• MODA YAPI

logo

04 Haziran 2017

Sücüllü’de Hayvancılık Yatırımlarının Önü Açık

İlçemize bağlı Sücüllü Köyü’nde, geçtiğimiz yıllarda eski başkan Şenel Özkanlı tarafından büyük gayretlerle oluşturulan Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi’nin yatırımcılara sunulmasıyla ilgili yeniden çalışmalara başlandı.

Sücüllü’nün kasaba sıfatını yitirmesi nedeniyle belediye- sinin olmaması nedeniyle bir süredir akamete uğrayan hayvancılık açısından önemli bu alanla ilgili olarak köye giden heyet vatandaşları bilgilendirdi. Yalvaç Malmüdürü Selami Akıncı, İlçe Özel İdare Müdürü Turgut Kara, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ramazan Demiraslan, Sücüllü Eski Belediye Başkanı Şenel Özkanlı, İl Genel Meclisi Üyesi İrfan Korkmaz ve kamu görevlilerinden oluşan heyet, Sücüllü’de sözkonusu alanda yapılacak yatırımlarla ilgili olarak devletin sunduğu imkanlarla ilgili bilgilendirmede bulundular.

Sücüllü’de oluşturulan bu alanın hayvancılık yatırımları açısından önem taşıdığını anlatan Yalvaç Malmüdürü Selami Akıncı, sözkonusu alanın hazine arazisi olduğunu belirtti ve yatırım yapmak isteyenler için gerekli kolaylıkların gösterileceğini vurguladı. Daha önce alanın rayiç fiyatlarıyla ilgili olarak yapılan çalışmanın itiraz halinde bakanlık tarafından yeniden değerlendirilebileceğini belirten Akıncı, “Bu konuda bir şeyler yapılabilmesi için önce sizden talep gelmesi gerekir. Bizim sunduğumuz fiyatlara itiraz edebilirsiniz, biz de bu itirazı yukarıya göndererek çalışma yapılabilmesini sağlarız.” dedi. Hayvancılık yatırımı yapmak isteyenlere kooperatif ya da birlik şeklinde örgütlenmelerini de tavsiye eden Akıncı, “Birlik halinde geldiğinizde devletin başka destekleri de devreye girecektir. Burası için ciddi bir çaba verilmiş, bu gayretleri boşa götürmemek sizlerin elinde.” dedi. Yaklaşık 50 civarında hayvancılıkla uğraşan Sücüllülü’ye konuşan heyet, vatandaşların aklındaki soruları da bire bir yanıtlayarak kafalardaki soru işaretlerini giderdiler.

Konuya geçmişte büyük emek veren Sücüllü Eski Belediye Başkanı, Ak Parti Yönetim Kurulu Şenel Özkanlı, konunun hem Sücüllü hem de Yalvaç için önemine vurgu yaparak, “Bu modeli gittiğimiz yerlerde gördüğümüz başarılı örneklerden sonra hayata geçirmeye karar verdik. Çok emek verdik, ancak belediyemiz düştüğü için bu yatırım birazcık akamete uğradı. Bunu yeniden harekete geçirmek için sağolsunlar daire müdürü arkadaşlarımız halkımızı bilgilendirdiler. Ak Parti hükümetlerinin tarım alanında yatırımcıya verdikleri büyük destekten ilçemizin, köylümüzün de yararlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim bu güzel memleketimizin her metrekaresini doğru değerlendirmemiz, üretmemiz ve memleketimizi kalkındırmamız gerekiyor.” dedi.

Toplam 450 bin metrekare hazine arazisinin Hayvancılık Organize Sanayi için 2012’de tahsis edildiğini belirten Özkanlı, bunun 130 bin metrekaresinin yol, vb.’ne ayrıldığını geriye kalan 320 bin metrekarenin de 72 parsele ayrıldığını kaydetti. Arsaların 3 bin ila 20 bin metrekare arasında parsellendiğini belirten Özkanlı, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık konusunda yatırım yapmak isteyen girişimcileri Sücüllü’ye davet etti.

Talep olması halinde 2. etapta 950.000 metrekarelik bir alanın daha organize sanayie dahil edileceği şekilde planlama yapıldığını aktaran Özkanlı, 1. etaptaki arsaların satışıyla talebin hızlanacağına inandığını kaydetti. Türkiye’de bir köyde ilk kez hayvancılık organize sanayii oluşturulduğunu aktaran Özkanlı, bu alanda yatırım yapan üreticilerin başta TKDK olmak üzere önemli devlet desteklerinden yararlanma avantajlarına sahip olabileceklerini anlattı.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.