• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

14 Mayıs 2018

Oy Pusulasındaki Sıralamada 1. MUHARREM İNCE

Cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulasındaki yerleri kura ile belirlendi.  Buna göre oy pusulasındaki sıralamada Muharrem İnce birinci, Meral Akşener ikinci ve Recep Tayyip Erdoğan üçüncü sırada yer alacak…

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacakcumhurbaşkanlığı seçimlerindeki oy pusulası için bugün kura çekimi yapıldı. Kura çekimi sonrasında;

1. sıra Muharrem İnce
2. sıra Meral Akşener
3. sıra Recep Tayyip Erdoğan
4. sıra Selahattin Demirtaş
5. sıra Temel Karamollaoğlu
6. sıra Doğu Perinçek olarak belirlendi.

Pusula 5,5 santimlik 6 sütündan oluşacak ve sadece adayların fotoğrafları olacak.

Seçmenlere iki ayrı oy pusulası verilecek

Seçmenlere verilecek iki oy pusulalarından birisi cumhurbaşkanı seçiminde kullanılacak. Bu oy pusulasının en üst kısmında “Cumhurbaşkanı Adayları” başlığı bulunacak.

Bu başlık altında Türkiye’de ilk kez cumhurbaşkanının halkın oyuyla belirlendiği 10 Ağustos 2014’deki seçimlerde olduğu gibi cumhurbaşkanı adaylarının isimleri ve fotoğrafları bulunacak. Bu oy pusulasında partilerin logoları ve yaptıkları ittifakların unvanları olmayacak.

İkinci oy pusulasında ise seçmenler milletvekili adaylarına oy verecek. Seçmenler, hem cumhurbaşkanına hem milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa attıktan sonra oy verme işlemini tamamlayacak.

Milletvekili seçimine ilişkin oy pusulasında yer alacak ittifakların ve siyasi partilerin yerleri, yine YSK’de yapılacak kura çekimi ile 20 Mayıs’ta belirlenecek.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.