• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

08 Mayıs 2020

Yakında Men’i korumanıza artık gerek kalmayacak

Yalvaç’ımızın önemli tarihi ve turistik zenginliklerinden biri olan Men Tapınağı’nda bundan sadece üç hafta önce yapılan kaçak kazının ardından yine kaçak kazı yapıldığı tespit edildi.

Yolunun bir türlü asfaltlanmaması nedeniyle kontrol altına alınamayan Men Kutsal Alanı, son yıllarda tarihi eser kaçakçılarının adeta cirit attığı bir alan olmayı sürdürüyor.

Alınan bilgiye göre, Men antik alanındaki tapınağın kuzey tarafında, sütun altlıklarıyla tapınak duvarı arasında kalan bölümün derin bir şekilde kazıldığı ve tekrar geri doldurulduğu tespit edildi.

Tespitlere göre,  tapınağın podyumuna, geri dönüşümü imkansız büyük bir tahribat yapıldığı öğrenildi.

Ayrıca, tapınak ve çevresinde görülen çok sayıda küçük kazı çukurlarının, alanın tamamında dedektör ile tarama yapıldığının göstergesi olduğu ifade edildi.

Tapınağa ulaşımı sağlayan yol yapılmadığı sürece bu kaçak kazıların ve tahribatın önüne geçilemeyeceği artık iyice netleşmiş hale geldi.

Öte yandan, iddialara göre, bu yolun yapımı için ayrılmış 25 bin liranın, 8 yıldır Isparta İl Özel İdaresi hesaplarında bekletildiği belirtildi.

Pisidia Antiokheia Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, söz konusu alanın Yalvaç için çok büyük öneme sahip olduğunu belirterek, bir an önce yolun asfaltlanarak koruma altına alınması gerektiğini vurguladı ve şunları söyledi: “Antik Dönemde dört bölgenin (Pisidia, Frigya, Lykonia ve İsauria) haç merkezi olan Men Tapınağı ve Kutsal Alanı 1600 m yüksekliğindeki dağın tepesinde dünyada örneği olmayan ünik bir tarih eserdir.

Uzun yıllar kaçak kazılar yüzünden büyük tahribata uğrayan Tapınak ve Kutsal Alanında 2017 yılında arkeolojik kazılar başlamış olmasına rağmen tahribatın önüne geçilemiyor.

Yalvaç’tan tapınak alanına ulaşım sağlayan 5 km yol asfaltlanmadığı sürece de bu alanda kaçak kazıların ve tahribatın önüne geçilemeyecektir.”

Yalvaç’ın ve Isparta’nın en önemli tarihi ve turistik değerlerinden biri olan Men alanı ile ilgili olarak ilgili tekrar uyarıyor, bir süre daha gerekenler yapılmazsa, kaçakçılar yüzünden verilen tahribat yüzünden artık bir şey yapmaya gerek kalmayacağını da hatırlatıyoruz.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.