• MODA YAPI

logo

Korkmaz’dan 2017 köy hizmetleri bilançosu

Ak Parti Isparta İl Genel Meclisi Üyesi, hemşehrimiz İrfan Korkmaz, 2017 yılı içerisinde Yalvaç’ın köylerinde yürütülen hizmetlerle ilgili olarak gazetemize bilgi verdi.

Yalvaç’ın Ak Parti iktidarları boyunca etkin bir biçimde hizmet aldığını kaydeden Korkmaz, “Hükümetimizin desteği, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız, Isparta Milletvekilimiz Süreyya Sadi Bilgiç’in üstün katkıları, İl Genel Meclisi Başkanımız Ali Bolat, Özel İdare Genel Sekreterimiz Mahmut Zadeoğlu, Genel Sekreter Yardımcımız Bayram Aydemir, daire amirlerimiz, ilçeye geldiğimizde başta kaymakamımız Aytekin Yılmaz bey ve tüm daire amirlerimizin gayretleriyle Yalvaç ve köyleri 2017 yılında hizmete doymuştur. Tüm köylerimizin ihtiyaçlarına yönelik duyarlı bir yaklaşımla planlı bir biçimde çalışmalarımız sürüyor, aynı şekilde sürecek.” dedi.

Yalvaç’ta özellikle 2017’nin DSİ yatırımları bakımından çok verimli bir dönem geçirildiğini ifade eden Korkmaz, “Kırkbaş Göleti ve Sulaması şu anda tamamlandı. Yukarı Kaşıkara Göleti’nin yapımı devam ediyor. Çakırçal Göleti ve Sulaması ile Tırtar Sulaması tamamlandı. Bu tarafta Özbayat Göleti ile Bağkonak Göleti yapımı devam ediyor. Kozluçay, Taşevi ve Yukarı Tırtar taşkın koruma tamamlanırken, Bağkonak, Hisarardı ve Yalvaç ilçe merkezindeki taşkın koruma çalışmaları halen devam ediyor. Yağcılar, Bağlarbaşı, Çamharman, Hüyüklü ve Özbayat köylerimizdeki köprü yapımları da tamamlandı. Çetince, Dedeçam ve Aşağı Kaşıkara projelerimiz de 2018 yılı içinde tamamlanacak inşallah. DSİ’de halen 18 projemiz devam ediyor.” dedi.

2017 yılında Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği kanalıyla Yalvaç’a birçok hizmetin verildiğini belirten Korkmaz, bunları şöyle sıraladı:

– Akçaşar Köyü içme supu kaptaj bakım onarım yapımı, İleği Köyü içme suyu kaptaj yapımı, Çamharman Köyü içme suyu 75 m3 B.A. gömme depo tadilatı yapımı yaklaşık 111 bin TL’lik yatırımla tamamlandı.

– Çetince Köyü içme suyu isale hattı yenilemesi 80.240 TL, Özgüney Köyü içme suyu şebeke hattı kısmi yenilemesi 94.400 TL, Dedeçam Köyü içme suyu drenaj, kaptaj ve isale hattı yapımı 48.380 TL, Sağır Köyü içme suyu kaptaj onarımı ve isale hattı değişimi 53.690 TL, Gökçeali Köyü içme suyu isale hattı yenilemesi 57.820 TL’lik yatırımla tamamlandı.

– Eyüpler, Terziler ve Yukarı Kaşıkara köyleri içme suyu sondajları 65.122 TL’lik yatırımla gerçekleştirildi.

– Aşağı Kaşıkara Köyü’nün 2, Yukarı Kaşıkara’nın 5,1 kilometrelik ikinci kat asfalt kaplaması işi de 230 bin TL’lik bir yatırımla gerçekleştirildi.

– Yukarı Kaşıkara köyümüzün köy için yollarının kilit parke ile düzenlenmesi işi için de yaklaşık 44.000 TL’lik yatırım gerçekleştirildi.

– Kuyucak köyümüze içme suyu sondaj kuyusu açılması işi de 56.640 TL’lik yatırımla gerçekleştirildi.

– Sücüllü Köyü içme suyu şebeke hattı kısmi yenilemesi için 187.620 TL, Bağlarbaşı Köyü içme suyu şebeke yenileme ve kaptaj tadilatları yapımı için 137.820 TL, Bağkonak Köyü içme suyu şebeke hattı kısmi yenileme işi için 89.000 TL, Yarıkkaya Köyü içme suyu Kırkpınar isale hattı kısmi yenileme işi için 137.580 TL’lik yatırım yapıldı.

– Kurusarı Köyü içme suyu terfi binası inşaatı, Tokmacık Köyü içme suyu depo tadilatı, Kumdanlı Köyü 400 ton ve 200 ton içme suyu depo tadilatı, Akçaşar Köyü içme suyu kaptaj bakım onarımı ve Çamharman Köyü gömme depo tadilatı için toplamda 111.600 TL’lik yatırım gerçekleştirildi.

– Bunların yanında Celeptaş Köyü konağı, Bahtiyar Köyü sosyal tesisi, Sağır Köyü sosyal tesisi taban döşeme, Akçaşar Köyü konağı zemin döşemesi, A. Tırtar Köyü konağı tadilatı, Mısırlı Köyü konağı tadilatı, Taşevi Köyü futbol sahası yapımı ve Tokmacık Köyü içinde kilit parke döşemesi için yaklaşık 71 bin TL’lik yatırım yapıldı.

Köyler için 2017’de en önemli hizmet kalemlerinden birinin asfaltlama olduğunu belirten Korkmaz, “Köylerimizde toplam 24 kilometrelik sıcak asfaltlama ve 16 kilometrelik sati asfalt çalışması yapıldı. İnşallah 2018’de tüm köy yollarımızın asfalt çalışmaları tamamlanacak.” dedi.

4 köyümüzün su sistemi için de güneş enerji paneli döşendiğini belirten Korkmaz, “Bu sistemler, Körküler, Eyüpler, Taşevi ve Yağcılar’da faaliyete geçti.” dedi.

Korkmaz ayrıca, Eğirler Köyü’nde içme suyu pompa ve enerji nakil hattı için 189 bin TL’lik yatırım yapıldığını kaydetti.

Korkmaz, ayrıca eğitim anlamında da köylerde çalışma yapıldığını ifade ederek, “12 köyümüzde Halk Eğitim-İŞKUR-İlçe Tarım Müdürlüğü işbirliği ile Mantarcılık, Aşçılık, Seracılık, Peynir-Süt Ürünleri, Budama gibi alanlarda kurslar açtık. İyi sonuçlar aldık, bu yıl da bu tür çalışmalar sürecek.” dedi.

Korkmaz, Sücüllü’de 12 derslik okul inşaatlarının yapımının da tamamlanmak üzere olduğunu, diğer yandan Kozluçay’da 8 derslikli okul inşaatının programa alındığı ve yapımına da 2018’de başlanacağını belirtti.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin onarımı için 87 bin, M.N.Akel Bölge Ortaokulu’ndaki yapım işi için de 19 bin TL’lik kaynak sağlandığını belirten Korkmaz, eğitime desteklerinin süreceğini kaydetti.

Korkmaz, bunların yanında, Bahtiyar, Yağcılar ve Özbayat köylerinde elektrik terfi hatlarının yenileme çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

İrfan Korkmaz, köylerimizin talihini değiştirecek en önemli yatırımlardan birinin de Arazi Toplulaştırma ve Tarla Geliştirme Hizmetleri ihalesi olduğunu belirterek, “11 köyümüzü kapsayan ihale tamamlandı. Çalışmalar başlıyor ve birkaç yıl içinde bölgemizde tarım adeta şaha kalkacak.” dedi.

Korkmaz, bu hizmetlerin getirilmesinde büyük emekleri olan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, Isparta Milletvekilimiz Süreyya Sadi Bilgiç, Vali Şehmus Günaydın, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Bolat ve meclis üyelerine, özel idare genel sekreter ve yardımcıları ile şube müdürlerine ve tüm kamu çalışanlarına ve amirlerine çok teşekkür ettiklerini ifade etti.

 

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.