• MODA YAPI

logo

12 Nisan 2020

Vatandaşlar Yalvaç’taki sosyal yardım çalışmalarını yetersiz buluyor

Gazetemizin instagram sayfasında yaptığımız ankete katılım gösteren vatandaşlarımızın yaklaşık üçte ikisi, ilçemizde
salgın tedbirleri nedeniyle sıkıntıya düşen vatandaşlara yönelik sosyal yardım çalışmalarını yeterli bulmadıkları yönünde görüş belirttiler.

Dünyayı ve Türkiye’yi saran corona virüs salgınına yönelik olarak gerek devlet kuruluşlarının gerekse belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal yardım çalışmaları farklı şekillerde sürdürülüyor.

Sosyal yardımlar, özellikle bu süreçte işini kaybeden, işyerleri kapanan esnaf ve çalışanlar bakımından giderek önemli bir ihtiyaç olmaya başladı.

Ne kadar süreceği belirsiz evde kalma sürecinin etkilediği başta işyeri kapanan esnaf ve yanlarında çalışan işçiler olmak üzere pek çok sektörden milyonlarca insan salgının ekonomik boyutuyla da mücadele etmeye çalışıyor. Ekonomik daralma nedeniyle zaten son yıllarda büyük sıkıntı içerisindeki ilçemiz Yalvaç’ta salgın tedbirlerinden çok sayıda esnaf ve çalışan da oldukça olumsuz etkilendi.

Devletin aldığı sosyal yardım ve destek kararlarının dışında henüz yerel çapta kurumsal bir sosyal yardım çabasının görülmediği gözlemlenirken, gazete olarak sosyal yardım faaliyetlerinin yeterliliğini bizzat vatandaşlara sorduk.

Yaklaşık bir gün süren ankete vatandaşlar yoğun bir katılım gösterirken, bir kısmı da yorumlarla yardımlarla ilgili görüş ve önerilerini aktardılar.

“Yalvaç’ta salgın tedbirleri nedeniyle sıkıntıya düşen vatandaşlara yönelik sosyal yardım çalışmalarını (kaymakamlık, belediye ve sivil toplum kuruluşlarınca) yeterli buluyor musunuz?” şeklindeki anket sorumuza katılımcı vatandaşlarımızın %63’ü HAYIR cevabı verirken; %37’si ise EVET cevabı verdi.

 

DEVLET KURULUŞLARI ÜZERİNE DÜŞENİ ELİNDEN GELDİĞİNCE YAPIYOR, BELEDİYE ve ODALAR YAPMIYOR
Anketin paylaşıldığı instagram hikaye paylaşımında pek çok vatandaş da yorumla görüşünü belirtirken, eleştiri okları daha çok belediye ile sivil toplum kuruluşları ve odalara yöneldi.

Devletin aldığı kararlarla yardıma ihtiyacı olan kesimlere maddi destek, kredi desteği, borç ve ödeme erteleme gibi yollarla belli ölçüde yardımcı olduğunu belirten yorumcular, “Genel olarak devletin gayreti ve desteğinden
memnun sayılırız. Ancak, birçok ilde ve ilçede olduğu gibi, belediyeler ve odaların, sivil toplum örgütlerinin üstlendiği
görevin ilçemizde yeterince üstlenilmediğini görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundular.

Devletin yaptığı yardımlarda, normal dönemde sosyal yardım yaptığı kişilere ağırlık verirken; işyeri kapanan ve işini kaybeden çalışanlara yönelik desteklerini çok yeterli bulmadıklarını ifade eden vatandaşlar, “Kamu kuruluşlarında çalışan yönetici ve görevlilerin bir gayret içerisinde vatandaşa destek olduklarını görüyoruz. Yukarıda alınan kararın
uygulaması yereldeki yönetici ve kamu görevlileri yaptığı için onlara söyleyecek çok fazla bir şeyimiz yok. Ancak, devletimizin kredi ve borç erteleme dışında da işyeri kapanan ve işini kaybeden vatandaşlarımıza daha etkili destekler vermelerini bekliyoruz.” dediler.

 

YALVAÇ BELEDİYEMİZİN DAHA ÇOK DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ

Belediyenin sadece temizlik, tedbir alınması ve kolonya dağıtımını gördüklerini ifade eden bir kısım yorumcu, “Başka illerde, ilçelerde maşallah çok duyarlı belediyelerin icraatlerini imrenerek izliyoruz. Belediyemiz de burada kira zammını iptal etti, fatura ve kiraları erteledi sağolsun. Ama bize göre bu çok yeterli değil. İşyeri kapanan berberden
lokantacıya, servis çeken şoförlerden kahvelere, kafelere kadar pek çok işletmeci ve bunların yanında çalışan yüzlerce insan şu anda büyük sıkıntıda. Dolayısıyla onlar için daha etkin destekler olması gerektiğini düşünüyoruz. İnşallah bundan sonra belediyemiz bu tür önlem ve destekler de devreye sokar.” dediler.

 

ODALAR SADECE AİDAT TOPLARKEN Mİ BİZİ HATIRLAYACAK?

Bazı yorumcuların da özellikle odalara yönelik eleştirileri paylaşımda yer aldı. Odaların işlevinin sadece üye kaydı ve aidat toplamak olmadığını düşünen bazı yorumcular, “Odalarımıza yıllardır aidat ödüyoruz. Geciktirdiğimizde faiz ödüyoruz. Bizim bu zor günümüzde odalarımız ve üst kuruluşlarımız bizi neden hatırlamıyor,neden arayıp sormuyor?
Onlar bizim meslek kuruluşumuz değil mi? Maddi desteği geçtik, bizim haklarımızın savunulması için bile ne yazık ki seslerini çıkarmıyorlar. O kadar odamız var, bir araya gelip neden bir şey yapmıyorlar.” yorumunda bulundular.

Bazı yorumcular da Yalvaç Çalışma Grubu’nun böyle bir dönemde neden bir araya gelmediğini ve ortak çalışarak çözüm üretmediğini sorarak, “Bugün kara gün ise, birlik ve beraberliği bugün görmemiz, göstermemiz lazım. Yoksa sadece lafta kalıyor bu birlik ve beraberlik.” değerlendirmesinde bulundular.

Bir kısım vatandaşımız da genel olarak desteklerin yeterli olduğu iddiasında bulundular.

Vatandaşlarımızın beklenti ve değerlendirmelerini ilgililerin ilgi ve dikkatine sunuyoruz.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.