• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

ÖZYALVAÇ GAZETESİ ARŞİVİNDEN

KÜTÜPHANE İNŞAATI TAMAMLANIYOR  

Yapımına altı yıl önce dernek kanalıyla başlanan ve bir kısım inşaatı yapılan kütüphane binasının tamamlanması için ilgililer faaliyetlerini hızlandırdı.

İhalesi 9 Mayıs 1969 günü Isparta’da yapılacak olan kütüphane ikmâl inşaatı bu yıl başlayıp sona erdirilecek ve hizmete açılacak.

Yeni binada idare ve kitaplık katlarından başka ayrıca bir çocuk kütüphanesi de bulunacaktır. Esas binanın yanındaki büyük salon sadece kütüphane okuma salonu olarak değil pek çok gayelere hizmet için geniş teşkilâta sahip bir salon halinde inşa edilecektir. Sahnesi de bulunan salon halkımız için her türlü kültürel ve sanatsal faaliyetlere hizmet edecektir.

Memleketimizin kültürüne en büyük hizmetlerden biri olan tam teşekküllü kütüphaneye kavuşmanın sevinci içinde bu kabil çalışmaların artmasını ve hayırlı olmasını diliyoruz.  (28 Nisan 2020, Sayı: 13)

 

SULTAN DAĞLARI AĞAÇLANDIRILIYOR

Senelerdir çeşitli tahribatlarla tamamen ağaçsız kalan Yalvaç’ın kuzeyini çevreleyen Sultan Dağları, erozyona sebep olması ve önemli zararlara yol açması nedeniyle harekete geçen ilgililerin çabaları neticesi bu yıl ağaçlandırma işlemine başlanmıştır.

Aşağı Kaşıkara köyünden başlayacak olan ağaçlandırma faaliyeti her sene proğrama alınarak bütün Sultan Dağlarına teşmil ettirilecektir. On-Onbeş sene sonra bir taraftan baraj sahasındaki ağaçlandırma diğer taraftan da Sultan Dağlarındaki ağaçlandırmalar neticesinde Yalvaç’ın çevre dağlarının eski hüviyetine kavuşturulması amaçlanmaktadır.

Ağaçlandırma faaliyetinin başlamasında ve bu sene proğrama alınmasında büyük emeği geçen Orman Bölge Şefi Hüseyin Büyükboyacı’ya teşekkür eder başarılar dileriz. (5 Mayıs 2020, Sayı: 14)

 

PRATİK SANAT OKULU AÇILIYOR

Daha önceki sayılarımızda ilçemizde kurulacağını bildirdiğimiz ve bizzat Milli Eğitim Bakanı’nın yakından ilgilendiği Pratik Sanat Okulu pek yakında hizmete açılacaktır.

Bu hususta çalışmalara başlayan Bakanlık, ilçemizde bu okula uygun binayı incelemek üzere bir müfettişi geçtiğimiz Pazar günü ilçemize göndermiştir. Bina olarak belediye işhanı ile eski fabrika binası (şirket) ilgililerce müfettişe gösterilmiştir. Her iki bina da müsait görülmüştür.

Kazamıza büyük bir yenilik getirecek bu okulun açılması için ilgililer ileride daha büyük bir kampanyaya gireceklerini ifade etmişlerdir. (5 Mayıs 2020, Sayı: 14)

 

ELEKTRİĞE KAVUŞUYORLAR

Bu yıl elektriğe kavuşacak olan Bağkonak, Kumdanlı, Eğirler, Özgüney ve Kuyucak köylerinde elektrik direkleri dikilmeye başlanmıştır.

Elektriğe kavuşacak olan köylerimizde elektrik işlerine bakacak elektrikçiler yetiştirmek üzere adı geçen köylerden birer kişi tefrik edilerek Ankara’da açılacak olan kursa gönderilmiştir. Kurs müddetince her türlü masrafları devletçe karşılanacak olan kursiyerler dönüşte en az üç sene köylerinde hizmet edeceklerdir.

Bu yıl icra proğramında bulunan Kumdanlı Kasabası ile Eğirler Köyünde de hazırlıklar hızlandırılmıştır.  Adı geçen yerler Haziran ayı içinde elektriğe kavuşacaklardır. (5 Mayıs 2020, Sayı: 14)

 

TEMSİL VERDİLER

İlçemize bağlı Çetince Köyü İlkokulu öğrencileri okul idarecilerinin gayret ve çalışmalarıyla 4 Mayıs Pazar akşamı Çetince’de bir temsil vermişlerdir.

İlçe merkezinden gelen kalabalık bir davetli gurubunun da izlediği gece oldukça başarılı geçmiş ve öğrenciler şiddetle alkışlanmışlardır. Başarılarından dolayı Çetince Köyü İlkokulu öğretmen ve öğrencilerini tebrik eder, merkez okullarına örnek olmasını dileriz. (5 Mayıs 2020, Sayı: 14)

 

İÇME SUYU İNŞAATI TAMAMLANIYOR

Yalvaç İçme Suyu Ek İnşaatını alan müteahhit firma işine başlamıştır. İki ay içinde teslim edilecek olan ek tesisler önümüzdeki yaz aylarında halkımızın içme suyu ihtiyacını tamamiyle giderecektir. (5Mayıs 2020, Sayı: 14)

 

SARI 25 KURUŞLAR KALKIYOR

Haber aldığımıza göre 1 Haziran tarihinden itibaren sarı renkli 5 – 10 ve25 kuruşlar tedavülden kaldırılacaktır. Vatandaşlarımızın ellerinde bulunan sarı 5 – 10 ve 25 kuruşları banka veznesinde değiştirmeleri tavsiye edilmektedir. (5 Mayıs 2020, Sayı: 14)

 

ATAMA

Sücüllü Belediyesi’nde Muhasip olarak çalışmakta iken 15 günlük meteoroloji kursuna gidip,  kursu başarıyla bitiren Tanzer Berkün Yalvaç Meteoroloji memurluğuna atanmıştır. Kendisine yeni vazifesinde başarılar dileriz. (5 Mayıs 2020, Sayı: 14)

 

YENİ OKULLAR YAPILIYOR

Haber aldığımıza göre ilçemize bağlı üç köye ilkokul binası yapılacaktır. İlkokul inşaatları geçtiğimiz Salı günü ihale edilmiş, M.Ali ve Kazım Zorlu adlı şahıslar ihaleyi üzerine almışlardır.

Yeni yapılacak ilkokullar 5 derslikli Bağkonak, 5 derslikli Kozluçay ve 2 derslikli Ayvalı Köyü İlkokullarıdır.

Halen kaza merkezinde yapılmakta olan 8 derslikli Gazipaşa İlkokulu’nun kaba inşaatı tamamlanmış olup, diğer işlemlerine başlanmıştır. Adı geçen dört İlkokulun da önümüzdeki öğretim yılı hizmete gireceği belirtilmiştir.

BU yıl ilçemizde yapılacak olan okullarda büyük yardımı görülen başta sayın Valimiz Hilmi Öztürk olmak üzere diğer ilgililere ilçemiz adına teşekkür eder,  şükranlarımızı sunarız. (5 Mayıs 2020, Sayı: 14)

 

GÖÇÜK ALTINDA ÖLDÜ

Kaşhacıbey Mahallesi Sığıryolu mevkiinde sıva toprağı kazılan ocak göçmüş, bir kişi ölmüştür.

Kaşhacıbey Mahallesi’nden 13 yaşlarında Mustafa Selek geçtiğimiz hafta içinde Sığıryolu mevkiinde siva toprağı kazılan ocağa,  orada çalışan arabacılarla gitmiş ve ocak içinde oynarken toprağın üzerine göçmesi ile altında kalarak ölmüştür. Çocuğun ölümü üzerine adliyece gerekli tahkikata geçilmiştir. (12 Mayıs 2020, Sayı: 15)

 

ANNELER GÜNÜ KUTLANDI

11 Mayıs yani dünkü Pazar günü bütün yurtta olduğu gibi Anneler Günü kutlanmıştır.

Akşam Kız Sanat Okulu Müdiresi Sevim Küçüktiryaki’nin tertiplediği bu güzel gün, okul salonunda davetli annelerin katılımıyla neşeli bir hava içinde geçmiş, davetli anneler çeşitli konuşmalarla,  etkinliklerle bu özel günlerini kutlamışlardır. (12 Mayıs 2020, Sayı: 15)

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.