• MODA YAPI

logo

25 Mayıs 2023

Şok Gelişme… Isparta’da milletvekili seçimleri yenilenecek mi?

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan Milletvekili Genel Seçimleri’nde Isparta sonuçlarında yaşanan tartışma halen daha sona ermedi.

Dün, Isparta Seçim Kurulu tarafından milletvekili seçildiği açıklanan Mehmet Uğur Gökgöz, Osman Zabun, Yalım Halıcı ve Basri Sönmez’e 25 Mayıs Perşembe günü, yani bugün mazbatalarının teslim edileceği açıklanmıştı.

Bu gelişmeye karşın, İyi Parti tarafından Yüksek Seçim Kurulu’na Olağanüstü İtiraz hakkı çerçevesinde başvuru yapıldığı, yapılan başvuruda Isparta genelinde 228 kısıtlı seçmenin oy kullandığının tespit edildiği ileri sürülerek Isparta milletvekili seçimlerinin yenilenmesinin talep edildiği duyumları alındı.

Dün Seçim Kurulu tarafından bugün yapılacağı açıklanan mazbata töreninin de apar topar iptal edilmesinin bu gelişmeye bağlı olduğu kaydedilirken; alınan duyumlara göre, iddiaların doğru olduğunun tespiti halinde Isparta Milletvekili seçimlerinin yenilenmesi kararının alınması ihtimalinin de bulunduğu belirtildi.

46 oy farkıyla İyi Parti’den Ak Parti’ye geçen milletvekili nedeniyle kısıtlı seçmen sayısının bu sayının üzerinde olduğunun tespit edilmesi halinde YSK tarafından 45 gün içinde yeniden seçim kararı alabileceği ihtimali dile getirilirken; kısıtlı seçmenlerle ilgili iddianın ispatlanamaması durumunda YSK’nın itirazı reddeceği de kaydedildi.

Seçimlerin yenilenmesi kararı çıkması halinde 45 gün içinde Isparta’da milletvekili seçimlerinin yapılabileceği, partilerin mevcut listelerle de yeni aday listesiyle de seçime girebileceği kaydedildi.

Yüksek Seçim Kurulu’ndan çıkacak karar merakla beklenirken; İyi Parti’nin itirazının reddedilmesi halinde en kısa sürede mazbata töreninin yapılacağı da öğrenildi.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.