• MODA YAPI

logo

25 Temmuz 2021

Silajlık Soya Fasulyesi ve Mısırın Birlikte Üretimi Projesi

Isparta’da Silajlık Soya Fasulyesi ve Silajlık Mısırın birlikte üretiminin yaygınlaştırılmasının desteklenmesi amacıyla çiftçi toplantısı yapıldı.

Konuyla ilgili olarak Isparta Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden şu bilgiler verildi: “Hayvanlarımızın genetik kapasiteleri ve çevre şartları ne kadar iyi olursa olsun bakım ve besleme iyi olmadığı sürece onlardan istediğimiz yüksek verimi almamız mümkün değildir. Yeşil otun olmadığı kış aylarında hayvanlarımıza yeşil, sulu ve ekonomik olarak verebileceğimiz tek kaba yem silajdır.

Silaj yapılacak bitkilerin başında mısır gelir. Silajlık mısırın değerli bir yem bitkisi olmasının yanında, yüksek protein içeriğine sahip baklagil ve yağ bitkisi olan soya ile birlikte yetiştirilmesi silaj kalitesinin arttırılması açısından oldukça önemlidir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının desteği, Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğü ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile Yenilik Yayım Projeleri kapsamında ilimiz genelinde silajlık mısır ile soyanın birlikte üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla İlimiz Şarkikaraağaç İlçesi Çeltek Köyünde uygulanmak üzere Silajlık Soya Fasulyesi ve Silajlık Mısırın Birlikte Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi hazırlanmıştır.

Proje kapsamında, ilimiz Şarkikaraağaç İlçesi Çeltek Köyünde Çeltek Köyü Sosyal Tesisinde Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Mehmet Kamil TİRYAKİ, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğü personelleri, Çeltek Köyü Muhtarı Osman YILMAZ ve 27 çiftçinin katılımı ile silajlık soya fasulyesi ve silajlık mısırın birlikte üretiminin yaygınlaştırılması konulu çiftçi toplantısı yapıldı.

Toplantıda çiftçilere silajlık soya fasulyesi ve silajlık mısır tarımı, silajlık soya fasulyesi ve silajlık mısırın birlikte üretimimin avantajları konularında teknik bilgiler verildi.

Toplantı karşılıklı soru-cevap, görüş alışverişi ve temennilerin ardından sona erdi. Toplantı sonrası proje kapsamında Çeltek Köyünde 6 lokasyonda silajlık soya fasulyesi ve silajlık mısırın birlikte üretimi demonstrasyon çalışmalarının yapıldığı 51 dekarlık arazi üzerinde teknik incelemelerde bulunuldu.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.