• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

18 Ekim 2018

Seçim için manipülasyon anketleri başladı

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler için adaylık mücadelesi yavaş yavaş başlarken, seçmenlerin kafasını karıştırmaya yönelik manipülasyon (yönlendirme) anketleri uygulanmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde cep telefonlarına gönderilen SMS yoluyla yapılan anket çalışmasının ardından, dün de Yalvaç ilçe merkezinde üniversite öğrencisi olduğu belirtilen gençler tarafından uygulanan anket siyasi çevrelerde heyecan yaratırken, anket uygulamasında yaşanan gariplikler amacın manipülasyon olduğuyla ilgili kuşkular yarattı.

Ankette sorulan soruların bir kısmı mevcut belediye başkanı Halil Hilmi Tütüncü’nün icraat dönemiyle ilgili görülse de, “Ak Parti’nin adayı olarak kimi görmek istersiniz?” sorusu ve sadece 4 ismin cevaplara konulması, son soruda da “Kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?” sorusunda da sadece 6 ismin cevaplara konulması; anketin acemice ve bariz bir adaya yönlendirme amacını taşıdığı yönünde değerlendirmelere neden oldu.

Diğer yandan, anket dolduran bazı grupların onlarca formu tek başına doldurduklarını ifade ettikleri kaydedilirken, bu durumun da anketin ne kadar sağlıksız yapıldığının önemli bir göstergesi olduğu belirtildi. Anketin hangi araştırma kuruluşu tarafından uygulandığını gösteren bir ibarenin de bulunmadığı kaydedildi.

Ak Parti’de henüz aday adayı sürecinin başlamadığı halde, aday adayı olacağını ifade etmediği halde isimlerin ankete konması; diğer yandan diğer partilerin (CHP, İyi Parti, SP) yerel seçim için yok sayılmasının manipülasyonun yönüyle ilgili fikir verdiği belirtilerek, “Seçmenlerin kafasını karıştırmaya yönelik, dedikodu mekanizmasına katkı koymaktan başka bir amacı görülmüyor.” yorumlarına neden oldu.

İşte o anket:

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.