• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

27 Mayıs 2020

Şimdi de seralardaki domatese virüs şoku

Önce 23 Nisan’da, ardından da 23-24 Mayıs’ta don şoku yaşanan Yalvaç tarımında, şimdi de domates fidelerini vuran virüs şoku yaşanıyor.

Alınan bilgiye göre, ilçemizdeki seralarda kullanılan bu yılki domates fidelerinde bir virütik hastalık nedeniyle büyük zayiat yaşandı.

Başta Çetince olmak üzere sera üretiminin yapıldığı tüm köylerimizde domates fidelerinin büyük kısmının telef olduğu öğrenildi.

Çetince Köyü’nde bazı seralarda yüzde yüze yakın telefat gerçekleşirken, açığa dikilen sebzelerin de don nedeniyle kaybedildiği belirtildi.

Don olaylarının ardından domates fidesinde yaşanan bu virüs şokuyla Yalvaç tarımının bu yılki yükü daha da ağırlaşıyor.

Hastalık nedeniyle fidelerini kaybeden üreticiler hastalıklı fideleri sökerek yeniden fide dikmeye çalışıyor.

Yaşanan bu sıkıntılar nedeniyle tarım kesimine yönelik destek ihtiyacının daha da arttığını belirten üreticiler, “Ülke olarak yaşadığımız ekonomik sıkıntılar, üzerine pandemi sıkıntısı, şimdi de bir taraftan don bir taraftan hastalık nedeniyle kırsal kesimdeki üreticiler olarak çok sıkıntılı günler yaşıyoruz. Bizim sıkıntı yaşamamızın yanında önümüzdeki aylarda üretimdeki düşüş nedeniyle yaşanacak sıkıntı ve pahalılık tüm topluma yansıyacaktır. Destek olursa seviniriz, olmazsa da girdi maliyetlerimizi aşağıya çekecek düzenlemeler istiyoruz.” diyerek yetkililerin konuya ilgi göstermesini istediler.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.