• MHP Hüyüklü Belediye Başkan Adayı Kadir MİNNET

logo

30 Kasım 2023

Yalvaç AK Parti’de TURGUT KARA Sürprizi

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler için partilerin aday belirleme süreçleri devam ederken; kulislere düşen bir bilgi ilçemiz siyasetinde sürpriz etkisi yarattı.

Alınan duyumlara göre, Isparta İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Turgut Kara’nın isminin, henüz aday adayı olmamasına rağmen Ak Parti Yalvaç Belediye Başkan adaylığı için ciddi bir ağırlık kazandığı ileri sürüldü.

Siyasi kulislerden alınan bilgiye göre, geçen yerel seçimlerde Ak Parti’den Yalvaç Belediye Başkan aday adayı olan Kara, Ak Parti’nin başvuru takvimi içerisinde başvuru yapmazken, alınan duyumlara göre büyük ihtimalle yarın seçimlerde aday olmak için kamu görevinden istifa edecek.

Turgut Kara’nın aday adayı olmamasına karşın, seçimlerde Yalvaç Belediye Başkanlığı’nı mutlaka kazanmak isteyen Ak Parti yönetimi ve tabanının yürüttüğü değerlendirmeler çerçevesinde isminin ön plana çıkması, sadece Ak Parti’de değil, diğer partilerde de olumlu yankı yarattığı kaydediliyor.

Kara’nın Ak Parti’den aday olmasıyla ilgili gelişmeler kamuoyunda merak uyandırırken, konuyla ilgili olarak bir anket çalışmasının çarşamba günü Ak Parti üyelerine yönelik olarak gerçekleştirildiği ve Kara’nın ankette ilk sırada yer aldığının görüldüğü de iddialar arasında yer alıyor.

Konuyla ilgili siyasi kulislerde yaptığımız çalışmalar sonucu, gerek Ak Parti cenahında gerekse merkez sağ ağırlıklı siyasi partilerin tabanlarında, ağır sorunlarla karşı karşıya kalan ve kamu yatırımlarına büyük oranda ihtiyaç duyan ilçemiz Yalvaç için, iktidar partisinden güçlü ve becerikli bir yönetici figürüne duyulan ihtiyaç değerlendirildiğinde akla gelen ilk isimler arasında Turgut Kara’nın yoğun olarak zikredildiği görülüyor.

Yaklaşık 4,5 yıl daha sürecek bir Ak Parti iktidarı göz önüne alındığında, Yalvaç’ın altyapısının yenilenmesi, OSB’nin açılması, kimyasal arıtmanın yapılması, sosyal konutların yapılması gibi büyük yatırım gerektiren konularda iktidar partisinden bir belediye başkanıyla imkanlarının daha geniş olacağını değerlendiren siyasi çevreler, “İktidar partisinin seçimi kazanması için bu kamu kaynaklarını ve hizmetlerini getirerek başarıyla yatırıma dönüştüreceği güvenini veren bir başkan adayını da halkın önüne koyması gerekir. Yani, sadece iktidar partisinden bir belediye başkanı değil, aynı zamanda başarılı, becerikli, yerel yönetimi ve devleti bilen, teknik konulara hakim, millete de bu işleri başarabileceğine güven veren bir yönetici profili ön plana çıkıyor.” değerlendirmesini yaptılar.

Yerelde hizmetin etkin bir şekilde yapılabilmesi için “anahtarın kilide uydurulması” gerektiğine dikkat çekilerek, bunun için de önümüzde 4,5 yıl daha sürecek bir Ak Parti iktidarından yararlanabilecek bir yerel idare uzmanının Yalvaç ve Ak Parti için ideal olduğu vurgulandı. Turgut Kara’nın Yalvaç’ın ve Ak Parti’nin bu ihtiyacına cevap verebilecek bir isim olduğuna dikkat çeken çevreler, tecrübeli, teknik bilgi ve beceriye sahip, yıllarca gerek belediyede gerekse özel idarede elde ettiği birikim ve deneyimin yanı sıra siyasal anlamda Ak Parti’nin yapısına da uyumuyla dikkat çeken Turgut Kara’nın Ak Parti’nin Yalvaç’ta yerel seçimleri kazanmak için “ideal bir anahtar” olabileceğini vurguluyorlar.

Ak Parti içinden elde ettiğimiz duyumlara göre de, Turgut Kara’nın yarın istifa ederek sürece dahil olması halinde, onun adaylığı noktasında büyük bir uzlaşmanın oluşabileceği değerlendiriliyor.

Ak Parti’de ortaya çıkan bu sürpriz gelişmenin nasıl sonuçlanacağı merakla beklenirken; Yalvaç’ın ve Ak Parti’nin uzun süredir hedeflediği iktidar partisinden bir belediye yönetimine ulaşmasında bu gelişmenin olumlu yönde bir ivme yaratacağı ileri sürülüyor.

TURGUT KARA KİMDİR?

Kara, 24.05.1965 tarihinde Yalvaç’ta doğdu. İlkokul, ortaokul, lise ve yüksek öğrenimini Yalvaç’ta tamamladı. 1990’da Yalvaç Belediyesinde göreve başladı. 1990-1996 Zabıta Trafik Şefi, 1996-2009 yılları arasında Fen İşleri Müdürlüğü, 2009-2012 yılları arasında Yalvaç Belediye Başkan Yardımcılığı yaptıktan sonra 2012 yılı kasım ayından itibaren Yalvaç İlçe Özel İdare Müdürlüğü görevine başladı. 2017 yılı aralık ayından itibaren İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü olarak atanmış olup halen bu görevi yürütmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.