• MODA YAPI

logo

TÜRKÇE’NİN ULUSLARARASI ŞİİR ŞÖLENİ TAMAMLANDI

ŞAİR HEMŞEHRİMİZ MAHMUT TOPBAŞLI KATILIM BERATINI ALDI…

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle 14’üncüsü düzenlenen “Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni” tamamlandı.

9 Haziran Perşembe günü başlayan, Yalvaçlı şairimiz Mahmut Topbaşlı’nın da yer aldığı Türk Dünyası Şiir Şöleni, 11 Haziran Cumartesi Günü Değerlendirme Toplantısı ve büyük ödüllerin verilmesiyle tamamlandı.

Taksim/Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’inde 9 Haziran’da gerçekleşen açılışa Türkiye’den ve Türk cumhuriyetlerinden çok sayıda şair ve yazar katıldı.

“Şairi bol, şiiri hesapsız bir şehir İstanbul” tespitiyle açılış konuşmasına başlayan TYB Şeref Başkanı ve Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni Daimi Heyet Başkanı D. Mehmet Doğan yaptığı nefis konuşmayla Uluslararası Şiir şöleninin önemini ve hedeflerini vurguladı.

Kültürel alandaki faaliyetlerin uzun soluklu olmasının önemine işaret ederek, Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şöleni’ni yaparken sürekliliği esas aldıklarını vurgu yaptı. 30 yıl önce başlayan ve bu yıl 14.sü gerçekleştirilen şölen vesilesiyle büyük bir mutluluk yaşadıklarını belirtti. Konuşmasının bir bölümünde “şiirin güzellikle eş anlamlı” olduğunu ifade eden Doğan, İstanbul’un şiir gibi oluşunun Fatih Sultan Mehmet’in şair olmasıyla izah edilebileceğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından şiir fasıllarına geçildi. Yurt içinden ve dışından 70’e yakın şairin bir araya geldiği etkinlik, 3 gün sürdü. Şölen boyunca Bahtiyar Vahapzade, Ziya Paşa, Yunus Emre, Ahmet Hamdi Tanpınar, Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Cahit Zarifoğlu ve Sezai Karakoç şiir fasılları düzenlendi.

Yalvaçlı hemşehrimiz Mahmut Topbaşlı da Mehmet Akif ve Cahit Zarifoğlu fasıllarında yer aldı. Şairlerin ve şiir severlerin buluştuğu “Türkçenin 14. Uluslararası Şiir Şöleni”nde konferanslar ve konserlerin yanı sıra şiir atölyeleri de gerçekleştirildi.

İkinci gün Tarık Zafer Tunaya Kültür merkezinde devam eden etkinliklerin 11.15–12.00 saatleri arasında gerçekleşen 5.MEHMET AKİF ŞİİR FASLINDA ve yine 15.15–16.00 saatleri arasındaki 8. CAHİT ZARİFOĞLU ŞİİR FASLINDA aralarında Şair Mahmut Topbaşlı’nın da bulunduğu gurup, şiirlerini söyledi.

Hemşehrimiz Mahmut TOPBAŞLI ünlü “Türkçe Benim S/öz Varlığım” adlı şiirini okudu.

 

S/ÖZ VARLIĞIM

Cıvıl cıvıl konuştuğum, Türkçe benim s/öz varlığım…

Âdem ile kavuştuğum,

Türkçe benim s/öz varlığım.

Ninni mani türkü odur,

Bayraklaşan ülkü odur,

Varlığımın mülkü odur,

Türkçem benim s/öz varlığım.

Irmaklarca akıp gelir,

Ağıtlarla yakıp gelir,

Dîvan dîvan çıkıp gelir,

Türkçe benim s/öz varlığım.

Yunuslayın özümüzdür,

Şehriyar’la közümüzdür,

Veysel’deki gözümüzdür,

Türkçe benim s/öz varlığım

Vahapzadem pek ahenkli,

Aytmatov dilince zevkli,

Dağcı gökkuşağı renkli,

Türkçe benim s/öz varlığım……….

Üçüncü gün Taksim AKM’de devam eden şölen şiir fasıllarının ardından yapılan Değerlendirme Toplantısı, BÜYÜK ÖDÜLLERİN ve KATILIM BERATLARININ TAKDİMİ ile son buldu.

Büyük ödüller Ziya Paşa anısına – Ramız Hamzayev (Azrbaycan) Sezai Karakoç anısına – Sagyn Akmatbekova (Kırgızistan) Bahtiyar Vahabzade anısına – Altınbeg İsmailov (Kırgızistan) takdim edildi.

Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şölenine nice yıllar, hemşehrimiz, şairimiz Mahmut TOPBAŞLI’YA nice başarılar diliyoruz.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.