• MODA YAPI
 • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Koronavirüs ve gençlik


GÜLŞEN ARAS
gulsenaras@bagev.org.tr

Koronavirüsün ülke ekonomisinde yol açtığı değişiklikler gibi, okullarından mezun olarak iş arayan veya üniversitede okuyacağı bölümü seçmek üzere olan gençlerimizi de etkiledi.

Birkaç ay önce okullarından mezun olan lise öğrencilerinin bir kısmı işgücü piyasasına katılmak üzere iş arıyor, bir kısmı da üniversitelerini ve bölümlerini seçtiler.

Yine benzer bir şekilde üniversitelerinden yaz aylarında mezun olan çok sayıda gencimiz işyerlerinin kepenk indirdiği bir dönemde iş bulmaya çalışıyor.

Lise son sınıf öğrencilerinin pandemiden önce akıllarında olan üniversite ve bölüm tercihleri, içinde olduğumuz zaman dilimi içerisinde bile sağlık riskleri, şehir değişikliklerinden çekinmek veya ekonomik yetersizliklerden dolayı değişime uğradı.

Gençlerimizin sıkıntılarının başında artan işsizlik geliyor. Onların iş hayatlarına atılmalarında önemli bir basamak olan üniversite eğitimleri ve sonrasında verecekleri kararlar bulunduğu günün koşullarıyla şekilleniyor. Öğrenciler üniversitelerinde okudukları bölüm sonrasında iş arama iş bulma konusunda tereddütler yaşıyorlar. Bu yüzden bölümlerini seçmeden önce tüm artıları ve eksileri tartıyorlar.

Öğrencilerin ailelerinden ayrılıp başka şehirlere gitmek istememeleri, kendilerini salgında tek başlarına başka şehirlerde güvende hissetmemeleri, dünya ve ülke genelinde önlerini göremedikleri için okul konusunda kararsız kalmaları birer faktör.

Öğrencilerin okul tercihlerinde koronavirüsün hangi alanda iş ihtiyacı doğuracağı veya hangi illerde virüsün az olduğu gibi değişkenler etkili oluyor.

Ülkemizde ekonomi koronavirüs öncesinde de genç nüfusa iş yaratmakta zorlanıyordu. Genç işsizliğin yüzde 25’lerin altına inme olasılığı oldukça düşük.

Görüyoruz ki, Koronavirüs iş imkanı açısından bazı sektörleri öne çıkardı; özellikle pandemi döneminde en hızlı gelişen sektörler online satış kanalları, perakende sektörü, gıda sektörü ve sağlık sektörü oldu. Yine pandemi döneminde bu sektörlerde finans uzmanı, veri analisti, yazılım gibi teknik kabiliyeti gelişmiş mezunlar iş bulabilecek gibi görünüyor.

Turizm, havacılık gibi sektörler de riskli sektörler olarak gözümüze çarpıyor. Pandemi sürecinde iş bulmakta zorlanan gençlere başvurularına ve çalışmalarına yılmadan devam etmelerini tavsiye ediyorum.

COVID – 19 zaten az olan iş fırsatlarımızı hem daha aza indirdi, hem de işverenleri daha seçici davranmaya itti.

Belirsizlik dönemlerinde esnek davranabilmenin de avantajları var. Gençler yalnızca bu süreçte değil, hayatlarının her döneminde üç alanda kendilerini geliştirmeliler. İlk olarak bir programlama dili öğrenmeliler.

İkinci olarak bir yabancı dil öğrenmeliler. Yabancı dil kişinin gelişimini birebir etkileyen unsurlardan biri. İyi bir yabancı diliniz var ise hem kendinizi çok geliştirebilirsiniz, hem de çalıştığınız kuruma artı değerler katabilirsiniz. Yabancı dil sayesinde belki üniversite hayatında edinemeyecekleri becerileri kendi kendilerine edinecekler.

Bu uzaktan çalışma sistemi de bunu getiriyor artık bizlere. Üçüncüsü de sosyal dil, yani iletişim becerisi ve sosyal zeka. Müthiş bir ağın içerisindeyiz ama ağın içindeki ilişkileri yönetebildiğimizde harikulade sonuçlar yaratabiliyoruz.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Prof. Dr. ÖZHANLI Yazdı: Kırkbaş Köyü Hodulca Mevkii

  25 Kasım 2020 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  KIRKBAŞ KÖYÜ HODULCA MEVKİİ Prof. Dr. Mehmet ÖZHANLI Canlılar arasında en zeki ve en tembel varlık olan insan, yeni bir şeyi yoktan var etmedi.  Sahip olduğu ve icat ettiğini düşündüğü her şey dünyada zaten vardı. İnsan, sadece onun farkına varıp onu iyi, kötü, kutsal, uğurlu, uğursuz, faydalı, faydasız, aydınlık, karanlık gibi sıfatlarla nitelendirerek kendine göre isimlendirip anlamlandırdı ve de çıkarına uygun şekillendirerek kullandı. İşine gelen yerleri kutsal, işine gelmeyen yerleri ise kötü ve uğursuz olarak nitelendirdi. Tıpkı Hodulca...
 • Gelincikana

  21 Kasım 2020 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  “Sahip olduklarının farkında olmayan toplumlar, hep başkalarına muhtaç olurlar.” Kalın, yüksek bir sur gibi uzanan Sultan Dağlarıyla Karakuş Dağlarının birleştiği yerde yükselen sivri dağ, girland taşıyan bir melek (Genius) gibi iki dağ sırasının başlangıcını/bitişini elinde tutar. Afyon, Akşehir ve Yalvaç’ı birbirine bağlayan bir köşe taşı gibi duran dağ, üç ovaya hâkim 2675 m yüksekliğindedir. İki dağ sırası arasında bir gelin gibi süzülen bu dağı, yöre halkı da geline benzettiği için “Gelincikana” diye isimlendirmişler ve onunla ilgili ço...
 • Koronavirüs ve gençlik

  14 Kasım 2020 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Koronavirüsün ülke ekonomisinde yol açtığı değişiklikler gibi, okullarından mezun olarak iş arayan veya üniversitede okuyacağı bölümü seçmek üzere olan gençlerimizi de etkiledi. Birkaç ay önce okullarından mezun olan lise öğrencilerinin bir kısmı işgücü piyasasına katılmak üzere iş arıyor, bir kısmı da üniversitelerini ve bölümlerini seçtiler. Yine benzer bir şekilde üniversitelerinden yaz aylarında mezun olan çok sayıda gencimiz işyerlerinin kepenk indirdiği bir dönemde iş bulmaya çalışıyor. Lise son sınıf öğrencilerinin pandemiden ön...
 • Cahilin Eline Ateşi Vermek

  30 Ekim 2020 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Mitos, öylesine anlatılan uydurulmuş hikâyeler değildir. Oluşturulan hikayeler, seçilen karakterler ve kullanılan birçok şey verilmek istenen mesajlara yöneliktir. Titan soyundan olan Prometheus’u herkes duymuştur. Tanrının emrine karşı çıkan Prometheus’a, Zeus’un yaptığı bir açıklama doğruluğunu hiçbir zaman yitirmeyecek bir gerçeği ortaya koymaktadır. Söz konusu mitos kısaca şöyledir: Tanrı, kendisine karşı yaptıkları kurnazlıktan dolayı insanları ateşi ellerinde alarak cezalandırmıştı. Prometheus, Tanrıdan ateşi çalarak insanlara vermiş v...