logo

23 Mayıs 2024

“Sürü Merada, Çoban Karavanda” projesiyle 15 karavan çobanlara teslim edildi

Isparta Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, BAKA ve Isparta ili Damızlık Koyun – Keçi Yetiştiricileri Birliği iş birliği ile hayata geçirilen proje kapsamında 15 karavan çobanlara teslim edildi.

Isparta’da küçükbaş hayvancılığın gelişmesi adına yürütülen “Sürü Merada, Çoban Karavanda” projesi kapsamında Şarkikaraağaç ilçesi Beyceğiz köyünde karavan teslim töreni düzenlendi.

Törene Vali Aydın Baruş, Isparta Milletvekilleri Mehmet Uğur Gökgöz ve Av. Osman Zabun, Şarkikaraağaç Kaymakamı Emre Arslan, Şarkikaraağaç Belediye Başkanı Ali Göçer, ilçe kaymakamları, Isparta ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Sarıdaş, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Isparta ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından hazırlanan ve toplam bedeli 4.274 875.00 TL olan projenin % 57’sine denk gelen 2.425.412 TL’sini Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı karşılarken, %43’üne denk gelen 1.849.463 TL ise faydalanıcı küçük baş hayvan yetiştiricileri adına Isparta ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından karşılandı.

Proje kapsamında toplam 15 çobana karavanları teslim edilirken, karavanların 4 tanesi ilçemizdeki çobanlara dağıtıldı.

Vali Baruş törende yaptığı konuşmada “Ülkemiz doğal koşullarına çok iyi uyum sağlayan küçükbaş hayvancılık; nadas, anız ve bitkisel üretime uygun olmayan alanları değerlendirip, et, süt, yapağı ve deri gibi katma değerli ürünlere dönüşmektedir. Özellikle küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ülkemiz hayvancılığının yanında kültürel mihenk taşlarımızdan birini oluşturmaktadır. Kırsalda yaşamın odağında yer alan küçükbaş hayvancılık yüzyıllardır beslenme, giyim ve geçim kaynağı olmasının dışında Anadolu kültürünün devamlılığının sağlanmasında önemli bir vazife üstlenmiştir TUİK 2023 yılı verilerine ilimizde 260 bin koyun ve 170 bin keçi varlığıyla toplamda 431 bin küçükbaş varlığı mevcuttur. Anadolu kültür mirasımıza sahip çıkmak, yörük kültürünün devamı sağlamak, gıda arz talep dengesini korumak ve en önemlisi de sürdürülebilir hayvancılığın temini için çobanlarımızın refah seviyesinin arttırmak adına Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından çeşitli projeler hazırlanmıştır. Bunlardan biri de bugün burada toplanmamıza vesile olan “Sürü Merada Çoban Karavanda” projesidir. Proje kapsamında küçükbaş hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı Yalvaç, Şarkikaraağaç ve Sütçüler ilçemizden 100 baş ve üzeri küçükbaş varlığına sahip 15 hayvan  yetiştiricimize çoban karavanı dağıtımı yapılacaktır. Özellikle yılın belli dönemlerinde mera ve yaylaya çıkan yetiştiricilerimiz için projemiz önem arz etmektedir. Proje ile çoban aileleri evlerindeki konforu mera ve yaylalarda da sağlayabilecektir. Yayla hayvancılığında yaşam standartlarının iyileştirilmesi ile yaylada küçükbaş hayvan yetiştiriciliği daha rahat ve sevilerek yapılan bir iş haline gelecektir. Konaklama sıkıntısı nedeni ile kullanılamayan yaylım alanlarının üretimde kullanımı artacaktır. Kırsal alanda dezavantajlı konumda olan küçükbaş yetiştiricilerimizin üretimlerinde artış ve yaylım alanlarından faydalanma oranlarının artması ile ekonomik şartlarının iyileşeceği ve böylece kırsal alanlardaki nüfus azalması ve göçün azaltılması yönelik sorunlarına katkı sağlanacaktır. Sürü sahiplerine, sürü yöneticisi kardeşlerimize ve çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bugün burada aynı zamanda hayvan yetiştiriciliğinde beslenme ve maliyet açısından önemli yere sahip olan meralarımızın otlatma mevsimi açılışını gerçekleştireceğiz. İlimizde 14 yerleşim biriminde, 28.500 dekarlık alanda, yaklaşık 11 Milyon TL maliyetli Mera Islah ve Amenajman Projesi uygulanmıştır. Halen Şarkikaraağaç İlçesi Yakaemir, Belceğiz ve Yeniköy Köyleri ile Gelendost İlçesi Afşar Köyünde Mera Islah çalışmaları devam etmektedir.  Açılışını yaptığımız Belceğiz Köyü merasında proje çalışmalarına 2020 yılında başlanmış olup, 378 dekarı yapay, 368 dekarı tabii olmak üzere toplam 746 dekarlık alanda mera parselleri üzerinde toprak işleme, mera karışım tohumları ekimi, gübreleme ve biçme çalışmaları yapılmıştır. Bunun yanında 3 adet gölgelik, 2 adet içme suyu kuyusu, 2 adet sıvat ve 3.000 metre drenaj kanalı açılımı yapılmış olup, bugüne kadar proje kapsamında 1.285.000,00 TL harcama yapılmıştır. Köyümüze uyguladığımız Mera Islah ve Amenajman Projesi sayesinde; köyümüzün ıslah çalışmalarına başlamadan önce yıllık 238 ton olan kaba yem üretimi, ıslah çalışmaları sonucunda yaklaşık 1000 tona çıkarılmıştır. Köy halkına, hayvancılıkla iştigal eden çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Isparta Milletvekili Osman Zabun da karavanların üreticilere hayırlı olması dileyerek çiftçiye desteklerinin devam edeceğini kaydetti.

Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz ise 100 ve üzerinde hayvanı olan yetiştiricilerin projenden yararlandığını belirterek hayvancılığın artırılması adına çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

 

BİRLİK BAŞKANI SARIDAŞ’TAN TEŞEKKÜR

Öte yandan, proje ortağı Isparta ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Sarıdaş da, projenin gerçekleşmesinde emek veren Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personeline, BAKA yönetimine, milletvekillerimiz ve valimize teşekkür ederek, “Bu projeyle bir nebze de olsa çobanlarımızı teşvik etmeyi hedefledik. İnşallah onların çalışma şartlarının daha da güzelleşmesine vesile olmuş olacağız. Onların daha çok üretmesi, bölgemizin ve ülkemizin daha çok kazanması demektir. Biz birlik olarak her koşulda üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Biz de Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ve Birlik Yönetimimizi kutluyor, bu tür projelerin artarak devam etmesini diliyoruz.

   

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.