logo

Seçim bitti, çekişme değil, birleşme zamanı

ÖZGÜRCE                                                                                                                               ÖZGÜR KAYA

 

Türkiye gibi Yalvaç da zor ve çekişmeli bir yerel seçim sürecini geride bıraktı.

Yalvaç değişim dedi ve birbirinin alternatifi gibi görünen ve iktidarda bulunun Cumhur İttifakı ortaklarını bir kenara koyarak İYİ Parti adayı Mustafa Kodal’ı Yalvaç Belediye Başkanlığı görevine getirdi.

Yalvaç gibi küçük ölçekli yerleşim yerlerinin, kamu ve özel sektörden kaynak aktarmak için yerine getirmesi gereken en önemli koşul, siyasi ayrımları bir kenara bırakarak şehrin menfaatleri için bir yumruk gibi bir araya gelmektir.

Seçim dönemi bütün partiler adaylarıyla yarıştılar ve vatandaşın oyuna talip oldular. Seçimde hükmü vatandaş verir ve verdi. Seçim bittikten sonra herkese düşen a parti, b parti demeden; sizin aday, bizim aday demeden Yalvaç’ın temel meselelerinde bir araya gelmektir. Bunun hemen olmayacağını biliyorum, çünkü seçimde açılan yaralar ne yazık ki henüz taze. Eleştiriler, bel altı vurmalar, hatta ne yazık ki iftiralara kadar uzanan bir seçim süreci, beklediğimizin altında bir gerginlikle, kötü bir hadise yaşanmadan bitti şükür. Ama, kızgınlıkların taze olduğu açık ve ortada.

Makul bir süre sonra, Yalvaç Belediye Başkanımız başta olmak üzere, tüm siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının bir uyum ve birlik havasını ortaya koyacak çalışmalarla şehre öncülük etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Zira, Yalvaç gibi küçük yerlerin, parti yüzünden, adamcılık yüzünden, ondan, bundan bölünmeleri; yaşadıkları sorunların ana kaynağıdır.

Ankara’dan kamu kaynağını getirmek; özel sektörün yatırım için Yalvaç’ı tercih etmesini sağlamak için kavga görüntüsü yerine, birlik ve beraberlik görüntüsü vermek çok önemlidir. Bugüne kadar pek çok örneğini gördüğümüz kısır çekişmelerden ilçemiz çok çekmiştir. Ankara’ya gidildiğinde, Isparta’ya gidildiğinde, özel sektörün önüne çıkıldığında, bu şehrin topyekün bir anlayışla hareket etmesi elzemdir, şarttır.

Yeni seçilen belediye başkanımıza bu konuda bir kredi tanımak, ona destek olmak, yardımcı olmak herkesin takınması gereken bir tavırdır.

O da inşallah bunun karşılığını verir ve birlik havasına katkıda bulunursa, pek çok zorluğu aşmak zor olmaz. O buna karşılık vermezse, onu uyarıp ikaz etmek de hepimizin görevi olur.

Yalvaç için pek çok dezavantajın olduğu bir dönemden geçtiğimiz malumdur.

Pek çok sorunumuz bulunmakta ve bunların çözümüyle ilgili gerek ulusal gerekse yerel bazda çeşitli olumsuzluklar mevcuttur.

Bunların üzerine bizim de çekişme içerisine girerek çözümsüzlüğe katkıda bulunmamız isteyeceğimiz en son şey olur.

Burada, yeni başkanın seçilmesinin ardından, partisinin %3’lük küçük bir muhalefet partisi olması nedeniyle bazı olumsuz yorumlar mevcuttur. Ki bunların bir kısmı haksız da sayılmaz, zira 2009-2014 yılları arasında DP’den seçilen Tekin Bayram’ın döneminde Yalvaç’ımızın sıkıntı yaşadığı malumdur.

Başkanın daha tam anlamıyla göreve başlayamadığı bir ortamda yok Ak Parti’ye geçecek, yok MHP’ye geçecek, yok CHP’ye geçecek gibi yorum ve söylentilerin hem ona hem de ilçemize yarar getirmeyeceği açıktır.

Başkan Kodal, %35’lik bir oy yüzdesiyle seçilmiştir. Yani, seçmenin üçte birinin oyuyla seçilmiştir. Bu demek oluyor ki, %65’lik bir kesimin desteğinden yoksundur. Yeni seçilmiş bir başkana oy vermiş %35’in de tepkisine yol açacak bir parti değişikliği dedikodusu, onu da çalışma ekibini de şehrimizi de yıpratacaktır.

Başkanın partisinin ne olduğundan ziyade hükümetle ilişkileri konusundaki hareket tarzına ve Ankara’dan kaynak getirmek için hazırlayacağı projelerin mahiyetine odaklanmak, şehrimiz için en hayırlı tavır olacaktır.

Çınaraltı dedikodularıyla Yalvaç siyaset ve yönetimini yönlendirme hastalığımızı bir kenara bırakarak genç başkanımıza destek olmak;oy versin ya da vermesin herkes için takınılması gereken bir tavır olmalıdır. Çünkü, başkanın rahat ve istekli çalışması, farklı kesimlerle barış içinde yürümesi, ondan ziyade şehrimizin yararına olacaktır.

Ana haberimizde de belirttiğimiz gibi, başkan adaylarının pek çok projesi birbirine benzemekteydi. Yani, sorunlar ve bunlara konulan çözümler konusunda bir uzlaşma oluşmuş. Bunları yapmaya söz veren bir başkana da destek vermek, bu konularda birlik içinde olmak en doğru yol olacaktır.

Başkan Kodal ve Yalvaç’a başarılı bir dönem diliyoruz…

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.