logo

16 Şubat 2021

Tokmacıklılar okullarını istiyor

İlçemize bağlı Tokmacık Köyü’nde geçtiğimiz yıl depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle okul binasının yıkılmasının ardından, yeni okul binasının yapımıyla ilgili hiçbir gelişme olmaması köy halkını ayaklandırdı.

Tokmacık gibi bölgenin en büyük köylerinden birinin, yeni okul binası yapılmadan eskisinin yıkılması nedeniyle eğitim imkanlarından yoksun kaldığını belirten vatandaşlar, çocuklarının daha ne kadar zaman taşımalı eğitime tabi tutulacağını sorarak, yeni okul binasının yapımı için yetkililerin harekete geçmesini istediler.

Konuyla ilgili olarak internet üzerinden bir imza kampanyası da başlatan vatandaşları temsilen, Ümit Süleyman Arıduru şu mesajı paylaşarak hem kampanyaya destek istedi hem de yetkililerin konuyla ilgili harekete geçmesini istedi:

“Isparta ili, Yalvaç ilçesi, Tokmacık Köyümüzdeki 3 bağımsız bina olarak yer alan okulumuz depreme dayanıksız diye gerekçe gösterilerek 2020 yılında boşaltılarak yıkıldığından, köyümüz çocuklarının eğitim ve öğretim görebileceği başka bir okul binası da olmadığından acilen yeni yapılacak bir okul binasına ihtiyacımız vardır. Küçük yaşlardaki çocuklarımızın bir başka köye ya da beldeye her gün götürülüp getirildiği bu taşımalı eğitim statüsünden çıkarılarak bir an evvel kendi köyümüzde ve kendi okul binamızda eğitim görmelerini istiyoruz.

Günümüzde zaten işsizlik ve benzeri sebeplerden dolayı devamlı göç verme eğiliminde olan köyümüz, bugünkü yaşadığı  eğitim öğretim konusundaki sıkıntılarından dolayı da dışarıya daha fazla göç verme riskiyle karşı karşıya kalmıştır. Dolasıyla bu durumu ilgili kişi ve makamların dikkatine sunmak istiyor ve okulumuz binasının en yakın zamanda geri yapılmasını istiyoruz.

Gereken işlemlerin yapılmasını makamınızdan saygılarımızla arz ederiz.”

Tokmacık Köyü’nün yeni okuluna kavuşması için başlatılan imza kampanyasına aşağıdaki linke girerek destek verebilirsiniz:

Kampanya · OKULUMUZU GERI ISTIYORUZ · Change.org

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.