• MODA YAPI

logo

15 Ekim 2022

Tokmacık’a okul, 2023 yılı değerlendirmelerine kaldı

İlçemize bağlı Tokmacık Köyü’nde birkaç yıl önce depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkılan okul binasının yerine yenisinin yapılması hususunun 2023 yılında yapılacak yatırım programı değerlendirmelerinde ele alınacağı öğrenildi. Tokmacık’ta yaşanan okul binası sorunuyla ilgili olarak İyi Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, geçtiğimiz aylarda, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanmak üzere bir soru önergesi verdi.  Uzun süre cevap beklenen soru önergesinin geçtiğimiz günlerde Bakan Özer tarafından cevaplandığı görüldü.

Depreme dayanıksız okul binalarının yıkılarak yerine yenilerinin yapılmasının mevzuat gereği olduğunu hatırlatan Bakan Özer, Isparta Valiliği’nin Tokmacık Köyü’ndeki okul binasıyla ilgili değerlendirmeyi 2023 yılı Yatırım Programı kapsamında değerlendireceğini belirtti. Bakan Özer’in, Milletvekili Cesur’un soru önergesine verdiği cevap şöyle:

“Bakanlığımıza bağlı eğitim yapıları, yapıldıkları tarihteki mevzuata uygun olarak inşa edilmiştir. Güncel performans değerlerini karşılayan eski binalar olabildiği gibi yıllar içinde doğa olaylarından, afetlerden ve kullanımdan kaynaklı yıpranan binalar da olabilmektedir. Ayrıca, mevzuat güncellemeleri sonucunda, bazı eski yapılar, deprem etkisi altında, (yapıldığı dönemki performans değerlerini karşılıyor olmasına rağmen) güncel mevzuatın gerektirdiği performans değerlerini karşılayamayabilmektedir.

Bakanlığımızca, 2000 yılı öncesinde (özellikle 1998 Deprem Yönetmeliği öncesinde) yapılmış ve kullanım ömrünü doldurmamış binaların tahkiklerinin yapılmasına öncelik verilmektedir. Yapılan tahkikler sonucu, güncel mevzuata göre, deprem etkisi altında göstermesi gereken performans değerini gösteremeyeceği teknik olarak tespit edilen binalardan; güçlendirilmesi teknik ve ekonomik açıdan uygun olanlar boşaltılarak güçlendirilmekte, güçlendirilmesi teknik ve ekonomik olarak mümkün olmayanlar ise boşaltılarak yıkılmakta ve yenisi yapılmaktadır.

Bunun yanında, yaşanan herhangi bir depremden sonra, binalar, teknik ekiplerce incelenerek, hasar durumuna bağlı olarak onarılmakta, güçlendirilmekte veya yıkılıp yeniden yapılmaktadır.

Isparta Valiliğince konuya ilişkin olarak;

İlde Bakanlığımıza bağlı kurumlara ait binaların dayanıklılık testlerinin yapıldığı ve deprem tahkikat raporlarının çıkartıldığı, rapor sonucuna göre güçlendirilmesine ihtiyaç duyulan binaların güçlendirme çalışmalarının yapıldığı, yıkımı gerçekleştirilen okul binalarının yerine İl Yatırım Programı kapsamında yenilerinin yapılarak hizmete açıldığı, bazı binaların ise yapımının devam ettiği,

Soru önergesine konu Yalvaç ilçesine bağlı Tokmacık Köyünde depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle 2019 yılında yıkılan okul binasının yerine yeni okul binası yapılması işinin 2023 yılı Yatırım Programı kapsamında değerlendirileceği belirtilmiştir.”

Bu cevapla Tokmacık’ın okul binası sorununun yakın zamanda çözülmeyeceği anlaşılmış oldu.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.