• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

06 Aralık 2017

UZAKDOĞU’DA ÜRETİLEN 10 YUMURTADAN 6’SINDA KUTLUSAN İMZASI

Yılda 62 ülkeye 30 milyon dolarlık ihracat yapan Kutlusan’ın İcra Kurulu Başkanı Hasan Büyükkutlu, “Bugün Uzakdoğu’da üretilen her 10 yumurtanın 6’sı bizim kurduğumuz tesislerde ürettiğimiz kafeslerden çıkıyor. Malezya ve Çin’de de üretim tesisi kuracağız” dedi…

FARK YARATANLAR – KADİR KEMALOĞLU

Veteriner ama dur durak bilmeyen, ülkesinin her karışında hizmet etmek için çalışan bir baba Mustafa Büyükkutlu ve onun yetiştirdiği, bugün ellerinde çanta tüm dünyayı dolaşarak ülkesine katma değer yaratan Hasan ve Abdullah Büyükkutlu kardeşler.. 1986 yılına kadar Kayseri’de faaliyet gösteren Mustafa Büyükkutlu 1996 yılında İzmir’de oğulları Hasan ve Abdullah Büyükkutlu ile birlikte Kutlusan Limited şirketini kurarak endüstriyel tavuk ve yumurta kafes ve kümes sistemleri üretmeye başladı. Ardından kısa süre içerisinde ihracata başlayan Kutlusan İzmir’deki fabrikasından 62 ülkeye ihracat yapar hale geldi. Yılda 30 milyon dolarlık ihracat yapan Kutlusan’ın İcra Kurulu Başkanı Hasan Büyükkutlu, “Babamın açtığı yolda bizler de ülkemiz için dur durak bilmeden çalışıyoruz. Bugün Uzakdoğu’da üretilen her 10 yumurtanın 6’sı bizim kurduğumuz tesislerde ürettiğimiz kafeslerden çıkıyor. Ekonomik savaş içindeyiz. Bu savaşı daha çok üreterek ve istihdam sağlayarak kazanabiliriz” dedi.

DÖNÜM NOKTASI

İzmir’e yerleşen girişimci aile, ziraat fakültesinde okuyan oğulları Hasan Büyükkutlu’nun getirdiği broşür sayesinde modern tavukçuluğun son teknolojisi ile tanıştı.
Endüstriyel tavuk ve yumurta üretimi için kafes ve kümes sistemleri yapan bir firmanın broşüründen yola çıkan Mustafa Büyükkutlu, Hollandalı şirketle anlaştı ve onların Türkiye’deki üretimlerini yaptı. 6. sanayi sitesinde üretim yapan firma ardından Kısıkköy’de bin metrekarelik fabrikalarına taşındı. Burada Azerbaycan’dan ilk siparişi alan firma Gürcistan’la yaptığı ihracatta fark yaratmaya başladı.

Atağa hazırlanırken 2001 kriziyle karşı karşıya kaldıklarını belirten Hasan Büyükkutlu “Birgün siparişler durdu. Krizden önce teklif alan bir müşterimiz fabrikaya geldi. Elinde bir torba para, çekler vardı ve önceden konuştuğumuz projeye başlamamızı istedi. Bizim için dönüm noktasıydı. İşçilerimizin maaşlarını ödedik, izinler kaldırıldı ve işlerimiz ondan sonra hiç durmadı” dedi.

Hasan Büyükkutlu şunları söyledi:

“2003 yılından itibaren yurt dışına da açıldık. Üretimde robot ve otomasyon hatları ile geliştirdiğimiz üretim tekniklerimiz ile kendimizi endüstri 4.0 için hazırlıyoruz. AK Parti hükümetlerinin de ihracatı teşvik edici politikaları ile birlikte bölgede üretilen her 10 yumurtanın 6’sı bizim tesis ettiğimiz kümeslerden çıkmaya başladı. 62 ülkeye ihracat yapıyoruz. Türkiye’de pazarın yüzde 50’si bizde. Hedefimiz Malezya’da ve Çin’de 2 üretim tesisi kurmak.”

AİLEDEKİ UYUM BAŞARI GETİRDİ

Aile şirketi olarak başarıya ulaştıklarını vurgulayan Hasan Büyükkutlu, “Bu konuda iştişare ve uyum çok önemli. Bunu bugüne kadar iyi bir şekilde getirdik. Aile içinde herkesin birbirine saygısı tamdır. Ayrıca sanayicilik bir tutkudur. Bu tutku da bizde var. Bir de en önemlisi ilahi bir program var. O da bu süreçte bizim yanımızdaydı” dedi. (Kaynak: https://www.yeniasir.com.tr/ekonomi/2017/11/26/10-yumurtadan-6si-onlarin)

bkutlu

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.