• MODA YAPI

logo

23 Mart 2022

KOBİ tanımlarındaki miktarlar yükseltildi

KOSGEB başta olmak üzere kamu kurumlarının destekleme işlemleri ve bazı bankacılık işlemlerinde baz alınan KOBİ tanımlamaları için kullanılan asgari miktarlar yükseltildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan KOSGEB Isparta İl Müdürü Yurdun Yıldırım şu bilgileri verdi:

“18 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete’de 17 Mart 2021 tarihli 5315 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile KOBİ Tanımı Yönetmeliğini değiştiren Yönetmelik yayımlanmıştır.

Bu Yönetmelik kapsamında yapılan değişikliklerle KOBİ Tanımı kapsamındaki işletmeleri tanımlamakta kullanılan 3 Milyon TL, 25 Milyon TL ve 125 Milyon TL şeklindeki parasal sınırlar yükseltilmiş ve KOBİ Tanımına giren Mikro, Küçük ve Orta büyüklükteki işletmelerin tanımları değişmiştir.

Bundan böyle KOBİ Tanımı kapsamına giren işletmeler şu şekilde sınıflanacaktır:

  • Yıllık ortalama 10’dan az çalışanı olan ve net satış hasılatı ve mali bilançosu birlikte 5’er milyon TL’yi geçmeyen işletmeler Mikro İşletme,
  • Yıllık ortalama 50’den az çalışanı olan ve net satış hasılatı ve mali bilançosu birlikte 50’şer milyon TL’yi geçmeyen işletmeler Küçük İşletme,
  • Yıllık ortalama 250’den az çalışanı olan ve net satış hasılatı ve mali bilançosu birlikte 250’şer milyon TL’yi geçmeyen işletmeler Orta Büyüklükte İşletme olarak tanımlanacaktır.

KOSGEB başta olmak üzere kamu kurumlarının destekleme işlemleri ve bazı bankacılık işlemleri bu tanımlara göre şekillenecektir.”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.