• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Orman Bölge Müdürlüğü Şifalı Tohum Bahçesi Kuruyor

orman2

Isparta Orman Bölge Müdürlüğü Eğirdir Orman Fidanlık Müdürlüğü’nde geyik elması fidanı üretimi için ihtiyaç duyulan tohumu, daha kaliteli, sık, bol, kolay ve ucuz yoldan temin edebilmek için geyik elması tohum bahçesi kurma çalışmalarına başlandı.

 

Orman Genel Müdürlüğü’nün, geniş yapraklı ve meyveli türlere ait tohum bahçeleri tesisi eylem planı kapsamında  kurulacak olan geyik elması (eriolobus triobatus) tohum bahçesi oluşturulması için otuz farklı plus ağaçtan elde edilen kaliteli tohumlardan üretilmiş bir yaşında geyik elması fidanları Eğirdir Fidanlığı’nda üretildi.

 

Tohum Bahçesi kurmak için Eğirdir Orman İşletme Müdürlüğü Karaköy mevkiinde yer tespiti yapıldıktan sonra toprak profilleri açılarak elde edilen toprak örnekleri analize gönderildi.  Toprak analizleri sonuçlarına göre piketaj çalışmaları başlatıldı. 1,5 Ha büyüklüğündeki sahada kasım ayı itibarı ile fidanlıkta elde edilen 500 adet geyik elması fidanının toprakla buluşturulması gerçekleştirilecek olup Bölge Müdürlüğü ilk geyik elması tohum bahçesine kavuşmuş oluyor.

 

Geyik elması her derde deva ve değişik hastalıklara şifalar sağlayan bir ağacın meyvesi olarak halk arasında itibar kazanıyor. Bu yemişin kalp sağlığından tutunuz da beyin ve sinir sistemine kadar çok değişik organ ve dokulara bitkisel şifalar sağladığı biliniyor. Geyik elması ülkemizde çok farklı adlarla bilinen meyvelerden biri olup bu adlar alıç, ekşi muşmula, akdiken, edran ve geviş olarak geçiyor. Geyik elması böbrek rahatsızlıklarında kullanılan bitkilerin başında geliyor. Geyik elması ağacının ülkemizde 20’ye yakın türü bulunuyor.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.