• MODA YAPI

logo

23 Mayıs 2022

Peyzaj Mimarları Odası, bölgemiz çevre düzeni planı değişikliğine dava açtı

Dün haberini yaptığımız Antalya-Burdur-Isparta Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği’ne karşı, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, dava açtığını duyurdu.

Odadan konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

“ANTALYA-BURDUR-ISPARTA PLANLAMA BÖLGESİ 1/100.000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI DEĞİŞİKLİĞİ’NE DAVA AÇTIK

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası daha önce defalarca kez, Antalya’nın Kaş İlçesinde yapılmak istenen imar değişiklikleri, koruma kararının kaldırılması vb bölgenin özellikle doğal peyzajına zarar verecek projelere ve kararlara dava açmış takipçisi olmuştur. Açılan bu davaların tamamına yakını ise lehimize, kamuoyunun lehine sonuçlanmıştır.

Şu anda yeniden T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca 08.02.2022 tarihinde onaylanan “Antalya-Burdur-Isparta Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği” 15.02.2022 tarihinde askıya çıkarılmış olup, planın Kaş ilçesi ile ilgili değişikliklerin tamamının yürütmesinin durdurulması ve iptali için Odamız da davacı olmuştur.

Bölge coğrafyasının korunması alanın tüm topoğrafyasını, coğrafi güzelliğini, doğal hayatı ve arkeolojik yapıları, tarımsal özelliğini bozacak bu kararların tekrar gündeme gelmemek üzere iptal edilmesi için takipte olacağımızı tüm üyelerimize ve kamuoyuna bildiririz.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.