• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Özyalvaç Arşivi’nden Seçmeler

İLİMİZDE BU YIL TIP FAKÜLTESİ AÇILACAK

Ege Üniversitesi Senatosu Karar Verdi… Hazırlık Yapıyor

Sağlık tesisleri yönünden zengin olan bölgemizde bir de Tıp Fakültesi açılmasına ilişkin çalışmalar sonuç verdi.

Ege Üniversitesi’nce yapılan etüdler sonucunda Isparta’nın Tıp Fakültesi açılması için en müsait yer olduğu bildirildi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Uluöz, dün basına yaptığı açıklamada Ege Üniversitesi’ne bağlı olarak Isparta’da bir Tıp Fakültesi açılacağını belirtmiştir.

Prof. Uluöz, Isparta’da Tıp Fakültesi kurulması konusunda özetle şunları söylemiştir:

“Fakültemiz senatosunda Isparta’da Tıp Fakültesi açılmasına karar verildi. Bu karar bir çok illerimizin durumu gözden geçirildikten sonra alındı. Karar derhal tatbik mevkiine konacaktır.” (10 Kasım 1969, Sayı: 41)

——————————————————————————————–

Ramazan-ı Şerif Geldi

Müslümanların bayramı olan onbir ayın sultanı mübarek Ramazan-ı Şerif ayı önümüzdeki Çarşamba günü (12 Kasım 1969) tutulacak ilk oruçla başlayacaktır.

Muhterem Yalvaç halkımızın mübarek Ramazan-ı Şeriflerini kutlarız. Ehliyetli kalemler tarafından hazırlanacak olan Ramazan sohbetleri bu ay boyunca gazetemizde sunulacaktır. (10 Kasım 1969, Sayı: 41)

——————————————————————————————–

Tokmacık Köyünde Karakol Kuruluyor

İlçemizin asayiş yönünden en iyisi olarak bilinen fakat son birkaç yıldır kan davası yüzünden çeşitli öldürme hadiseleri ile asayişi bozulan Tokmacık Köyüne Jandarma Karakolu kurulması kararlaştırılmıştır.

Jandarma’nın bu konudaki çalışmaları vilayetçe incelenerek önümüzdeki günlerde kurulacak olan karakol için gerekli çalışmalara girişilmiştir. (10 Kasım 1969, Sayı: 41)

——————————————————————————————–

Çalışma Saatleri Değişti

İlimiz dahilinde ilgililerce alınan kararla devlet dairelerinde çalışma saatleri değiştirilmiştir.

İlçemizde de 1 Kasım’dan itibaren başlayan çalışma saatleri şöyledir: Sabah 08.30 – 12.00 arası, Öğle: 13.30 – 16.30 şeklindedir. Cumartesi günleri ise 09.00 – 13.00 arası olarak tatbik edilecektir. (10 Kasım 1969, Sayı: 41)

——————————————————————————————–

Aramada Evlerinde Tabanca Bulundu

Jandarmanın köylerimizde yaptığı arama taramalardan birinde 2 tabanca yakalanmıştır.

Alınan bilgiye göre Sağır Köyünden H.y. ile N.K.’nin evlerinde Baretta tipi 2 tabanca ile mermileri ele geçirilmiştir. Yakalanan tabanca ve mermiler müsadere edilmiş, suçlular hakkında tahkikat açılmıştır. (10 Kasım 1969, Sayı: 41)

==============================================

Mutlu Düğün

YILDIZ ÇAPRAZ ile MEHMET ÇAPRAZ

Evlendiler. Mutluluklar dileriz. 29.10.1969

==============================================

Mutlu Doğum

Reha ile Şencan GÜLER

NALAN’ın doğumunu dost ve akrabalarına müjdeler. 1 Kasım 1969

==============================================

Gençler Sopa İle Arkadaşlarını Dövdüler

Aralarında bir hiç yüzünden çıkan münakaşa sonucu taşlarla sopalarla kavga eden 15-18 yaşlarındaki gençler bir arkadaşlarını yaralamışlardır.

Saray Mahallesi’nden O.Ş. adındaki genç, Pazar Yukarı Mahallesi’nden N.B. ve A.B. adlı gençler tarafından taarruza uğramış ve sopa ile yaralanmıştır. Yaralı O.Ş. adlı genç tedavi altına alınmış, suçlular N.B. ve A.B. hakkında tahkikat açılmıştır. (10 Kasım 1969, Sayı: 41)

——————————————————————————————–

Yeni Öğretmen tayinleri

İlçemiz ilkokullarında görevlendirilmek üzere 21 yeni ilkokul öğretmeni tayinen ve naklen verilmiştir. İlçemiz okullarına yeni atanan öğretmenlerimiz:

Zeki Aydın: Çakırçal, Yusuf Boso: Bağlarbaşı, İzzet Gücüyener: Ayvalı, Abdullah Koçhan: Sağır, Cevat Çengel: Koruyaka, Fazlı Çelebi: Çetince, Şükrü Ulu: Özbayat, Durmuş Kaval: Kozluçay, Esat Bilgin: Özgüney, Mesir Karabacak: Hüyüklü, Burhan Gündoğdu: Yarıkkaya, Rafet Duran: Eyuplar, Hüsnü Girgin: Körküler, Mustafa Bayhan: Y.Kaşıkara, Orhan alay: Tokmacık, İbrahim Kaya: Çamharman, Remziye Telli: Akçaşar, Ramazan Başkaya: Taşevi köyleri ilkokullarına verilmişlerdir.

Öte yandan Cankut Taşkın: Yalvaç Merkez Salur, Ali Açıkgöz: Merkez Devrim, Hüseyin Yağcı: Merkez Salur İlkokullarına nakledilmişlerdir. (10 Kasım 1969, Sayı: 41)

——————————————————————————————–

Ana ve Çocuk Sağlığı İstasyonu Yaptırma Derneği Kuruldu

İlçemizde Ana ve Çocuk Sağlığı İstasyonu yaptırma, çevreyi sağlık yönünden kalkındırma amacı ile bir dernek kuruldu.

Kurulan dernek ile ayrıca Yalvaç ve çevresinin istifadesi için küçük sağlık tesisleri yaptırarak hizmete açmayı da hedefliyor.

Alınan bilgiye göre ilçemize yeni sağlık tesisleri de kazandırmayı hedefleyen derneğin kurucuları ise şu isimlerden oluştu: A.Remzi Öztaş – Doktor, S.Güngör Arsan Sağ. Mem., İhsan Coşku Sağ. Mem., Yusuf Aksu Sağ. Mem., Tahir Kuyucu Sağ. Mem., İlyas Akar Sağ. Mem., Nuri Ertan AÇS Katibi. (10 Kasım 1969, Sayı: 41)

——————————————————————————————–

Jandarma’ya Telsiz Verildi

İlçemiz Jandarmasına yapılacak faaliyetlerde kullanılmak ve gerekli muharebeyi sağlamak üzere bir adet telsiz cihazı verilmiştir.

Geçtiğimiz hafta içerisinde ilçemize getirilen telsiz operatörü, Jandarma Birlik Komutanlığı binasında ayrılan yere monte edilmiştir. (10 Kasım 1969, Sayı: 41)

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.