına yol açtılar. Bu nedenle belediye olarak yemek hizmetini yaklaşık iki yıldır vermiyoruz. Artık cenaze sahipleri ve yakınlarının buna bir son vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu uygulamaya el birliğiyle son verebilmek için şöyle bir öneri getiriyoruz: Cenaze sahibi illaki ‘ben yemek vermek istiyorum’ derse verebilir ancak belediyenin verdiği diğer cenaze hizmetlerinden (kefen, mezar kazısı, tahta, yıkama, nakliye gibi) ücretsiz faydalanamayacak. Bu hizmetler tarife üzerinden ücretlendirilecektir.  Yani cenaze yemeği vermek isteyen cenaze hizmetlerinden ücretli faydalanacak, yemek vermeyen ücretsiz faydalanacak” dedi. Öneri üyelerin tamamınca uygun görüldü ve teklif oy birliği ile kabul edildi.

Eylül ayı meclis toplantısının günü ve saatinin 3 Eylül 2019 Salı Saat 21.00 olarak belirlenmesiyle Ağustos ayı meclis toplantısının gündemi son buldu.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.