logo

21 Haziran 2023

Kurban Bayramı Öncesinde Yol Denetimleri Arttırılıyor

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kurbanlık hayvan ihtiyacının karşılanması için iller arası hayvan nakliyesinin artması nedeniyle İl Tarım ve Orman Müdürlüğü denetimleri arttırdı.

İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli Veteriner Hekim ve Veteriner Sağlık Teknisyenleri tarafından kurbanlık hayvan hareketlerini denetlemek amacıyla yol kontrolleri yapıldığı bildirildi. Açıklamada ayrıca şu bilgilere yer verildi:

“Kurban Bayramı öncesinde, illerin kurbanlık hayvan ihtiyacının karşılanması için iller arasında hayvan hareketleri yoğunluğu artmıştır. Bu durum bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılımını artırmaktadır. İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli Veteriner Hekim ve Veteriner Sağlık Teknisyenleri tarafından kurbanlık hayvan hareketlerini denetlemek amacıyla yol kontrolleri yapılmaktadır. Bu kapsamda, Isparta-Konya, Isparta-Afyonkarahisar, Isparta-Burdur ve Isparta-Antalya karayolları üzerinde kolluk kuvvetleri ile birlikte yol kontrolleri yapılmış ve Kurban Bayramı süresince de yol kontrollerine devam edilecektir.

Salgın ve bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılma riskinin önlenmesi amacıyla kurbanlık olarak sevk edilecek büyükbaş hayvanların şap aşıları ve küçükbaş hayvanların koyun-keçi vebası aşısı yapılmış olması gerekmekte olup ancak bu aşılar uygulanmış hayvanların kurbanlık olarak sevkine izin verilmektedir. Şartları sağlayan hayvanların il içi nakillerinde, büyükbaş hayvanlar için pasaport, küçükbaş hayvanlarda ise nakil belgelerinin, il dışına sevk edilecek büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda ise nakil esnasında veteriner sağlık raporlarının yanlarında bulunması gerekmektedir.

Yol kontrollerinde belgesiz (veteriner sağlık raporu, pasaport, nakil belgesi), kulak küpesi olmayan hayvanları naklettiği tespit edilen hayvan ve araç sahiplerine idari para cezası uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın zor duruma düşmemeleri ve bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılmasının önlenmesi için il içi ve iller arası hayvan sevk kurallarına uymaları gerekmektedir.”

 

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.