• MODA YAPI

logo

Tokmacık’a 2022’de okul sözü havada kaldı

Ak Parti İlçe Başkanı Alperen Özer’in 2022 yatırım programına alınacağı sözü verdiği okul programa alınmadı…

İlçemize bağlı Tokmacık Köyü’nde 2019’da depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle okul binasının yıkılmasının ardından, yeni okul binasının yapımıyla ilgili hiçbir gelişme olmaması büyük tepki toplarken, okul yapımının 2022 yatırım programına alınacağı sözleri de havada kaldı.

Tokmacık gibi bölgenin en büyük köylerinden birinin, yeni okul binası yapılmadan eskisinin yıkılması nedeniyle eğitim imkanlarından yoksun kaldığını belirten vatandaşlar, çocuklarının daha ne kadar zaman taşımalı eğitime tabi tutulacağını sorarak, yeni okul binasının yapımı için yetkililerin harekete geçmesini istemişlerdi.

Tokmacık’ta depreme dayanıksız olduğu için yıkılmak zorunda kalınan eski okul binasının yerine yapılması planlanan yeni okul binası için çalışmaların sürdüğünü belirten Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı Alperen Özer, geçtiğimiz yıl şubat ayında gazetemize şu açıklamayı yapmıştı: “Konuyu takip ediyoruz. Haberiniz üzerine Isparta İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Yılmaz ile görüştüm. Konuyu Valimiz Ömer Seymenoğlu ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Zadeoğlu ile değerlendirdiklerini belirten il müdürümüz, okulumuzun 2022 yatırım programına alınacağını belirtti. Öncelik sırasına konulan okullarımızın yapımı için Tokmacık’ın önemli olduğu ifade ettik, kendileri de sağolsunlar, bu konudaki hassasiyetin farkında olduklarını ifade ederek, okulun 2022 yılı yatırım programına alınarak 2023’te hizmete açılabileceğini belirtti. Konuyu takip etmeye devam edeceğiz. İmkanlar çerçevesinde, Yalvaç’taki eğitim kurumlarının tüm eksikliklerinin giderilmesi için çaba göstermeye devam edeceğiz. Konuyla ilgili hem Yalvaçlı hem de Tokmacıklı hemşehrilerimizi bu şekilde bilgilendirerek, sorunların takipçisi olduğumuzu ifade etmek isterim.”

EN TEMEL HAK OLAN EĞİTİME ERİŞİM HAKKI İÇİN BÜTÇE AYRILMADI

Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı Özer’in bu sözü, Tokmacıklı hemşehrilerimizin evlatları için en doğal talepleri olan okul hakkı talebine karşın; Isparta İl Özel İdaresi, köyümüzün bu talebini dikkate almayarak yatırım programının dışında tuttu.

Isparta Valiliği tarafından açıklanan Isparta İl Özel İdaresi’nin 2022 Yılı Performans Programı’na göre, kurum tarafından “Eğitim kalitesini iyileştirmek için eğitim kurumlarında alt ve üst yapı standartlarını yükseltmek” hedefi altında “eğitim kurumlarının ihtiyaçları doğrultusunda okul öncesi ve temel eğitim okul binaları yaptırılacağı” belirtilerek; “2022 yılında yapılması planlanan 1 adet Keçiborlu-Senir Kasabası 12 Derslikli Temel Eğitim okulu Yapımı ve 1 adet Sütçüler Merkez 4 Derslikli Anaokulu Yapımı için 222 sayılı kanunun 76/b maddesine göre Özel İdare Bütçesi’nin ilgili harcama kalemlerine ayrılan ödeneklerden karşılanarak yapılmasını sağlamak” olduğu açıklaması yapıldı.

Isparta İl Özel İdaresi’nin Performans Programı’na göre, 2022 yılında 9 milyon TL harcanarak Keçiborlu-Senir Kasabası’na 12 derslikli okul; 3,5 milyon TL harcanarak Sütçüler merkeze 4 derslikli anaokul yapımı gerçekleştirileceği açıklandı.

Tokmacıklı hemşehrilerimizin ve çocuklarımızın köylerine okul beklentisi başka bahara kalırken, Ak Parti İlçe Başkanı Özer’in konuyla ilgili yapacağı açıklama merakla bekleniyor.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.