• MODA YAPI

logo

10 Kasım 2020

Ulu Önder ATATÜRK’ü Özlemle Andık

Kurtuluş Savaşını başlatarak Türk Ulusunu kurtaran, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 82. yılında büyük bir özlemle ve minnetle andık.

Yalvaç Kaymakam Abdurrahman Bey Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “10 Kasım Atatürk’ü Anma” törenleri Anlatan Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı.

Çelenk sunma törenine Yalvaç Kaymakamı Murat Kahraman, Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, Cumhuriyet Başsavcısı Abdülhamit Durgut, tüm daire amirleri, ilçemizde teşkilatı bulunan siyasi partilerin başkan ve yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlarımız katıldı.

Törende ilk olarak Yalvaç Kaymakamlığı ve Yalvaç Belediyesi’ne ait çelenkler Kaymakam Kahraman ve Belediye Başkanı Tütüncü tarafından Atatürk Anıtına sunuldu. Bunun ardından saatler Ata’mızın ölüm saati olan 09.05’i gösterdiğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, bu sırada Anlatan Meydanı civarındaki resmi ve sivil araçlar sirenlerini ve kornalarını çaldılar. Saygı duruşunun hemen ardından İstiklal Marşı’mız okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yalvaç KAB Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Feyza Erdoğan tarafından yapıldı. Zaman ve tarihin Atatürk’ü hep haklı çıkardığını belirttiği konuşmasında Erdoğan, “Ona çok şey borçluyuz, O’nun eserine bakmamız yeter. Karmaşadan yeni bir devlet yaratan ve devleti kısa zamanda yükselten o, bize hüzünler içinde umut veren o. Osmanlı toprakları dört taraftan işgale uğramıştı, sözde medeni ülkeler Türk halkına Anadolu’da yaşama hakkı tanımıyorlardı. Devleti yönetenler ise işgale dur diyemiyordu çünkü orduları dağıtılmıştı. İşgalci güçler bir şeyi unutmuşlardı, Türk Milleti’nin tarihinin hiçbir döneminde bağımsızlıktan ödün vermeyeceğini bilmiyorlardı. Türk Milleti’nin bu özelliğini bilen Mustafa Kemal bütün imkansızlıklara rağmen büyük bir azimle Kurtuluş Savaşını başlattı. Kongreler, savaşlarla devam eden bu mücadele Cumhuriyetin ilanıyla zirveye tırmandı. Öğrenciler, Atatürk size güvendi. Cumhuriyeti yaşatma ve sürdürme görevini size bıraktı. Bugün O’nun ilkeleri, inkılapları üzerinde bir abide gibi yükselen modern Türkiye Cumhuriyeti’ne her zamankinden daha çok sahip çıkma günüdür. Bir sözünde Atatürk bize şöyle seslenmiştir: ‘Sizi izliyorum’… O’nun tarafından sürekli izlendiğimizi unutmamalıyız. Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlılık sözde olmamalıdır. ” dedi.

Daha sonra Yalvaç KAB Ortaokulu’ndan iki öğrenci Atatürk ve 10 Kasım şiirlerini okudu ve “10 Kasım Atatürk’ü Anma” törenleri sona erdi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.