• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

24 Şubat 2017

ÖLÇÜ ve TARTI ALETLERİ KULLANANLAR DİKKAT!

Isparta Bilim-Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Tufan Uysal, ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayenelerinin 28 Şubat tarihinde sona ereceği uyarısını yaptı. Uysal, “Bu tarihi geçirenler cezai işlemle karşı karşıya kalacaklardır” dedi. 

Bilim-Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Tufan Uysal, kanuna göre ölçü ve tartı aletlerinin iki yılda bir muayenelerinin yapılarak damgalanması zorunluğunun bulunduğu belirterek, 1 Ocak 2017 tarihinde başlayan periyodik muayene müracaatlarının 28 Şubat tarihinde sona ereceğini bildirdi.

“MUAYENE VE DAMGASINI YAPTIRMAK ZORUNDALAR”…

Akaryakıt ve LPG sayaçları, tartım kapasitesi 2 bin kilogramın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri ile kantar ve basküllerin muayenelerinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerinde yapılacağını vurgulayan İl Müdürü Uysal, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 2. Maddesinde yer alan ve aşağıda liste halinde yazılan, 24 Temmuz 1994 tarih ve 22.000 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene yönetmeliğinin 6. maddesi gereğince Ölçü ve Ölçü aletlerinin belirli sürelerle muayene ve damgalarının yapılması gerekmektedir. Muayene ve damganın yapılabilmesi için Kanuni müracaat süresi 28 Şubat 2017 günü sonuna kadardır.

Ölçü ve ölçü aletleri sahipleri kullanmış olduğu ölçü aletine göre bağlı olduğu muayene kuruluşuna zamanında müracaat ederek muayene ve damgasını yaptırmak zorundadır. Buna göre: 10 Yıllık damga süresini doldurmuş, elektrik, su, doğalgaz sayaçları ile 2 yıllık damga sürelerini doldurmuş hassas kütle ölçüleri, 5 kg’dan yukarı kütle ölçüleri, maksimum kapasitesi 2000 kg’dan fazla olan tartı aletleri, aks kantarları, akaryakıt ölçek ve sayaçları ile likit petrol gazı (LPG) ve adblue sayaçlarını bulunduran kişi ve kuruluşların, Isparta Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne,

2 Yıllık damga süresini doldurmuş uzunluk ölçüleri (tek parçalı ağaç metreler), akıcı maddeler için hacim ölçüleri, kuru taneli maddeler için hacim ölçüleri, 5 kg’a kadar (5 kg dâhil) hassas olmayan kütle ölçüleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 kg’a kadar (2000 kg dahil) mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar, ibreli teraziler ile belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık ve kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan elektronik tartı aletlerini bulunduran kişi ve kuruluşların, ölçüler ve ayar yönünden bağlı bulundukları Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına (Isparta, Yalvaç ve Şarkikaraağaç)

2 yıllık damga süresini doldurmuş birinci ve ikinci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri (hassas tartı aletleri), tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan üçüncü ve dördüncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri ile otomatik tartı aletlerini bulunduran kişi ve kuruluşların Yetkili Muayene Servislerine, 28 Şubat 2017 günü sonuna kadar bir dilekçe ile başvurarak muayene gününü belirleyen belge almaları gerekmektedir.

Diğer taraftan, taksimetre ve takograf cihazlarının periyodik muayene süresi istisnai durumlar dışında iki yıl olup, bu süre dolmadan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünce yetkilendirilen muayene servislerine, müracaat edilerek muayene ve damgalarının yaptırılması zorunludur.

CEZASI BİN 835 TL

Ölçü ve aletlerinin periyodik muayenesini yaptırmayanlar hakkında, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca yasal işlem yapılacaktır. 2017 yılı için uygulanacak idari para cezası miktarı 1.835,00 TL olup ayrıca ölçü ve ölçü aletlerinin mülkiyetinin kamuya geçirilmesi ile ilgili idari işlem yapılacaktır. Bu doğrultuda, ölçü ve tartı aleti kullanan vatandaşlarımızın 28 Şubat 2017 tarihine kadar sahip oldukları ölçü ve tartı aletlerinin muayenelerini yaptırmaları, aksi takdirde cezai müeyyide ile karşı karşıya kalacaklarını önemle duyururum” dedi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.