• osman-köse

logo

15 Temmuz 2023

Sönmez, Isparta’nın Kiraz ve Elma İhracatı Sorunlarını Bakan Yardımcısı’na taşıdı

MHP Milletvekili, hemşehrimiz Hasan Basri Sönmez ve Isparta Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüdai Şahin ile birlikte  “Kiraz ve Elma İhracatı Sorunları” ile ilgili Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar ile makamında bir araya geldi.

Milletvekili Sönmez ve Ticaret Borsası Başkanı Şahin, ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlayan Kiraz ve Elma Ürünlerinin İhracattaki sorunlarını bildirmek ve bu konularda talepte bulunmak üzere Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar’ı ziyaret etti.

Milletvekili Sönmez ve Isparta Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüdai Şahin, Elma ve Kiraz’ın İhracat sorunlarını ve bu konudaki hazırlanmış dosyayı Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar’a sundu. Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, Kiraz ve Elma İhracatı konusundaki sorunları dinledi, talepleri aldı. Bu konuda Ticaret Bakanlığı olarak gerekenin yapılacağını dile getirdi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar’dan Isparta adına talep edilen hususlar şu şekilde açıklandı:

KİRAZ İHRACATI KONUSUNDA:

ABD’nin devletten aldıkları hava yolu yardımı ile Uzak Doğu Pazarına Kiraz’ı daha uygun koşullarda satma imkanı bulmaları, Türk Firmalarının pazarda tutunabilmelerini zorlaştırmaktadır. Rekabet oranı düşmektedir. Bu da İhracattaki en önemli sorundur. Türk Firmaları olarak Kiraz İhracatının Hava Yolu ile İhracatında Kg başı 2,50 USD nakliye masrafı ödemekte olduğunu ve bu masrafın ihracatta ciddi ekonomik değer kaybı olduğunu dile getirdiler. Türk İhracat Firmaları olarak pazarda tutunabilmek için taşımacılıkta Devletimizden % 50 Hava Yolu Desteğini talep edildi.

ELMA İHRACATI KONUSUNDA:

Elma ihracatı konusunda ithal eden ülkeler arasında Hindistan, Mısır, Endonezya ve Vietnam yer almaktadır. Mısır, İhracatta % 40 vergi alınmasından dolayı bu pazara ihracat gerçekleştiremiyoruz. Bu neden ile vergi oranın kaldırılması talep edildi. Hindistan ABD’ye ek gümrük vergisini kaldırmasından dolayı rekabetimizi olumsuz etkilemektedir. Bizde bu konuda Hindistan ile benzer Vergi indirimi konusunda görüşmeler yapılmasının elzem olduğu talep edildi. Endonezya’ya yaş sebze ve meyve ihracatı için kotasyon izni alınması gerektiği için pazara giriş zorlanmaktadır. İki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının hayata geçirilmesinin daha doğru olacağı talep edildi. Türkiye’den Vietnam’a Elma ve Kiraz İhracatı için Tarım Bakanlıkları arasında mutabakat yapılmasının, % 10’luk Gümrük Verisi tarifesinin de sıfırlanması gerektiği talep edildi.

Milletvekili Hasan Basri Sönmez, bu taleplerin üreticilerimizin Bölge ve Ülke Ekonomisine katkı sunabilmeleri noktasında ihtiyaç olduğunu belirterek dosyayı Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar’a teslim etti.

Milletvekili Sönmez ve Isparta Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüdai Şahin, misafirperverlikleri için Bakan Yardımcısına teşekkür ettiler.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.