• MODA YAPI

logo

08 Mayıs 2023

Kodaman: Öcalan’ın Ancak Ölüsü Çıkar

İyi Parti Isparta Milletvekili adayı Prof.Dr. Timuçin Kodaman, Labirent programının konuğu olarak soruları yanıtladı.

Millet İttifakı’na yönelik HDP ile iş birliği eleştirilerine yönelik soruya cevap veren Kodaman, “Millet İttifakı’nın iş birliği yaptığı partiler bellidir. Bu partilerin iktidar sürecinde yapmayı taahhüt ettiği hususlar protokol ile taahhüt altına alınmıştır. İyi Parti, bu ittifakın sigortasıdır. İddialar maksatlı ve gerçek dışıdır. Bizim iktidarımızda Abdullah Öcalan’ın İmralı’dan ancak ölüsü çıkar.” dedi.

Labirent Programı’nda Muhammed Uslu’nun sorularını yanıtlayan Kodaman, neden İyi Parti’de siyasete girdiği yönündeki soruya, “Sinan Ateş’in çocuklarının yüzüne bakabilmek için İyi Parti’de siyaset yapmaya karar verdim. Başbuğun kızı Ayyüce Türkeş’le omuz omuza çalışmak için İyi Parti’de siyaset yapmaya karar verdim. On milyon mültecinin bu topraklardan kendi topraklarına dönüşünü sağlamak için İyi Parti’de siyaset yapmaya karar verdim.” dedi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in kendisiyle ilgili olarak kullandığı “Başbuğun Evladı” tabirine ilişkin de değerlendirmesi istenen Kodaman, “Genel başkanımızın bu tabiri kullanmasının nedeni, babam Bayram Kodaman’ın Başbuğ Alparslan Türkeş ile olan yakınlığını bilmesi, buna gönderme yapmak istemesidir. Benim için gurur verici bir ifadedir, genel başkanıma çok teşekkür ederim. Ama, bunda büyütecek bir şey yok, Başbuğun milyonlarca evladı var, ben de bunlardan biriyim.” dedi.

Isparta’nın temel sorunları üzerinde de duran Kodaman, üniversite kenti olan Isparta’da üniversite yatırımlarının geliştirilmesinin önemli olduğuna değinirken, “Isparta için üniversite ve öğrenciler önemli, ancak şehri sadece üniversiteye dayalı bir ekonomiye odaklamak doğru değildir. Sanayisi, tarımı ve turizmi ile Isparta yeniden ekonomik büyümeye odaklanmalıdır. Biz de bunlar için mücadele edeceğiz. Dereboğazı yolu, Konya yolu, Eğirdir Gölü’nün rehabilite edilmesi gibi temel ve önemli sorunlara çözüm üretmek için her türlü çabayı göstereceğiz. 21 yıldır bu konuları çözemeyenlerin yeniden göreve talip olup yeniden vaat vermesi de absürd bir durumdur.” dedi.

Başkanlık sisteminde yaşanan sorunlarla ilgili de değerlendirmede bulunan Kodaman, “Sistem referanduma sunulduğunda koalisyonları bitireceği öngörülmüştü. Ama haklı olmadığı ortaya çıktı. Bu sistem bu haliyle yürütülebilir değildir, ki geçenlerde cumhurbaşkanı da revizyona ihtiyaç olduğunu söylemişti. Millet İttifakı imzaladığı protokol kapsamında iktidara geldiğinde en kısa sürede güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçecektir, bu Türkiye’nin ihtiyacıdır.” dedi.

Uslu’nun bir sorusu üzerine, yerel seçimlerde de İyi Parti’nin etkin olacağını kaydeden Kodaman, “İyi Parti iktidarında, Isparta ve ilçeleri de İyi belediyecilik ile mutlaka tanışacaktır. Bunun için erken olabilir, ancak parti olarak en iyi adaylarla yerel yönetimlere talip olacağız.” dedi.

Seçime yönelik tahminleri sorulan Kodaman, “Cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk turda seçimi kazanacağını düşünüyorum. Isparta özelinde de İyi Parti olarak önde olduğumuzu veriler bize gösteriyor, sonucun 2-1-1 olacağını düşünüyorum. İnşallah Millet İttifakı iktidarında Isparta’yı güçlü bir biçimde temsil edecek ve elimizden geldiğince çalışacağız.” dedi.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.