logo

16 Nisan 2017

KOSGEB’den Isparta’da 3.345 İşletmeye Yaklaşık 78 Milyon Lira Destek

KOSGEB İl Müdürü Yurdun Yıldırım, kurum olarak Türkiye genelinde verilen sıfır faizli krediden Isparta genelinde 3.345 işletmenin yararlandığını ve toplam kredi tutarının 78 milyona ulaştığını açıkladı.

Yıldırım, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

KOSGEB olarak, Hükümetimizin temel amaçlarından olan; KOBİ’lerin rekabet güçlerini arttırarak ekonomik büyümeye daha fazla katkı vermelerini teşvik etmek ve ihtiyaç duydukları finansmana erişmelerine imkân vermek üzere amacıyla 10-20 Şubat tarihleri arasında başvurusu alınan faizsiz kredi imkânı sağlanmıştır. İşletmelerin kredi başvurusunda 2015 Yılı Net satış hasılatı dikkate alınarak sıralama yapılmıştır. Tüm başvuru yapan işletmeler güvenlik soruşturmasından geçirilmiştir.  Bu kapsamda 2017 yılında KOSGEB,  Isparta’da;  551 tanesi imalat, 160 tanesi inşaat, 1.676 tanesi ticaret sektörü ve 958 tanesi diğer işletmeler olmak üzere toplamda 3.345 işletmeye alt limit 20 bin lira ve üst limit 50 bin lira olmak üzere toplamda 77.890.000 lira faizsiz kredi desteği verecektir. Kullandırılan krediler için 17.899.122 liralık faiz tutarı KOSGEB tarafından karşılanacaktır. Program 28 Nisan 2017 tarihinde tamamlanacaktır. Isparta’da kredinin etkin kullanımı ve kullanan işletme sayısının artması için Milli Seferberlik anlayışı içinde Müdürlükçe hafta sonları da çalışarak olağanüstü gayret göstermekteyiz. Bu hususta koordinatör olarak başkanlığımızca görevlendirilen başkanlığımız birim müdürlerinden Sayın Ali Rıza Ozan Kemaloğlu ile ilçeler dâhil onlarca banka şubesini ziyaret ettik, paydaşlarla ve diğer kamu kurumları ile görüşmeler yaptık. Isparta olarak şu ana kadar yakaladığımız % 68,5’lik başarı ile kalkınmada 2. bölgede bulunan iller içinde 1. sıradayız. Başarı oranımız daha da artacaktır. Bu başarıda emeği geçen personellerimize, bankaların personellerine ve herkese teşekkür ederiz.

Kredi protokolüne taraf 9 (dokuz) banka bulunmaktadır. Bunlar:

– T.C. Ziraat Bankası,

– Vakıflar Bankası,

– Halk Bankası,

– Türkiye İş Bankası,

– Garanti Bankası,

– Denizbank,

– Akbank,

– Yapı Kredi Bankası,

– QNB Finansbank.

14 Nisan itibariyle 2017 Yılı Sıfır Faizli İşletme Kredisi için özet durum:

– Başvurusu Uygun Bulunan İşletme Sayısı: 3.345

– Verilecek kredi miktarı: 77.890.000 TL

– KOSGEB tarafından karşılanacak faiz tutarı: 17.899.122 TL

– Kredi kullanımı tamamlanan işletme sayısı: 1900

– Kullandırılan miktar:  45.660.000 TL

– Ödenecek destek miktarı: 10.492.660 TL

– Kredi başvurusu kabul edilip bankalarda hazır bekleyen işletme sayısı: 370

– Kullandırılacak Miktar:  10.000.000 TL

– Bankalarda ön değerlendirme bekleyen/henüz başvuru yapmayan sayısı: 1075

KOSGEB olarak kredi başvurusunu kabul ettiğimiz halde bankaların kredi politikaları nedeni ile kredi kullandırılamayan işletmelerimizin sayısı da önemli miktardadır. Bankalarımızdan, KOSGEB Başkanlığı ile Genel Müdürlükleri arasında yapılan protokoller kapsamında işletmelerimize Kredi Garanti Fonu ve TESKOMB kefaletini de devreye koyarak gereken kolaylığı sağlamalarını bekliyoruz. Kredi faiz desteği bu günlerde öne çıkmakla birlikte, tabi ki bizim verdiğimiz destekler kredi faiz desteğinden ibaret değildir. Diğer 10 destek programımızla KOBİ’lere ve girişimcilere birçok kalemde önemli destekler sunmaktayız.

Devlet desteğiyle kendi işini kurmak isteyen girişimcileri, işini büyütmek, geliştirmek ve hedeflerine ulaşmak isteyen işletme sahiplerini Müdürlüğümüze bekliyoruz.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.