• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

25 Aralık 2018

Kurucu: Ulusal Süt Konseyi Acilen Toplanmalı

Isparta HAYKOOP Bölge Birliği Başkanı Abdülkadir Kurucu, üreticinin üretime devam edebilmesi, tarımsal hayvancılığın sürdürülebilmesi için süt taban fiyatının artırılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

ÖZYALVAÇ’a konuşan Isparta HAYKOOP Başkanı Abdülkadir Kurucu artan maliyetlerin üreticiyi vurduğunu ve üreticinin çok zor durumda olduğunu belirterek Ulusal Süt Konseyi’ne de çağrıda bulundu.

Kurucu, “Döviz kurlarındaki spekülatif artış ve ardından yaşanan ekonomik daralmayla birlikte artan maliyetler karşısında tarımsal ürünlerin değerleri de aynı oranda artmayarak üretimin sürdürülebilir olması ortadan kalkmıştır” dedi.

Üretimin sürmesi için taban fiyat en az 2 TL olmalı…

Ulusal Süt Konseyi’nin çok acil olarak toplanmasının gerekliliğini vurgulayan Kurucu, “Özellikle hayvancılıkla geçinen ortaklarımızın ürettiği süt fiyatı sabit kalmış et fiyatları ise düşmüş üreticimizin elindeki besilik hayvanlar kesilememiştir. Ayrıca %45 artan yem fiyatları karşısında süt hayvancılığı sürdürülebilir yapısını kaybetmiştir. Üreticilerimiz Hayvan kestiremez, damızlığını satamaz olmuştur. HAYKOOP Merkez Birliği ve Isparta HAYKOOP olarak Bakanlık nezdinde yaptığımız çalışmalar neticesinde Tarım Bakanlığının kararıyla 22 Aralık’ta sütün litresine 25 kuruş destekleme vererek direk üretici desteklendiği bildirildi.. Ancak bu destekler yeterli değildir. Ulusal Süt Konseyinin de acilen toplanarak sütün taban fiyatı da hem üretici hem sanayici açısından yükseltilmelidir. Aksi bir durumda artan maliyetler ile süt taban fiyatı zarar görecektir. 10 başlık bir işletmede 2 TL olan üretim maliyeti mutlaka dikkate alınmalı, zaman geçmeden taban fiyat da güncellenerek üreticinin eline bu destekle birlikte 2 TL.’nin üzerinde bir para geçmeli. Böylece üretim desteklenmelidir ki üretmeye devam edebilelim” dedi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.