• MODA YAPI

logo

Men kutsal alanının yolu ile ilgili hiçbir adım atılmıyor

İlçemiz Yalvaç’ın zengin tarihi mirasının içerisinde dünya çapında önem taşıyan Men Kutsal Alanı’nın yo-lunun asfaltlanması için verilen sözlere rağmen, hiçbir adım atılmaması tepkiyle izleniyor.

Şehrimizin tarihi ve turistik zenginliğinin nadir bir parçası olan alanda, gerek yolun olmaması gerekse gerekli güvenlik önlemlerinin alınamaması nedeniyle hem kaçak kazıların önüne geçilemiyor hem arkeolojik çalışmalar ilerleyemiyor ve hem de bu alan turizme bir türlü kazandırılamıyor.

Yolun 2021 yatırım programına alındığı beyanlarına karşın, yıl sonuna gelinen şu günlere kadar hiçbir adım atılmış değil.

Pisidia Antiokheia Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, söz konusu alanın Yalvaç için çok büyük öneme sahip olduğunu belirterek, bir an önce yolun asfaltlanarak koruma altına alınması gerektiğini vurguladı ve şunları söyledi: “Antik Dönemde dört bölgenin (Pisidia, Frigya, Lykonia ve İsauria) haç merkezi olan Men Tapınağı ve Kutsal Alanı 1600 m yüksekliğindeki dağın tepesinde dünyada örneği olmayan ünik bir tarih eserdir. Uzun yıllar kaçak kazılar yüzünden büyük tahribata uğrayan Tapınak ve Kutsal Alanında 2017 yılında arkeolojik kazılar başlamış olmasına rağmen tahribatın önüne geçilemiyor. Yalvaç’tan tapınak alanına ulaşım sağlayan 5 km yol asfaltlanmadığı sürece de bu alanda kaçak kazıların ve tahribatın önüne geçilemeyecektir. Bu alanda yapılması gereken arkeolojik çalışmalar için de ulaşım sıkıntısı yaşanmakta, bu da alandaki eserlerin gün yüzüne çıkmasını ve korunması geciktirmektedir.”

Yalvaç’ın ve Isparta’nın en önemli tarihi ve turistik değerlerinden biri olan Men alanı ile ilgili olarak ilgili tekrar uyarıyor, bir süre daha gerekenler yapılmazsa, kaçakçılar yüzünden verilen tahribat yüzünden artık bir şey yapmaya gerek kalmayacağını da hatırlatıyoruz.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.