• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

23 Haziran 2017

Özbayat’ta Budama Kursu Kursiyerlerine Sertifikaları Verildi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Isparta İl Müdürlüğü, İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile yürütülen “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor” projesi kapsamında Yalvaç İlçesi Özbayat Köyünde düzenlenen “Bağ Budama Kursu”nu başarıyla bitiren 15 genç çiftçimizin sertifikaları törenle verildi.

Düzenlenen sertifika dağıtım törenine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Isparta İl Müdürü Mehmet Tuğrul, İl Müdür Yardımcısı Ayhan Yaman, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Fatma Kurt Aydın, Yalvaç İlçe Müdürü Ramazan Demiraslan, Yalvaç Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Fatma Başgör, Özbayat Köyü Muhtarı Emrullah Uçar, sertifika almaya hak kazanan kursiyerler ve köy halkı katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Isparta İl Müdürlüğü’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Bu kurs programıyla altısı kadın olan çiftçilerimiz bağ budama mesleğini de öğrenerek hem yeni bir meslek edinmiş hem de kendi bağ ve bahçelerinde bu öğrendiklerini uygulayarak girdi maliyetlerini düşürerek ekonomilerine katkı sağlamış oldular.

Yalvaç ilçemiz sebze ve meyve yetiştiriciliğine çok uygun bir yöremizdir. Özellikle Özbayat köyümüzde de bağcılık önemli bir yer tutmaktadır. İlçemizde 58.014 hektar tarım alanının 6.286 hektarı meyvelik olup, bununda 2.345 hektar alanda üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır. Özbayat köyümüzde ise 210 hektarlık alanda üzüm yetiştiriciliği yapılmakta, yöresel ve yaygın olarak büzgülü, gemre çeşitleri, yeni çeşitler olarak da alfonso, red globe, antep karası çeşitleri üretilmektedir.

Genç çiftçilerimizin almış oldukları belgelerin hayırlı olmasını diler, yeni edindikleri bağ budama mesleğinde başarılar dileriz.”

ozbayat-tarim2

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.