• MODA YAPI
 • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Koronavirüs ve gençlik


GÜLŞEN ARAS
gulsenaras@bagev.org.tr

Koronavirüsün ülke ekonomisinde yol açtığı değişiklikler gibi, okullarından mezun olarak iş arayan veya üniversitede okuyacağı bölümü seçmek üzere olan gençlerimizi de etkiledi.

Birkaç ay önce okullarından mezun olan lise öğrencilerinin bir kısmı işgücü piyasasına katılmak üzere iş arıyor, bir kısmı da üniversitelerini ve bölümlerini seçtiler.

Yine benzer bir şekilde üniversitelerinden yaz aylarında mezun olan çok sayıda gencimiz işyerlerinin kepenk indirdiği bir dönemde iş bulmaya çalışıyor.

Lise son sınıf öğrencilerinin pandemiden önce akıllarında olan üniversite ve bölüm tercihleri, içinde olduğumuz zaman dilimi içerisinde bile sağlık riskleri, şehir değişikliklerinden çekinmek veya ekonomik yetersizliklerden dolayı değişime uğradı.

Gençlerimizin sıkıntılarının başında artan işsizlik geliyor. Onların iş hayatlarına atılmalarında önemli bir basamak olan üniversite eğitimleri ve sonrasında verecekleri kararlar bulunduğu günün koşullarıyla şekilleniyor. Öğrenciler üniversitelerinde okudukları bölüm sonrasında iş arama iş bulma konusunda tereddütler yaşıyorlar. Bu yüzden bölümlerini seçmeden önce tüm artıları ve eksileri tartıyorlar.

Öğrencilerin ailelerinden ayrılıp başka şehirlere gitmek istememeleri, kendilerini salgında tek başlarına başka şehirlerde güvende hissetmemeleri, dünya ve ülke genelinde önlerini göremedikleri için okul konusunda kararsız kalmaları birer faktör.

Öğrencilerin okul tercihlerinde koronavirüsün hangi alanda iş ihtiyacı doğuracağı veya hangi illerde virüsün az olduğu gibi değişkenler etkili oluyor.

Ülkemizde ekonomi koronavirüs öncesinde de genç nüfusa iş yaratmakta zorlanıyordu. Genç işsizliğin yüzde 25’lerin altına inme olasılığı oldukça düşük.

Görüyoruz ki, Koronavirüs iş imkanı açısından bazı sektörleri öne çıkardı; özellikle pandemi döneminde en hızlı gelişen sektörler online satış kanalları, perakende sektörü, gıda sektörü ve sağlık sektörü oldu. Yine pandemi döneminde bu sektörlerde finans uzmanı, veri analisti, yazılım gibi teknik kabiliyeti gelişmiş mezunlar iş bulabilecek gibi görünüyor.

Turizm, havacılık gibi sektörler de riskli sektörler olarak gözümüze çarpıyor. Pandemi sürecinde iş bulmakta zorlanan gençlere başvurularına ve çalışmalarına yılmadan devam etmelerini tavsiye ediyorum.

COVID – 19 zaten az olan iş fırsatlarımızı hem daha aza indirdi, hem de işverenleri daha seçici davranmaya itti.

Belirsizlik dönemlerinde esnek davranabilmenin de avantajları var. Gençler yalnızca bu süreçte değil, hayatlarının her döneminde üç alanda kendilerini geliştirmeliler. İlk olarak bir programlama dili öğrenmeliler.

İkinci olarak bir yabancı dil öğrenmeliler. Yabancı dil kişinin gelişimini birebir etkileyen unsurlardan biri. İyi bir yabancı diliniz var ise hem kendinizi çok geliştirebilirsiniz, hem de çalıştığınız kuruma artı değerler katabilirsiniz. Yabancı dil sayesinde belki üniversite hayatında edinemeyecekleri becerileri kendi kendilerine edinecekler.

Bu uzaktan çalışma sistemi de bunu getiriyor artık bizlere. Üçüncüsü de sosyal dil, yani iletişim becerisi ve sosyal zeka. Müthiş bir ağın içerisindeyiz ama ağın içindeki ilişkileri yönetebildiğimizde harikulade sonuçlar yaratabiliyoruz.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DOĞUŞTAN UZMANLAR

  06 Mayıs 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Kıymetli dostlar hasta olsanız nereye ya da kime gidersiniz? Hocam şimdi bu da sorumu dediğinizi adeta duyar gibiyim. Tabii ki hastaneye doktora diyorsunuz. Haklısınız. Olması gereken, makul olanı da bu. Örneğin kulağınız arıyorsa KBB (kulak burun boğaz) uzmanına gidersiniz. Ürolojiye değil. Mideniz arıyorsa bir dahiliye uzmanına gidersiniz. Ortopediciye değil. Ya da Allah korusun eliniz, kolunuz kırılmışsa ortopediciye gidersiniz. Gözünüzden rahatsız iseniz de göz doktoruna. Dolayısıyla konunun uzmanı kimse ona gitmek gerekir. Canımızı yolda b...
 • İş bulamıyorsanız şunlara dikkat edin

  02 Mayıs 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Uzun süredir iş arıyorsanız, henüz aradığınız işi bulamadıysanız ve başvurularınıza dönüş alamıyorsanız özgeçmişinize dönüp şu önerilerime göz atmanızı öneriyorum…   CV’NİZİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRMELİSİNİZ CV’nizi hazırlamayı asla aceleye getirmemelisiniz, iş görüşmesine çağrılmanın ilk adımı olan özgeçmişinize zaman ayırarak kariyer planlarınız doğrultusunda tekrar tekrar gözden geçirmelisiniz.   CV’NİZİN DOLULUK ORANINI YÜKSEK TUTMALISINIZ Türkiye’nin ilk ve tek bölgesel istihdam ofisi www.bagevkariyer.com ‘da hazırla...
 • İstihdamda başarı hikayesi yok

  03 Nisan 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK ) verileri, 17 yılda çalışan sayısının 7,2 milyon arttığını gösteriyor. 2002’de yıllık 21 milyon 354 bin olan istihdamdaki kişi sayısı, son yayınlanan veriye göre 28 milyon 517 bin kişi oldu. Bir başka ifadeyle, istihdam edilen kişi sayısı 7 milyon 200 bin kişi arttı. Aynı süre zarfında çalışabilecek yaştaki nüfus sayısı ise 13,5 milyon arttı. Türkiye, bu nüfusun yarısına iş yaratamadı. Resmi tanıma göre çalışabilecek yaştaki, 15 – 64 yaş arası nüfus, 2002’de 48 milyon istihdamdaki kişi sayısı da 21 milyon 30...
 • Prof.Dr. Mehmet Özhanlı, “Ayvalı Köyü”nü yazdı…

  16 Mart 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  AYVALI KÖYÜ Yaşlı kadın, her akşamüzeri köyün ortasında bulunan tepenin üzerine çıkar biraz safça olan oğlunun eve gelmesi için ona “aay veliii… aaay veliiii…” diye uzun uzun seslenirmiş. Günlerden bir gün köyün nüfusunu ve ismini kaydetmek için gelen memurlar, köyün ismi nedir diye sorduklarında, oğlunu çağıran yaşlı kadının “aayveliii…” seslenişini duymuşlar; köyün ismini “AyVeli” olarak not almış ve resmi evraklara “Ayvalı” olarak kaydetmişler. Böylece köyün adı “Ayvalı” olmuş. Köyün ismiyle ilgili anlatılan başka hikâyeler de bulunmaktadır...