logo

15 Nisan 2024

Seçimler ve vaatler bitti, şimdi gerçeklerle baş başayız

31 Mart 2024 Pazar günü yapılan seçimin üzerinden tam iki hafta geçti.

Belediye Meclisi seçimlerine yapılan itirazlar nedeniyle, Belediye Başkanı Mustafa Kodal’ın mazbata almasına karşın, belediye meclis üyelerinin mazbata almaları gecikti ve belediye meclisi henüz toplanamadı.

Seçimler döneminde verilen onlarca vaat ve yaşanan değişim ilçemizde bayramla birlikte çifte heyecan yaşatmış gibi görünüyor.

Ama gelinen süreçte, seçimler bitti, vaatlerin karşılığında oylar alındı ve nihayet Yalvaç acı gerçekleriyle yeniden baş başa kaldı.

Yalvaç’ın çözülmesi gereken ağır sorunları başta Yalvaç OSB’nin faaliyete geçmesi, altyapının yenilenmesi, yolların yenilenmesi, sosyal konutların yapımı, kimyasal arıtmanın yapılması, dershane açılması, işsizliğin önlenmesi olmak üzere seçimi kazanan Başkan Kodal’ın verdiği sözler de dahil olmak üzere ciddi bir finansman kaynağı ve insan kaynağı gerektiriyor.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz, devlette kaynak sıkıntısının olması, olan kaynağın da öncelikli olarak deprem bölgesine aktarılması, Yalvaç Belediyesi’nin finansal ve insan kaynağı açısından yeterince güçlü olmaması gibi temel sorunlar göz önüne alındığında bu ağır sorunların çözülmesi için ciddi bir gayret ve yaratıcılık gerektiği de ortada.

Diğer yandan, Yalvaç Belediye Başkanlığı’na seçilen Mustafa Kodal’ın son seçimde oyları %3 civarına düşen küçük bir muhalefet partisi olan İYİ Parti’ye mensup olması, sorunların çözümünde görece avantaj yaratan iktidar partilerinden olmaması da, Yalvaç için başka bir dezavantajı yaratıyor gibi görünüyor.

Başkan Kodal’ın bu noktadaki zorluklarından biri de, meclisteki çoğunluğu elde edememiş olması. Belediye başkanlığı seçiminde İYİ Parti’nin ilk sırayı almasına karşın, belediye meclisi seçimlerinde Ak Parti’nin ilk sırada yer alması; Başkan Kodal’ın mensubu olduğu İYİ Parti’nin 5 üyelik kazanmasına karşın, Ak Parti’nin 8, MHP’nin 2 üyelik kazanması Kodal’ın elini zayıflatabilecek gibi görünüyor.

Çok çalışmayı gerektiren bu süreçte Başkan Kodal’a başarılar diliyoruz.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.