• MODA YAPI

logo

07 Temmuz 2022

Kozluçay’da lavanta ve emekle yazılan bir üretim hikayesi

İlçemiz köylerinde yaşanan pek çok sıkıntıya karşın, bazen güzel haberler de geliyor. İlçemize bağlı Kozluçay Köyü’nde kendi imkanlarıyla büyük bir lavanta bahçesi oluşturan üretici Recep Badaş, hem üretimden hem de lavanta turizminden para  kazanırken; ilçemizin adını da kilometrelerce öteye taşıma başarısını gösteriyor.

Kozluçay köy merkezine yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki bahçesinde ziyaret ettiğimiz Recep Badaş, geçmişte çobanlık ve inşaat işçiliği ile geçimini sağlamış, zaman zaman da bal üreticiliği yapmış.

2016 yılında gezgin arıcılık yapan bir bal üreticisinin Yalvaç’a gelerek üretilen balın  %70 oranında lavanta balı olması durumunda yüklü miktarda alım yapacağını taahhüt etmesi üzerine araştırmaya giriştiğini belirten Badaş, lavanta yetiştirerek bal üretimi yapmaya karar verdiğini anlattı.

Bir akrabasının tarlasını kiraladığını ve hiçbir destek olmaksızın yola çıktığını belirten Badaş, yaklaşık beş yıl süren üretim süreci sonunda 6.500 metrekarelik arazide güzel bir lavanta bahçesi oluşturdu.

Geçtiğimiz yıl 3 tonun üzerinde lavanta üretip sattığını belirten Badaş, lavanta yağı, lavanta suyu, lavanta kurusu gibi kendi imalatı olan ürünlerin satışını gerçekleştirdiğini de anlattı. Bal üretimi konusunda da her geçen yıl daha çok verim elde ettiğini belirten Badaş, “Balımı toptan almak isteyen firmalara vermiyorum. Hem üretimim henüz çok yüksek değil hem de benden bireysel olarak bal alan, güvenen müşterilerime mahçup olmak istemiyorum. Lavanta balımı alan müşterilerim, her geçen yıl daha fazla miktarda sipariş vermeye devam ediyor.” dedi.

Bu işe başladığında kendisiyle dalga geçenler, hatta gülenler olduğunu belirten Badaş, “Toprağa emek verince şükürler olsun Allah’ım karşılığını veriyor.  Hem lavanta üretiminde hem bal üretiminde hem de gelen turistlerden artık hatırı sayılır bir para kazanıyorum. Mart ayında girdiğim bahçemde Ekim ayına kadar emek veriyorum ve bir memurun yıl boyu kazandığı paradan daha fazlasını kazanıyorum. İmkanlarım biraz daha geniş olsa daha iyi hizmet üretebileceğiz inşallah.” dedi.

Sosyal medya yoluyla lavanta bahçesini duyan pek çok misafirinin geldiğini belirten Badaş, “Bu sabah Trabzon’dan gelip Antalya’ya giderken uğrayan misafirlerimiz oldu. Ankara’dan, Afyon’dan, Antalya’dan, Konya’dan, Akşehir’den her hafta onlarca misafirimiz geliyor. Biz de imkanlarımızla misafirlerimize elimizden geldiğince hizmet vermeye çalışıyoruz. Keçiborlu Kuyucak’taki tarlaları gezenler, bizim bahçemizin oradakilerden çok daha güzel olduğunu ifade ediyorlar.  Lavantanın sadece görüntüsüyle değil, sağlık açısından faydası nedeniyle de son dönemde çok tutulduğunu görüyoruz. Benim araştırmalarıma göre, lavanta stresle ilgili baş ağrılarında etkili bir iyileştirici. İştahı açar, sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. Depresyonla ilgili aşırı sinirlilik durumunda yatıştırıcı olur. Uykusuzluk halini giderir. Kusma refleksini bastırır. İdrar söktürücüdür. Böbrekleri temizler. Lavanta yağı, lavanta suyu, lavanta kurusu çok tercih ediliyor. Biz de kendi üretimimizi burada gelen misafirlerimize uygun fiyatla sunuyoruz. Harika bahçemizde Ağustos ayı sonuna kadar çiçeklerimizi görebilirsiniz. Tüm hemşehrilerime sesleniyorum, gelsinler, gezsinler, görsünler, misafirimiz olsunlar, çayımızı içsinler. İnşallah başka üreticiler de benim gibi bu alana yönelirler ve bölgemize ciddi bir ekonomik ivme kazandırırız. Lavanta çok bereketli bir bitki, yağı, suyu, kurusu, balı, turizmi her şeyiyle iyi bir kazanç kapısı. Emek de eklenince Allah’a şükür çarkımızı döndürüyoruz. Lavanta, kıraç toprakta dahi yetişiyor. Çok yıllı bir bitki. Düşünen arkadaşlarımızla bilgimizi de paylaşırız. Tüm hemşehrilerimizi bekliyoruz.” dedi.

Biz de çorak tarlayı muhteşem bir lavanta bahçesine ve üretim öyküsüne çeviren üretici hemşehrimiz Recep Badaş’ı kutluyor, bol ve bereketli kazançlar diliyor; hemşehrilerimize de mutlaka ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz.

İşte o bahçeden harika görüntüler:

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.