• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

25 Ocak 2017

ŞİRKETLERİN TEK KALEMDE YALTSO’DA KURULMASININ YOLU AÇILDI

Önceden birçok kurum kuruluşa gidilmesi sonucunda kurulabilen şirketlerin artık tek kalemde YALTSO’da kurulabilmesinin yolu açıldı.

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminin, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) aracılığı ile yaptıkları ısrarlı girişimler sonuç verdi. YALTSO yönetimi, şirket kuruluşu ve benzeri konularda birçok kurum kuruluşa giderek zaman kaybını önlemek amacıyla 2014 yılından bu yana birçok girişimde bulunmuştu. Girişimlerden birisi daha sonuçlandı. Artık şirket kuruluşları tek kalemde YALTSO’ da tamamlanabiliyor.

 

İş insanlarımız ve üyelerimizin zaman kaybını önlemek için çaba gösteriyoruz.

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Dirik, Oda üyelerinin zaman kaybını önlemek amacıyla TOBB aracılığı ile yaptıkları ısrarlı girişimlerin sonuç verdiğini belirterek, şirket kuruluşlarının YALTSO Sicil Müdürlüğünde tamamlanabildiğini söyledi. Başkan Dirik, “YALTSO olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) aracılığı ile bakanlığa yaptığımız ısrarlı girişimlerimiz sonuca ulaştı. 6 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve şirket kuruluş sözleşmesinin Ticaret Sicili Müdürlüğümüzde imzalanmasına imkan veren Gümrük ve Ticaret Bakanlığının tebliği yayınlandı. Tebliğin ardından 1 Ocak 2017 tarihi itibari ile önceden noter huzurunda yapılan kuruluş aşamasında şirket esas sözleşmeleri, artık zaman kaybı olmadan Odamız Sicil Müdürlüğüne gelinerek tek kalemde şirket kurulabiliyor. Önceden şirket kurmak amacıyla iş insanları vergi dairesi, noter ve Odamıza gelerek 3 aşamada şirketini kurabiliyordu.” diye konuştu.

Bu uygulama ile artık oda üyeleri ve iş insanlarının işlerini daha da kolaylaştığını ve şirket kuruluş aşamasındaki prosedürün azaltıldığını söyleyen Dirik, “Uygulamayla birlikte şirket sözleşmesi yine MERSİS’ te (Merkezi Sicil Sistemi) hazırlanacak. Şirket kurucusu gerçek kişi veya tüzel kişi olan şirketlerin sözleşmesi müdürlükte bizzat kendileri tarafından imzalanacak.” dedi.

 

YALTSO olarak Prosedürlerin azalması için çaba gösteriyoruz

Göreve geldiklerinden bu yana Oda üyelerinin zaman kaybını önleme amacıyla caba gösterdiklerini kaydeden Dirik, prosedürlerin azalması için TOBB aracılığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığına çok sayıda girişimde bulunduklarını hatırlattı. Başkan Dirik, “Üyelerimizin lehine güzel gelişmelerle dolu tebliğ dolayısıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığımıza ve taleplerimizi bakanlık ve hükümete ileten ve büyük emeği olan TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğluna teşekkür ediyorum.” dedi.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.