• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

27 Kasım 2019

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Her yıl 24 Kasım tarihlerinde kutlanan Öğretmenler Günü bu yıl Yalvaç’ta 26 Kasım tarihinde kutlandı.

24 Kasım Pazar günü saat 10.00’da İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kocagöncü tarafından Anlatan Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başlayan bu yıl ki Öğretmenler Günü kutlamaları 26 Kasım Salı günü Yalvaç Öğretmenevinde gerçekleştirildi.

Yalvaç Alemdar İlkokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan Öğretmenler günü kutlama programı Salı günü saat 10.00’da başladı. Öğretmenevi toplantı salonundaki kutlamalara Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, İlçe Emniyet Müdürü Tarık Korucu, İlçe Jandarma Komutanı Resul Kaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kocagöncü, daire amirleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma Alemdar İlkokulu öğretmenlerinden Mehmet Kadıoğlu tarafından yapıldı. Kadıoğlu, Dünyanın hemen her ülkesinde öğretmenlere özel kutlama günleri olduğunu ancak UNESCO’nun tavsiye kararı üzerine 1994 yılından beri Öğretmenler Günü’nün 5 Ekim tarihinde kutlandığını belirtti.

Atatürk, gençliğin yetiştirilmesi görevini öğretmenlere vasiyet etmiştir…

Ülkemizde ise 24 Kasım 1928 tarihinde ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Başöğretmen” ünvanını aldığı günün yıldönümlerinin 1981 yılından bu yana “Öğretmenler Günü” olarak kutlandığını aktaran Kadıoğlu, “Siyasi ve kültürel tarihimize damgasını vuran şahsiyetleri incelediğimiz zaman bu şahsiyetlerin yetişmesinde öğretmenlerin ne kadar büyük bir rolü olduğu görülür. Oğuz Kağan’ın yanında Uluğ Türk, Bilge Kağan’ın yanında Vezir Tonyukuk, Alpaslan’ın ve Melikşah’ın yanında Nizamülmülk, Osman Bey’in yanında Şeyh Edebali, Fatih’in yanında Ak Şemseddin, Molla Gürani gibi hocalar ve danışmanlar vardı. Bu kişiler devlet adamlarını yetiştirmekle kalmamış devlet işlerinin yürütülmesinde aktif görevler almışlardır. Hazreti Ali, öğretmenliğin değerini vurgulamak için “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” demiştir. Atatürk, Türk milletine savaşta başkomutanlık, barışta cumhurbaşkanlığının yanı sıra kara tahtanın başına geçerek öğretmenlik yapmıştır. Atatürk, bir milletin ancak kaliteli ve çağdaş bir eğitimle ayakta durabileceğine inanmıştır. Laik ve modern bir eğitim birliğinin amaçlandığı Tevhid-i Tedrisat kanunuyla eğitim sistemimizde köklü düzenlemeler yapmış, cumhuriyetimizi gençlere emanet etmiş, ancak bu gençliğin yetiştirilmesi görevini de öğretmenlere vasiyet etmiştir” dedi.

 

Emekli Öğretmenleri Aramızda Görmek İstiyoruz…

Konuşmasının son bölümünde emekli öğretmenleri okullarda görmekten büyük mutluluk duyacaklarını ifade ederek onların derslerde ağırlanmasının, tecrübelerinden yararlanılmasının genç öğretmenlere ve öğrencilere deneyim kazandıracağını belirten Kadıoğlu,”Başöğretmen Atatürk ile ebedi hayata göç etmiş “Yurdumun Adsız Bilgeleri” bütün öğretmenlerimizin ruhu şad olsun. “İyi ki öğretmen olmuşum, iyi ki benim ellerimde yetişecek ülkemin emaneti gençlik” diyen, kendini tüketerek başkalarına ışık veren, mesleğini severek içtenlikle yapan öğretmen arkadaşlarımın bu özel gününü kutluyorum” dedi.

Konuşmanın ardından Alemdar İlkokulu öğrencileri tarafından şiirler okundu, oratoryo ve skeç gösterileri yapıldı. Kutlama programı “Emekli Öğretmenlerle  Söyleşi Slaytı”nın izlenmesi ile sona erdi. Bu arada Isparta’da gerçekleşen voleybol turnuvasında Isparta il birincisi olan Öğretmen Voleybol Takımına madalyaları verildi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.