• MODA YAPI

logo

Özyalvaç Gazetesi Arşivinden (31 Mayıs-7 Haziran1971)

Halkımız İlçemize Bir Askeri Birlik Kurulmasını İstiyor

İktisadi ve ulaşım bakımından ücra bir noktada bulunan ilçemiz Yalvaç’ın bilhassa iktisadi hayatına büyük tesiri olacak bir askeri birliğin kurulması için ilgililerin harekete geçmesi istenmiştir.

Her bakımdan mahrumiyet içerisinde bulunan Yalvaç’ta kurulacak bir askeri birliğin, ilçemiz ve bölgemiz iktisadi hayatına kazandıracağı olumlu gelişmelerin hayat şartlarını daha iyi hale getireceğini belirten vatandaşlarımız ilgililerimizi bu arzuya cevap vererek çalışma başlatmalarını istemişlerdir. (31 Mayıs 1971, Sayı: 117)

 

Tokmacık Ortaokuluna Öğretmen Atandı

Öğretime açıldığından beri tek öğretmenle öğretim yapan Tokmacık Ortaokuluna geçtiğimiz hafta içerisinde yeni bir öğretmen ataması yapılmıştır.

Erzincan ili Tercan Mercan Ortaokulundan Yalçın Katırcı, Tokmacık Ortaokulu Edebiyat Grubu Öğretmenliğine atanmıştır. (31 Mayıs 1971,Sayı: 117)

 

İmam Hatipçiler İçin Takipsizlik Kararı

Geçen yıl kurban derilerinin toplanması yüzünden Türk Hava Kurumu (THK) Yalvaç Şubesi tarafından mahkemeye verilen Yalvaç İmam Hatip Okulu Açma ve Yaşatma Derneği ilgilileri hakkında Cumhuriyet Savcılığı’nca takipsizlik kararı verildiği bildirilmiştir. (31 Mayıs 1971, Sayı: 117)

 

MNP Yalvaç İlçe Binası Mühürlendi

Geçtiğimiz 5 Mayıs 1971 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından laikliğe aykırı çalışmalar yürüttüğü gerekçesiyle hakkında dava açılan Milli Nizam Partisi (MNP)’nin 20 Mayıs 1971 tarihinde Anayasa Mahkemesi’nce kapatılmasına karar verilmesinin ardından ilçemizde de teşkilatı bulunan MNP’nin ilçe teşkilat binasına ilçemiz C. Savcılığınca el konulmuş, içerisindeki eşyalar hazineye devredilmek üzere kapısı mühürlenmiştir. (31 Mayıs 1971, Sayı: 117)

 

Muhtar Ara Seçimleri ve Körküler’de Plebisit Yapıldı

İlçemizde ve bazı köylerimizde münhal bulunan muhtarlık ve ihtiyar heyeti üyelikleri için dünkü Pazar günü (6 Haziran 1971) seçimler yapılmıştır.

İlçemiz merkez Müderris, Kaş Hacıbey, Kaş Yukarı mahalleleri, İleği, Celeptaş, Kırkbaş köyleri ile Kumdanlı, Sücüllü Kasabası Hurşitler Mahallesinde münhal bulunan muhtarlık ve ihtiyar heyeti üyelikleri için seçim yapılırken Körküler köyümüzde de belediye teşkilatı kurulması için plebisit (halkoylaması) yapılmıştır.

Seçim sonuçlarını önümüzdeki sayımızda bulabileceksiniz. (7 Haziran 1971, Sayı: 118)

 

Belediye Meclisi Yıllık Toplantısı Yapıldı

Yalvaç Belediye Meclisi’nin yıllık mutad Haziran ayı toplantısı geçtiğimiz hafta belediye binasında yapılmıştır. Toplantıda gündem dahilindeki maddeler görüşüldü ve organ seçimleri yapıldı.

Bir yıl süreyle görev yapacak organların seçimi sonucunda Belediye Başkan vekilliğine Hasan Aksoy, daimi encümen üyeliklerine ise Yusuf Ali Ekici ile Mehmet Mete seçilmişlerdir.

Seçimlerin ardından meclis gündemindeki diğer maddeler görüşülerek karara bağlanmıştır. (7 Haziran 1971, Sayı: 118)

 

Bir Müfettiş Tutuklandı

İlçemizde görev yapan bir İlköğretim Müfettişi, “Komünizm” propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklanmıştır.

İlçemize bu yıl atanıp göreve başlayan İlköğretim Müfettişi H.T. hakkında yapılan bir ihbarda, dolaştığı köylerde komünizm propagandası yaptığı ileri sürülmüş ve hakkında açılan tahkikattan sonra tutuklanmıştır. Müfettiş H.T. hakkındaki tahkikata devam edilmektedir. (7 Haziran 1971, Sayı: 118)

 

Durmuş Keskinkılınç Şef Oldu

Türkiye Halk Bankası Yalvaç Şubesi memurlarından, çalışma ve sempatisiyle kendisini çevrede sevdiren hemşehrimiz Durmuş Keskinkılınç, Yalvaç Şubesi şef muavinliğine terfi etmiştir.

Halk Bankası Yalvaç Şubesi yeni şef muavini arkadaşımız Durmuş Keskinkılınç’a yeni görevinde de başarılarının devamını dileriz. (7 Haziran 1971, Sayı: 118)

 

Yasak Kitap Bulunduran 3 Öğrenci Tutuklandı 

Isparta- İlimiz Emniyet teşkilatı, evlerinde yasak kitap bulunduran üç öğrenciyi yakalayıp tanzim ettiği evrakla birlikte adalete vermiş, öğrenciler ilk sorguları sonucu tutuklanmışlardır.

İlgililerden alınan bilgiye göre Burdur ve ilimiz Gülcü mahallesinden olup Isparta Eğitim Enstitüsünde öğrenim yapan Mehmet İ., Mehmet A. ve Mehmet B. G. adlı öğrencilerin evinde yapılan aramada okunması yasaklanmış matbuat bulundurdukları için tutuklanmışlardır. (7 Haziran 1971, Sayı: 118)

 

Isparta İli Kalkındırma Derneği’nin Eşya Piyangosu Çekilişi Yapıldı

Isparta İli Kalkındırma Derneği yetkilileri, Eşya Piyangosu ikramiye çekilişlerinde bilet kazanan numaraları açıkladı.

Dernek yetkililerinin açıklamasına göre, 1 kişiye Anadol marka otomobil, 2 kişiye televizyon, 2 kişiye Arçelik buzdolabı, 2 kişiye Arçelik çamaşır makinası, 2 kişiye Singer dikiş makinası, 6 kişiye Isparta taban halısı, 6 kişiye Isparta kelle halısı, 10 kişiye Isparta seccade halısı, 2 kişiye radyo,2 kişiye bisiklet, 5 erkek ve 5 kadın kol saati, 5 erkek ve 5 kadın kumaş çekiliş sonucunda dağıtılmıştır. (7 Haziran 1971, Sayı: 118)

 

KEŞKEK GÜNÜ Bu Yıl Yapılıyor

Geçen yıl teşebbüse geçilerek ilçemizde “Keşkek Günü” adıyla bir şenlik tertiplenmesi kararı alınan, ancak bazı nedenlerle yapılamayan Keşkek Gününün bu yıl Temmuz ayının ilk haftasında yapılacağı bildirilmiştir.

Konu ile alakalı olarak tertip heyetinin belirttiğine göre bu yıl ilki yapılacak olan Keşkek Günü şenliği Hıdırlık Gazinosunda tertiplenecek, Eyuplar, Ayvalı köyleri folklor ekipleri, çevre ilçelerden gelecek çeşitli ekipler iştirak edeceklerdir.

Ayrıca Keşkek Gününde Yalvaç’ın yerel ürün ve eserleri de sergilenecektir.  (7 Haziran 1971, Sayı: 118)

 

Bir Öğretmen Tutuklandı

Bir İstanbul gazetesinin verdiği habere göre ilçemizden bir öğretmen, okulların tatil olmasıyla birlikte görevli bulunduğu Ege bölgesindeki illerden birinden Isparta’ya gelirken güvenlik kuvvetlerince tutuklanarak İzmir Örfi İdare Komutanlığı’na teslim edilmiştir.

Aslen ilçemiz Yağcılar köyünden olup görevli bulunduğu yerden gelmekte iken otobüsle ilçemize gelmekte iken otobüs içerisinde aşırı fikirleri savunduğu iddia edilen Mustafa G. adlı öğretmen şikayet üzerine tutuklanmış ve İzmir’e gönderilmiştir. (7 Haziran 1971, Sayı: 118)

 

Alb. Çökmez ile Bnb. Sabuncu Başka Yere Atandı

İlçemiz Askerlik Şubesi Başkanı Albay Naci Çökmez ile Binbaşı Nahiyettin Sabuncu’nun geçtiğimiz hafta içinde başka yere atandığı üzüntüyle haber alınmıştır.

Alb. Çökmez İstanbul Bakırköy ilçesine, Bnb.Sabuncu da Erzurum Hınıs’a atanmışlardır. Çökmez ve Sabuncu’ya yeni görev yerlerinde başarılar dileriz. (7 Haziran 1971, Sayı: 118)

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.