• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Özyalvaç Arşivi’nden Seçmeler

SÜCÜLLÜ ORTAOKULU BİNASI YAPILIYOR

1967 yılında eski belediye binasında öğretime başlayan Sücüllü Ortaokulu binasının yetersizliği nedeniyle sıkıntı içerisindeki Sücüllü’ye ortaokul binası yapılacak.

Konunun ilgililere aktarılması sonucunda 1969 yılı içerisinde bitirileceği sözü alınan Sücüllü Ortaokulu binasının 1969 yılı planına alınmış olduğu, yapımına bu yıl başlanacak olan okul binasının bu yıl içerisinde bitirilmesi bekleniyor.

Toplam 12 derslik bulunacağı belirtilen Sücüllü Ortaokul binasının yapılması için Sücüllü Okul Yaptırma Derneği’nin Yalvaç-Sücüllü yolu üzerinde M. Ali Zorlu’ya ait 7.000 m2 yeri 29.000 liraya satın aldığı öğrenilmiştir. Yeni binanın ve okulun Sücüllü’ye hayırlı olmasını diliyoruz.

 

KUYUCAK KÖY KONAĞI YAPILIYOR

İmar-İskan Bakanlığı’nın köylere yardım fonundan verdiği köy konağı yapımı parasının Kaymakamlıkça Kuyucak köyüne ayrıldığı öğrenilmiştir. Projesi bakanlıkça gönderilen bu tesisin alt katında 2 dükkân ve bir kahvehane, üst katında köy ihtiyar meclisi odası, köy muhtarlığı odası, misafir ve okuma odası olduğu öğrenilmiştir.

Binanın keşif tutarı 88 bin lira olup, bunun 47 bin lirası devletçe verilecek, geri kalan kısmı ise köylünün yardımı ile karşılanacaktır.

 

KOOPERATİF KURULDU

İlçemize bağlı Özgüney-Özbayat köyleri aralarında birleşerek bir sulama kooperatifi kurmuşlardır. Her iki köyün sınırları içerisinde bulunan 6 kaynağın suyunun birleştirilerek beton kanallar içerisinde bu köylere getirilmesi Toprak-Su teşkilatınca uyguh görülmüş ve gerekli projeleri yaptırılarak Devlet Plânlama Teşkilatından geçirilmiştir. Her iki köy arasında mevcut küçük bir ihtilaf,  muhtar ve ihtiyar heyetlerinin tavassutu ile köylülerin anlayışıyla giderilmiş ve Toprak-Su Kooperatifi 26/2/1969 Çarşamba günü kurulmuştur. Bu tesisin keşfinin 850 bin lira civarında olduğu tesis ikmâl edildiği gün Özgüney ve Özbayat köylerinin daha fazla sulanır araziye kavuşacakları öğrenilmiştir.

 

BELEDİYE BÜTÇESİ KABUL EDİLDİ

Yalvaç Merkez Belediyesi’nin 1969 yılı mali bütçesi Belediye Meclisinin 25/2/1969 günü yapılan toplantı sonunda kabul edilmiştir. Buna göre belediye bütçesi cari harcamalar için 583.269 lira, yatırımlar için 332.500 lira, sermaye teşkil ve transfer harcamaları için 124.501 lira olmak üzere cem’an 1.040.270 liradır.

Ayrıca yine aynı toplantıda Yalvaç’ta açılacak olan İmam Hatip Okulu arsası olarak Belediye Fidanlığı kabul edilmiş ve plânda tadilât yapılması için karara varılmıştır.

 

SOFULAR ÇAYI TEMİZLENDİ  

İlçemizin içerisinden geçen Sel Çayının Sofular Mahallesi kısmı temizlenmiş, mahalle arazileri taşkın sular ve kum baskınlarından tamamiyle kurtulmuş, zaman zaman taşkınlarla evleri tehdit eden çay yatağı DSİ buldozerleriyle düzeltilmiş ve suya düzgün bir akıntı verilmiştir. Yatağın temizlenmesi sırasında Sofular Mahallesi halkının çalışan personele gösterdiği ilgi ve yardım ilgililerce takdirle karşılanmıştır. Ayrıca Sel Çayı Setinin devamının 500 bin liralık proje ile bu sene proğrama alındığı ve proğramın DSİ Genel Müdürlüğünce kabul edildiği takdirde Hüyüklü Kasabasına kadar Sel Çayı Setlerinin yapılacağı öğrenilmiştir.

 

AVCILAR TOPLANDI

Avcılık ve Atıcılık Kulübü Umumi Heyet Toplantısı geçtiğimiz günlerde yapılmış olup, toplantı gündeminde yer alan maddeler görüşülmüş, yeni yönetim kurulu seçilmiştir. Seçim sonucunda yeni Yönetim Kurulunda Reşat Göbelek, Mehmet Daylan, Erol Derici, Fehmi Güneş, Mustafa Doğan görev almışlardır.

ÖZYALVAÇ Arşivi (Yıl: 1, Sayı: 5, 3 Mart 1969)

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.