• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

02 Eylül 2019

Organize Sanayi Bölgesi için yaprak kımıldamıyor

2007’den 2018 yılı sonuna kadar nüfusunun %18,17’sini kaybeden Yalvaç’taki göç olgusunun en temel nedenlerinden biri olan ekonomik gerileme ve işsizlik sorunu bakımından en önemli çözümlerden biri olarak görülen Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi için halen daha yaprak kımıldamaması üzüntüyle karşılanıyor.

TÜİK verilerine göre Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nin uygulanmaya başladığı 2007 yılında nüfusu 57.004 olan ilçemiz Yalvaç’ın nüfusu 2018 yılı sonu itibariyle 46.646’ya düşmüştü. Nüfusu 11 yılda 10.358 kişi azalan ilçemiz Yalvaç’ın bu nüfus kaybının neredeyse tamamına yakını genç yaş grubundan oluşuyor. Yine TÜİK verilerine göre, Yalvaç’ta 2007 yılında yaşayan vatandaşlarımızın yaş dağılımında %48,57’lik ağırlığa sahip 0-34 yaş arası grup her yıl azalarak 2018 yılı sonunda %39,33 orana düştü. Rakamsal olarak ifade etmek gerekirse, 11 yılda 0-34 yaş grubundaki insan sayımız 27.688’den 18.347’ ye düşmüş. Yani, 11 yılda azalan 10.358 hemşehrimizin göç verdiği ilçemizde, en önemli üretici ve tüketici yaş grubu olarak değerlendirilen 0-34 yaş grubundan 9.341 hemşehrimiz şehir dışına göçmüş.

Bunun en önemli nedeni olarak işsizlik ve ekonomik koşullar görülürken, neredeyse her siyasetçinin seçim dönemleri dilinden düşürmediği Yalvaç OSB konusu ile ilgili ümitler giderek azalıyor.

En son 31 Mart seçimlerinde de neredeyse tüm parti ve adayların vaatleri arasında ilk sıralarda yer alan Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’nin yatırımcılara hazır hale getirilmesi konusunda, aradan geçen altı ayda herhangi bir gelişme yaşanmaması, endişeleri daha da arttırıyor.

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde bir televizyon programına katılan Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, belediye olarak katkı sunmaya hazır olduklarını belirterek, tüm kurumların da aynı katkıyı sunmasını beklediklerini ifade etti. Yalvaç OSB’de çoğunluk hissesine sahip olmadıklarını ifade eden Yalvaç Belediye Başkanı Tütüncü, çoğunluk hissesinin kendilerine verilmesi durumunda işleyişin hızlanacağını kaydetti.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Ak Partili kaynaklar ise, hükümet olarak kamulaştırma ödenekleri için 2 milyon civarında bir kaynak sağlandığını vurgulayarak, artık topun yerel yönetimde ve Yalvaç TSO yönetiminde olduğunu ifade ettiler. Yalvaç Belediyesi’nden çoğunluk hisseleri almak için bir talep gelmesi halinde, il genel meclisinde bu konuyla ilgili destek vereceklerini ifade eden Ak Partili kaynaklar, belediye yönetiminin bu konudaki sorumluluğunun gereğini yapması gerektiğini vurguladılar.

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası’nın ise hizmet binası yapımı için kaynak arayışında olduğu belirtilerek, odanın bugüne kadar tüm idari işlemlerde taşın altına elini koyduğu vurgulandı ve maddi kaynak sağlama imkanlarının olmadığı öğrenildi.

Diğer yandan, sürüncemede kalan Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi için, yaklaşık 50 civarında yer talebinin bulunmasına karşın, aradan geçen zaman içerisinde bu taleplerin ne durumda olduğu da bilinmiyor.

Vatandaşlarımız ve özellikle işsizlikten bunalan gençlerimiz ise, kurumlar arasındaki anlaşmazlığın bir an önce giderilerek Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi için ciddi adımlar atılmasını istiyor.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.