• MODA YAPI

logo

Kızılay’dan Yalvaçlı kan bağışçılarına destek çağrısı

Kızılay Isparta Kan Bağış Merkezi Doktoru Uğur Güzel, gazetemize yaptığı açıklamayla, kan bağışı konusunda bölgede örnek ilçelerden biri olan Yalvaç’taki kan bağışçılarına desteklerini sürdürme çağrısında bulundu.

Güzel, Isparta Kan Bağış Merkezi olarak faaliyetleri ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“2007 yılında yayımlanan Kan ve Kan Ürünleri Kanunu doğrultusunda, Türkiye’de ihtiyacı olanlara kan temin etme görevi Kızılay Kan Merkezlerine verilmiştir. Söz konusu kanundaki düzenlemeye göre; sağlık ve sosyal alanlardaki sorunların önlenmesi amacıyla “Güvenli Kan Temini” esasına dayalı olarak resmi ve özel hastanelerin kan / kan bileşeni ihtiyaçları Kızılay Kan Merkezleri tarafından gönüllü bağışçılarımızdan alınan kanlar ile temin edilmektedir.

Isparta ili ve ilçelerinde bulunan toplam 10 hastanenin senelik 26.000 Ünite civarında olan kan / kan bileşeni ihtiyacı Kan Bağış Merkezimiz tarafından karşılanmakta olup, bizler bu ihtiyacın ertelenemez ve hayat kurtarıcı nitelikte olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle de ilimiz hastanelerinde kullanılacak olan kanın temin edilebilmesi, herhangi bir aksaklık yaşanmaması için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz.

Çalışmalarımız Hızırbey Mahallesi, Halis Sokak No:1 adresindeki Kan Bağış Merkezimiz ve gezici ekipler ile yürütülmekte, gezici ekiplerimiz il ve ilçe merkezlerinde; yürüyüş yolu üzerinde, halkın yoğun olarak yaşadığı meydanlara konuşlandırılmaktadır. Genellikle kan alma çadırlarında yapılan bu ekip çalışmaları, Genel Müdürlüğümüz tarafından belirli dönemlerde gönderilen kan alma otobüs ve tırları ile de desteklenmektedir.

Türk Kızılayı olarak Isparta ili ve ilçelerinde “Gönüllü, düzenli ve bilinçli kan bağışçıları kazanmak, güvenli kan/ kan bileşenleri üretmek, hasta ve ihtiyaç sahipleri için hastanelere ulaştırmak görevimiz.

Isparta Kızılay Kan Bağış Merkezi Kasım 2017 itibarı ile 26.172 Ünite kan toplayarak bu kanları bileşenlerine ayırıp ilimiz ve ilçelerimizdeki hastanelere kendi araçlarımızla gerekli taşıma koşullarında ulaştırdı. Önümüzdeki süreçte bu çalışmalarımız kesintisiz olarak devam edecektir. Nihai amacımız kan bağış bilincini toplumun tüm katmalarına yayılmasını sağlayarak; “güvenli kan” için en önemli unsur olan “düzenli kan bağışçısı” sayımızı artırmaktır.

15 dakikanızı ayırıp, TC Kimlik belgeniz ile Kızılay’a kan bağışında bulunarak 3 hayat kurtarabilirsiniz. Kan bağışı kampanyasına tüm halkımızı bekliyoruz.”

 

KAN BAĞIŞ TIRI BU HAFTA YALVAÇ’TA

Kan Bağış Tırı Hayat Kurtarıyor Isparta ili ve ilçelerinin kan ve kan ürünleri ihtiyacını karşılamak için Kızılay’ın kan bağışı için özel olarak tasarlanan Kan Bağış Tırı, Isparta ilçeleri ve merkezi kapsayan kan bağışı kampanyası için yola çıktı.

Gerçekleştirilecek kampanyalarda, çok sayıda gönüllü kan bağışçısına ulaşılması hedefleniyor. Bu süre içinde toplanan kanlar, ihtiyacı olan yüzlerce / binlerce kişiye umut ışığı olacak.

Toplumumuzda gönüllü kan bağışının sosyal sorumluluk ve bir insanlık görevi olduğu bilincini oluşturmak adına toplumun her kesiminde yaygınlaştırmaya çalışılan “kan bağış kampanyaları” düzenlendiğini ifade eden Kızılay Isparta Kan Bağış Merkezi Dr. Uğur Güzel, “Türk Kızılayı olarak Isparta ili ve ilçelerinde “Gönüllü, düzenli ve bilinçli kan bağışçıları kazanmak, güvenli kan/ kan bileşenleri üretmek, hasta ve ihtiyaç sahipleri için hastanelere ulaştırmak görevimiz. Bağışçılarımızdan isteğimiz şu: Sadece 15 dakikanızı ayırıp, TC kimlik belgeniz ile Kızılay’a kan bağışında bulunarak 3 hayat kurtarabilirsiniz. Kan Bağış Tırımız önümüzdeki günlerde aşağıda belirtilen yer ve saatlerde kan bağışlarınızı kabul etmeye devam edecek.” dedi. Kızılay Kan Bağış Tırı, 17-18 Ocak Çarşamba ve Perşembe günü, ilçemizde Anlatan Meydan’da bağış toplamaya gelecek.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.